REIZEN 15 op talloze vliegvelden door röntgenappara tuur is doorgelicht een fors nagelschaartje. Dat is dus elke keer weer gemist. Liefst zou ik dan meteen naar de Schipholbewa- king teruggaan, de gewraakte schaar to nen en een lange neus trekken. Maar zoals gezegd, zo ben ik niet meer. Op het vliegveld van Panama houd ik, als braafste jongetje van de klas de 'liquids' al vast duidelijk zichtbaar klaar voor contro le. Ook het flesje saus dat ik in een Mexi caans restaurant had gekregen van een vriendelijk en knap meisje dat reclame maakte voor het product. Ze had de sma ken zoet, zacht en scherp van het merk Ma rie Sharp's. Ik koos de scherpe. Het stond zwierig op het kleine tabasco-achtige fles je geschreven. 'Mary Sharp's' hot pepper sauce. Omdat het rode spul vloeibaar (li quid) is, laat ik het maar meteen zien. Mij van geen kwaad bewust, verwacht ik van de securitymedewerkers vriendelijke complimenten voor zoveel voorbeeldig ge- Demonstratief houdt ze het kleine flesje voor mijn neus.1 Is sharp', zegt ze drag. Maar dat valt tegen. De vrouw die mij afhandelt, pakt het zakje kortaf aan en haalt onmiddellijk het fles je saus eruit. Ze leest zorg vuldig wat er op het etiket staat. De Panamese spreekt uiter aard Spaans, maar tot mij richt ze zich in het Engels, gesproken met die grappige Latijns-Amerikaanse tong val. Zoals Penelope Cruz dat zo goed kan, of Antonio Banderas. Demon stratief houdt ze het kleine flesje voor m'n neus. 'Is sharp', zegt ze. Vriendelijk knik ik 'ja'. Hete saus, so what? Maar de vrouw loopt er meteen mee weg, richting een grijze container. Ze schudt haar hoofd en herhaalt: 'Is sharp, is not al lowed sir, no sharp on the plane'. Ze maakt een grapje, denk ik nog even. Geen scherpe dingen aan boord, dat be grijp ik. Broodmessen, breinaalden, stilet to's. Nee natuurlijk niet, maar scherpe saus? Omdat er Mary Sharp op staat? Mijn cadeau gekregen flesje verdwijnt zonder omhaal in de vuilnisbak voor verboden ar tikelen. Ik ben verbijsterd. Is deze vrouw nu hele maal een haartje betoeterd? Met scherpe saus steek ik toch niemand neer? Wat ge beurt me nu? Het is zo krankzinnig dat ik niet weet wat te zeggen. Gelukkig maar. Hier een scene over schoppen zou zomaar kunnen leiden tot het historische 'scher- pe-saus-incident van Panama'. Niet doen dus. Verlies accepteren en erom lachen. Even later zie ik het nieuws over de raket van het MH17. Inderdaad de Buk, spreek uit boek. Ik zie me al staan bij de security met de nieuwste van Herman Koch. De medewerkster kijkt er indringend naar en vraagt wat het is. Per ongeluk zeg ik 'boek'. Meteen grist ze het uit m'n handen en beent naar haar container. Onderwijl mij luidkeels de les lezend. Hoe ik het in m'n hoofd haal? Hoe vaak moet ze het nog zeg gen? Knoop in je oren: 'No buk on the pla ne!' Van Manhattan naar Coney Is land is een eitje. Met maar liefst vier metrolijnen kun je zonder overstappen van het drukke Times Square naar het stille strand. Kosten? De meerdaagse MetroCard die je voor Manhattan kocht, is ook geldig tot het zuidelijkste puntje van Brooklyn: Con ey Island dus. De Q;lijn doet er slechts drie kwartier over. Al na tien minuten beleef je het ma jestueuze moment dat de trein in Brooklyn uit de ondergrondse spelonken klimt en bovengronds doorhobbelt, als een vakantiebus van stationnetje naar sta tionnetje. Houten huizen in dit stadsdeel, paar verdiepingen hoog, tuintje voor de deur. Op stationsborden prijken lieflijke namen als Church Avenue en Sheepshead Bay. Je ziet kerktorens, zelfs een keer een soort Campanile. Op het einde rijdt de Q_-trein een stukje langs de Atlantische Oceaan. Maar we stappen even eerder uit op de halte Brighton Beach, in het Russische deel van New York. De boulevard hier loopt on der een woud van roesti ge, ijzeren poten die de spoorbaan stutten waarop de subway in een regen van vonken voorbijden- dert. Cyrillische tekens op de ramen van winkels en restaurants. Bij super marktstalletjes koop je bor- scht (rodebietensoep), pi- rosjki (gevulde deegpak ketjes), kaascakes, dikke pannenkoeken of chicken Stroganoff. De russian vibes trillen in het clair obscur van de luchtmetro, een ideaal decor voor achtervolgingsscènes in films van Steven Seagal of Jean-Claude Van Damme. In 'Klein Odessa' wonen dui zenden Russisch-joodse families die na 1970 Oekraïne en Rusland ontvluchtten vanwege de onderdrukkingspolitiek van de overheid, 's Avonds lopen restaurants met namen als Primorski of Rasputin vol. Jonge Amerikanen uit Brooklyn en Man hattan doen zich tijdens bachelor party's te goed aan uitgebreide buffetten: zware Oost-Europese kost in bonte schalen, be sproeid met zout, water en wodka, aange dragen door obers met strakgeknipte Geor gische koppen. Chemisch blonde vrou wen in bontjassen spreken Russisch in weemoedige 'niezsch-niezsch'-klanken. De boulevard van Brighton Beach lijkt 's zomers op de Nevski Prospekt, de levensa der van St. Petersburg. Russische families maken er een wandeling, op bankjes sta ren orthodoxe opa's en oma's naar de gol ven van de Atlantische Oceaan en mijme ren over de Zwarte Zee bij Odessa. Het is nazomer en wij lopen van Rusland naar Amerika over de langste en breedste boardwalk ter wereld. Het is vier kilome ter van Brighton Beach naar het Lunapark dat off season doordeweeks potdicht is. We hebben de boardwalk, fraai opgeknapt na orkaan Sandy, en het uitgestorven strand voor ons alleen. Op wat skateboarders, een ouder joods stel na. De oktoberzon is lek ker warm. Probeer dan eens niet te den ken aan de beroemde song van The Drif ters: Under the boardwalk. Binnen dertig se conden stappen we in de maat van de 1964-hit neuriënd over de vlonders: 'Un der the boardwalk, down by the sea, yeah. Un der a blanket with my baby is where I'll be.' De zanger met zijn liefje onder de plan ken verstopt. Boven hem de roffelende voetstappen van strandgasten, op de ach tergrond het gejoel van jongeren in acht baan en reuzenrad: 'The happy sound of a carrousel'. Bij het Lunapark zijn slechts een paar cafe tarialoketten geopend. Niet de minste: Na than's Famous is altijd open. Het beroemd ste hotdoghuis van de Verenigde Staten verkoopt naar eigen zeggen 'de beste hot dog ter wereld': gegrilde worst omzwach teld door een wit broodje, met bacon, York cheese, zuurkool en bruine mosterd. Doe er nóóit ketchup op, dan ben je een toerist. Op de gevel van Nathan's Famous prijkt het laatste record van Coney Island Nathan's International Hot Dog Eating Contest dat jaarlijks op 4 juli gehou den wordt. In 2014 at Joey Chestnut 69 hotdogs in 10 minuten. In het weekend bezoeken we Coney Island nog een keer. We willen per se een ritje in de beroemde Cyclone maken. Dit juweel van hout en ijzer stamt uit 1927. De luchtvaartpionier Charles Lindbergh vond de twee minuten in deze achtbaan enerverender dan zijn lange solo vlucht over de Atlantische Oceaan. De houten rollercoaster is het enige Histo rical Landmark van de Verenigde Staten wat je kunt eren door erin over te geven. Want ju ju, wat gaat de Cyclone tekeer. Een ritje telt twaalf vrije vallen met scher pe bochten. Een 'bonky ride' van zestig mijl per uur op een kabouterbankje dat rug en knieën geselt, begeleid door het tak- ka-takka-takka-takka van de wielen. Zelfs onze twee zonen, toch wereldwijd wat ge wend, kruipen getroebleerd uit de schoon moeder aller achtbanen. Bijkomen doe je in het Wonder Wheel uit 1920, Official City Landmark sinds 1989. Vanuit de carrousel kijk je ver uit over strand, oceaan en Brooklyn. Bekroon de middag met een Nathan's hot dog. Lo pend te nuttigen op de houten promena de, de wind om je oren, de mosterd van je jas slaand, de tonen van Under the board- walk door je hoofd: 'Under the boardwalk, people walking above, Under the boardwalk, we'll befalling in love. Under the boardwalk, boardwalk.' Bijkomen van Man hattan? Ga lekker uitwaaien op het brede strand van Coney Island. Be treed de in pop songs vereeuwigde boardwalk, beleef de bloedstollende Cyclone. En proef een hotdog van Na than's Famous, de beste ter wereld. Zonder ketchup, natuurlijk. ZATERDAG 9 MEI 2015 Uil li Wat 'scherp' is, mag niet mee in het vlieg tuig. Geen mes, schaar of 'Sharp's sauce'. VERENIGDE STATEN tekst en foto's Harri Theirlynck 1964 Probeer dan eens niet te denken aan die song van The Drifters. Binnen dertig seconden stappen we in de maat van hun 1964-hit neuriënd over de vlonders. CANADA New York Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73