mm. MEDIA 21 Dinsdag hopt ze in allerijl van de ene live-uitzen ding naar de andere. Anniko van Santen presen teert meteen na Opsporing verzocht de finale van De nationale misdaadmeter. Ze zit precies tien jaar 'in de criminaliteit', maar dat is haar niet aan te zien. Anniko van Santen (1971) had de avond ervoor een uitzending van Opsporing verzocht, maar schuift vrolijk aan in haar kleine kantoortje op de redactievloer van het programma, waar ze ook eindredacteur is. Sinds co-presentator Frits Sissing vorig sei zoen besloot zich geheel op cultuur te stor ten, is ze hét gezicht van het programma dat ze sinds 2005 presenteert. Toegegeven, dat geeft wel extra druk. Maar zo heeft ze het nu eenmaal graag, zegt ze. „Ik zoek die druk juist altijd op. Ik ben nu eenmaal niet van 'een zesje is ook goed genoeg'. Dat had ik al als kind: kreeg ik een acht, dan had ik voor mijn gevoel iets niet goed gedaan want het was geen tien. Ik ben een enorme perfectionist, leef intens. Hoppa, vol er in." Nu ze de presentatie alleen voor haar reke ning neemt, is ze nog meer gefocust. „Ik sta er sterker met het gevoel dat ik ervoor moét zorgen dat ik die 45 minuten van de eerste tot de laatste seconde in de klauwen houd. Dat is weieens eenzaam, de samen werking met Frits was heel prettig. „Aan de andere kant was het bepaald niet zo dat als Frits zijn interview deed met een woordvoerder, ik dan dacht: 'Kom, ik ga mijn nagels eens even lakken'. De verant woordelijkheid is alleen nóg groter gewor den. Maar geloof me: het is vooral een enor me eer om nu hét uithangbord te zijn van een instituut als Opsporing verzocht. Ik ben ouders. Maar inmiddels kan ik het aardig goed weg rationaliseren. Als ik thuis ben, zet ik bewust de knop om. Het klinkt mis schien als een open deur, maar ik ben de doodgewone fijne momentjes steeds meer gaan waarderen. „Dat microgeluk kan ik echt opzuigen. Zon dag liep ik bij een kwekerij een uur lang naar plantenlabeltjes te turen. Welke varië teit van de papaver is dit nou weer? Wordt maar zeventig centimeter hoog? Op zulke momenten kan ik een week teren. Als ik twee blije kinderen in de tuin zie rond drentelen, ben ik gelukkig." Ooit was de hele wereld haar tuin. In de tijd dat ze dierenprogramma's maakte, vaak in samenwerking met het Wereld Na tuur Fonds, reisde ze zich suf. „Dat was een periode waar wel zestien strikken om passen. Met een heel klein clubje reisden we de hele aardbol over. Soms mis ik het weieens, maar het geeft je energie voor ja ren en jaren. Het was avontuur en kei hard werken. Soms moest er per dag wel drie kwartier televisie uit komen. In die tijd heb ik het talent ontwikkeld om in el ke minuut pauze te slapen. Zet mij in een rammelende barrel, vouw me op als y y'/j een tosti in een krappe vliegtuigstoel en ik slaap binnen een minuut." Wat haar betreft verschillen haar reispro gramma's niet enorm van Opsporing verzocht of De nationale misdaad meter. „Ik moet ervoor zorgen dat bij de kijker een kwartje valt door wat ik vertel. Ik vind het geweldig televisie te maken die zo concreet is. Oké, we zijn inderdaad steeds bezig met de schaduwkant van gewoon apetrots." Fouten maken is verboden bij het program ma dat door de Avrotros wordt gemaakt, maar waarvan de eindverantwoordelijk heid ligt bij politie en justitie. „Het luistert zo nauw; ik kan er soms nachtmerries van hebben. De dader als slachtoffer aanmer ken, de verkeerde naam noemen, dat kan gewoon niet. Dit is niet voor niets het meest gerepeteerde programma van de Ne derlandse televisie. Als we uiteindelijk live gaan, heb ik het al twee keer gedaan. „We mogen niks aan het toeval overlaten. Echt alles is uitgeschreven. Alle teksten worden vooraf tot op de letter doorgeno men door de recherche en de officier van justitie. Het moet kloppen en passen. We timmeren op onze uitzenddag een huis in elkaar waar nog geen dakpan vanafkan val len." Ze heeft moeten leren leven met het voort durend bezig zijn met andermans ellende. Er zijn presentatoren geweest die het van wege die zwaarte snel voor gezien hielden. Zo niet Van Santen. „Tuurlijk, ik ben me veel bewuster van dingen die gevaarlijk kunnen zijn. Als ouder laat ik mijn kinde ren wellicht wat langzamer los dan andere het leven, maar het le vert wel wat op." De onderzoeksuitsla- gen die we in de laat- 1 ste uitzending van De nationale misdaadme- ter gaan zien, geven kij kers meer grip, denkt ze. „Mensen die zich onveilig voelen, komen aan de hand van de har de cijfers te weten of dit terecht is." Zelf is ze trouwens de braafheid zelf geworden, lacht ze. „Ik ben een bange schijtebroek geworden dankzij deze programma's. Ik fietste onlangs met een ka pot voorlicht en wie werd er weer uitgepikt? Juist ja. Op zo'n moment kan ik wel door de grond zakken." ZATERDAG 9 MEI 2015 door Monique Brandt 'Opsporing verzocht duldt geen fouten Opsporing verzocht. Dinsdag, NPO 1, 20.30 uur. De nationale misdaadmeter. Dinsdag, NPO 121.30 uur. foto Nico Kroon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79