REIZEN 17 WAAR EN WAT Een oase temidden van chaos. Het Midden-Amerikaanse Costa Rica is niet alleen politiek stabiel, maar staat ook aan de top van de geluksindex. Ruim een kwart van het land is natuurgebied. Groen regenwoud, vulkanen, vogels, vlinders. En natuurlijk de helblauwe zee. Geniet van het pura vida. Welcome to the hap piest country in the world, lezen we op het vliegveld als we onze eerste stappen op Costa Ricaanse bo dem zetten. Dat klinkt wat pathetisch in de oren. Maar de claim is terecht, aangezien Costa Rica al ja ren op nummer t staat in de Happy Planet Index. Wablief? Nou, u weet wel: de Happy Pla net Index. Dat is een ranglijst die aan de hand van welzijn, levensverwachting en ecologische voetafdruk berekent welke lan den hun inwoners het gelukkigste leven bieden. Nederland bekleedt overigens de 43ste plek op die lijst. Hoe het nou precies komt dat Costa Rica zo gelukkig is? Op de eerste plaats omdat Costa Rica het meest welvarende land van Midden-Amerika is, ondanks dat zo'n 20 procent van de bevolking onder de armoe degrens leeft. Daarnaast is het land politiek gezien het meest stabiele van de regio. Het contrast met de buurlanden is groot: Nicaragua is straatarm en El Salvador, Gua temala en Honduras behoren tot de gevaar lijkste naties ter wereld. De moord- en cri minaliteitscijfers zijn daar buitenproportio neel hoog. Costa Rica lijkt een oase te midden van chaos. Een land zonder leger nota bene, want in 1948 hebben de inwoners hun krijgsmacht afgeschaft. Daar zijn ze trots op: het geld dat ze zo besparen, steken ze in gratis onderwijs, sociale programma's en een goede gezondheidszorg (er komen zelfs 'medische toeristen' uit de VS hier naartoe voor behandelingen). Dat draagt zonder meer bij aan een beter humeur, stelt gids Alex Alvarez. „Maar ik denk dat het voornamelijk komt doordat mensen in Costa Rica hebben geleerd blij te zijn met weinig. Omdat we, ondanks al le positieve cijfers, toch een derdewereld land zijn. We worden dan wel het Zwitser land van Midden-Amerika genoemd, maar in Zwitserland wonen geen mensen die van twee dollar per dag rond moeten ko men. Hier wel. Maar juist omdat we weten hoe hard het leven soms kan zijn, zijn we blij met kleine dingen. En minder gefrus treerd als er eens iets tegen zit. Vandaar dat de lijfspreuk van dit land 'Pura vida' is, wat letterlijk 'puur leven' betekent. Dat zien wij als een positieve attitude. Het leven ne men zoals het komt en respect hebben voor elkaar en voor de natuur. Dat hebben wij hier." Surfer William heeft een andere verklaring voor het geluk. „Kijk om je heen", is zijn eenvoudige antwoord. „Dit is toch gewoon het mooiste land in de wereld? Waar zie je anders zo veel groen, biodiversiteit en schoonheid om je heen. Daar word je toch blij van?" Eerlijk is eerlijk: wanneer we in vliegende vaart van de tokkelbaan glijden, dwars door de wolken heen in het 'cloud forest' bij Monteverde... Met zo'n 70 kilometer per uur en op 130 meter hoogte zweven als een vogel over en door het regenwoud. Dat is op zijn zachtst gezegd indrukwekkend. Net als middenin het groener dan groene oerwoud een bad nemen in de natural hot- springs met uitzicht op de machtige vul kaan Arenal. Voel je je nietig in dit overweldigende na tuurlandschap? Zet je dan maar schrap als je naar de Ticos, een koosnaam voor Costa Ricanen, afreist. Ruim een kwart van het land bestaat uit beschermd natuurgebied. Dat is meer dan welk land ter wereld ook. Het heeft een ongekende rijkdom aan flora en fauna: er komen een half miljoen ver schillende planten- en diersoorten voor. Daarnaast vind je er maar liefst tweehon derd vulkanen, waarvan er zeven actief zijn. En dan zijn er ook nog de prachtige ko raalriffen en adembenemende stranden. Mooi voorbeeld daarvan vind je in en bij het nationale park Manuel Antonio aan de Pacific Coast. Voor 15 dollar mag je een dag je in dit prachtige park rondslenteren. Aan het begin van de wandeling neem je de horde mensen met verrekijkers voor lief die geen glimp van allerlei leguanen, vlin ders, slangen, insecten, apen en de zeer adorabele luiaards willen missen. Vooral de toekan is erg populair. Even later kom je uit bij uitgestrekte witte zandstranden, een lichtblauwe zee en me tershoge wuivende palmbomen. En bij ver makelijk live entertainment in de vorm van snoezige, maar ondeugende wasberen die alles doen om je meegebrachte lunch te stelen. Als dat niet pura vida is. ZATERDAG 9 MEI 2015 NICARAGUA VULKAAN ARENAL Caribische Zee Monteverde 5?n José PARK MANUEL ANTONIO Grote Oceaan PANAMA Aards paradijs in Costa Rica Foto links: Costa Rica staat 1 op de geluksindex. Onder: Hangmat, strand, pura vida. foto's Sylvia Alonso Costa Rica ligt pak weg 5.850 kilometer van Amsterdam. Een directe vlucht duurt ongeveer 7.30 uur. Diverse maatschappij en vliegen van Schip hol naar de hoofd stad San José. Prijzen van tickets variëren sterk: tussen 700 en 1.200 euro. Goed shoppen loont! Beste reistijd? De cember tot en met april. Kijk voor meer informatie op: www.visitcostari- door Yvette Bax. ca.com Het klimaat is divers. In de tot 3.820 me ter hoge bergen heerst de kou. Maar slechts een paar uur rijden daarvandaan wacht de aangename warmte van het strand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75