PZC The Graham Norton Show KIJKTIP zondag 21.55 uur Een enorme loods op een onop vallend industrieterrein in de buurt van Vancouver. Een zwar te slee met geblindeerde ramen rijdt voor. Matt Dillon stapt uit en verdwijnt door een deurtje. Honderd meter verderop staat zijn trailer; een acteur van naam hoeft die afstand na zijn pauze natüürlijk niet te voet af te leggen. Achter dat deurtje betreedt de acteur een futuristische grot. Een hoge ruimte, gevuld met manshoge oranje capsules aan palen. Bovenop een entresol bevindt zich een con trolecentrum met tientallen beeldscher men. 'Keep Wayward Pines safe', maant een bordje aan de muur. In die controlekamer vraagt regisseur Nim rod Antal even later om stilte. Ethan Burke komt met ferme pas binnenzeilen en smijt een notitieblokje op het bureau. 'Ik moet deze mensen vinden', zegt hij dwingend. Het is de vierde opnamedag van aflevering negen van de FOX serie Wayward Pines, ge titeld A reckoning. Dat wil het dienstdoen de manusje-van-alles op de vloer wel kwijt. Meer niet. Zo ver in de opnames van de nieuwe tiendelige thrillerserie kunnen de makers niet te veel weggeven. Wayward Pines speelt zich af in een op het eerste gezicht idyllisch dorp in Idaho. Prachtig gelegen in een dal, aangeveegde straten, getrimde gazons, spelende kinde ren op straat. Te mooi om waar te zijn, zo ontdekt Ethan Burke tijdens zijn zoektocht Matt Dillon (51) speelt de hoofdrol in de nieuwe FOX-serie Wayward Pines. Als geheim agent Ethan Burke komt hij klem te zit ten in een claustrofobisch dorpje waar de tijd rare sprongen maakt. Een be zoek aan de set in Canada. naar twee vermiste federale agenten. Zodra je Wayward Pines binnen bent, ben je afge sloten van de buitenwereld. En de tijd maakt er vreemde sprongen. Op de set doet Dillon - driedagenbaardje, zwart colbert, de kenmerkende priemende blik - ondertussen zijn loopje nog vijf keer over. Dan mag zijn stand-in even zijn plek innemen terwijl de camera's opnieuw wor den opgesteld. In standje 'uit' is hij toegankelijk en vrien delijk, neemt alle tijd voor de journalist die THE COMMON LINNETS getuige mag zijn van een bijzonder mo ment in de carrière van de 51-jarige filmac teur. Nooit eerder speelde hij de hoofdrol in een televisieserie. Wayward Pines, gebaseerd op de bestseller van schrijver Blake Crouch en voor televi sie uitgewerkt door M. Night Shyamalan (The sixth sense), intrigeerde de acteur met een. Los van de sterke cast (met onder an deren Oscarwinnares Melissa Leo en Juliet te Lewis) was het vooral de mysterieuze en grimmige sfeer die hem aantrok. „Wayward Pines is macaber, zwart en mys terieus, maar tegelijkertijd is er ruimte voor humor", zegt Dillon. De vergelijking met Twin peaks werd, toen de plannen voor de serie naar buiten kwamen, meteen ge maakt. Niet in de laatste plaats omdat schrijver Blake Crouch een verklaard fan is van die cultserie uit de jaren negentig. Maar Dillon schudt de vergelijking van zich af: „Daar voel ik me niet prettig bij, want het werk van David Lynch (de beden ker van Twin peaks, red) is uniek." Zijn karakter Ethan is prettig complex, stelt de acteur die in 2006 een Oscarnomi natie kreeg voor zijn rol in de film Crash. „Ethan is een man met een sterke moraal. Tegelijkertijd heeft hij wel een relatie ge had met zijn vrouwelijke partner, wat hem bijna zijn huwelijk heeft gekost. Daarnaast heeft hij een posttraumatisch stresssyn droom overgehouden aan een terroris tische aanval. Hij wordt gedreven door schuldgevoel, getergd door zijn verleden." Om zijn karakter neer te zetten, vroeg Dil lon een vriend die bij de geheime dienst werkt om raad. „Toen ik het script las, be greep ik sommige dingen niet. Bijvoor beeld hoe het kan dat het politiekorps van Wayward Pines bestaat uit één sheriff. Mijn vriend vertelde me dat er in dorpjes inderdaad soms maar een, twee of drie poli tiemannen rondlopen. Dat soort dingen check ik; ik vind het belangrijk dat de ka rakters kloppen. Het publiek zit tenslotte met dezelfde vragen." En dan zoeft hij weg. Ethan wordt weer in de controlekamer verwacht. Op naar bui ten dan maar. Melissa Leo, die in Wayward Pines een doodenge verpleegster speelt, rookt bij haar trailer een sigaretje. Over haar mysterieuze karakter wil ze weinig kwijt. „De serie zit vol vreemde wendin gen", vertelt ze. „Je hebt geen idee wie de good guys zijn en wie de bad guys. Elke keer als je denkt dat je het snapt, gebeurt er iets waardoor je hele theorie aan flarden wordt geschoten." Media door Rivka Croenier Matt Dillon, derde van links, moet op zoek naar vermiste agenten, foto FOX Wayward Pines. Donderdag 14 mei, FOX, 22.00 uur. 'Wayward Pines' wordt door FOX in 126 landen uitgezonden. Speciaal voor Nederland maakte The Common Linnets het themanummer: een bewerking van hun song 'We don't make the wind blow'. De eerste aflevering wordt gevolgd door de muziek- special 'The Common Linnets: the Wayward Pines sessions' (22.50 uur). Dit programma is geregis seerd door Hans Panne- coucke, die vorig jaar ook voor de regie tekende van het succesvolle 'Calm after the storm' op het Eurovisie Songfestival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77