PZC Met banketstaaf over Coney Island Wayward Pines New York 19 FOX-SERIE WAAR EN WAT De ruïnes van Pompei, de Sagrada Farmlia en het graf van Grace Kelly allemaal op één reis. De Mediterrane Droom Cruise leidt langs negen havens in Italië, Frankrijk en Spanje. Genoeg te ontdekken dus onderweg. En op het schip is het genieten van luxe en service. Met 1.942 passagiers en ruim 600 bemannings leden vertrekt de Noor- dam van de Holland America Line (HAL) uit Rome. Onze eerste aanleghaven is Napels. We hadden een excursie naar Pompei', Sor rento of Capri kunnen maken, maar wij doen het op onze eerste cruisedag rustig aan en verkennen op eigen houtje Napels. Likkend aan een gelato slenteren door smalle, schaduwrijke straatjes. Etalages kij ken in de winkelstraat Via Toledo. We be zoeken het robuuste dertiende-eeuwse Cas- tel Nuovo en de imposante kerk op het Pla za del Plebiscito. De volgende stop is Palermo op Sicilië. Hier maken we een excursie naar het stad je Cefalü. Blikvanger is de kathedraal op het Piazza del Duomo. Koning Roger II zwoor, toen hij in een storm bang was om dood te gaan, dat hij een kerk zou bouwen, als hij het noodweer zou overleven. Hij hield woord en zette er deze kathedraal neer waarin hij later ook is begraven. Volgende halte: Cagliari op Sardinië. De stad blijkt over een mooie citadel te be schikken en ook de Santa Maria-kathedraal is een bezoek waard. Vergeet vooral niet in de crypte af te dalen. Tijdens de dag op zee genieten we uitge breid van het ontbijt in onze hut, pardon: stateroom. Tot nu toe hebben we in het buffetrestaurant ontbeten en geluncht. Di neren doen we meestal a la carte in de Vista Dining Room, waar de goedlachse In donesiër Tommy onze vaste ober is. Na het diner is het showtime in het theater: live muziek in de B.B. King's Blues Club en een Blackjacktoernooi in het casino. De helft van de bemanning komt uit Indo nesië; daarna volgen Filippino's in aantal. Twee van hen zorgen ervoor dat mijn sta teroom er elke dag spie en span uitziet. Ruim de helft van de passagiers bestaat uit Amerikanen. Ook zijn er veel Canadezen, Engelsen en Australiërs. Aantal Nederlan ders: 86. Bij reizen die uit Nederland ver trekken, zijn dat er meer. Hoewel de HAL Amerikaans is, worden de Nederlandse roots gekoesterd. Alle schepen varen onder Nederlandse vlag, kapitein en officieren zijn vaak Nederlanders. Dagelijks krijgen we een activiteitenprogramma en nieuws overzicht in het Nederlands en tijdens de Royal Dutch Tea worden tompoezen, ban ketstaven en saucijzenbroodjes geserveerd. Livorno: er is veel belangstelling voor ex cursies naar Florence en Cinque Terre. Wij nemen echter de trein naar Pisa om die scheve toren te zien. In het echt lijkt hij niet zo hoog, maar we kunnen hem nu op ons nog-te-zien lijstje doorstrepen. Vanuit de gezellige haven van Calvi maken we een excursie naar Corsicaanse bergdorp- jes. Over smalle, slingerweggetjes leggen we in een half uur slechts 15 kilometer af, maar we zijn op slag verliefd op het groe ne, bergachtige landschap van het eiland. Een heel land in één dag zien, kan in Mona co. In het belastingparadijs van de familie Grimaldi vind je het beroemde casino, het Musée Océanographique, de kathedraal waar Grace Kelly en prins Rainier trouw den en hun graf. In Marseille vertrekken veel passagiers vroeg om de Provence te verkennen. Wij nemen de bus naar de oude haven, bezoe ken de vismarkt, klimmen naar de kathe draal en kopen lavendelzeep voor thuis. Op de laatste zeedag is het een drukte van- jewelste in de winkels op dek drie. Avond kleding, sieraden en tassen gaan met hoge kortingen over de toonbank. De koffers zijn bijna gepakt, maar we heb ben nog één stad voor de boeg: Barcelona. De hop on, hop off-bus brengt ons van de ene naar de andere bezienswaardigheid. De Sagrada Familia (die nog steeds niet af is), Pare Güell, het Picassomuseum, de berg Montjuich en de Ramblas die vol is met toeristen en shoppende locals. „The party is over", zegt een Amerikaanse tegen haar man, als ze van boord gaan. Na elf dagen luxe en verwennerij gaan we te rug naar de realiteit. En Tommy? Die brengt zijn vakantie door bij zijn gezin. Zijn contract van tien maan den zit erop. Over twee maanden begint zijn volgende HAL-contract. Media SICILIË SARDINIË Cagliari FRANKRIJK Barcelona illp Monai Marseille Middellandse Zee Calvi CORSICA Pisa Florence Livorno I Rome I Méditerranée De route van de Mediterrane Droom Cruise met het ms Noordam voert via Rome, Napels, Palermo, La Goulette in Tu nesië (of een ver vangende haven), Livorno, Calvi, Monte Carlo, Mar seille en Barcelo na. De reis omvat ook twee dagen op zee. Wij maak ten deze cruise in oktober 2014. In 2015 vaart de Zuiderdam bijna dezelfde route. Voor meer infor matie zie: www.hollandameri- ca.com. Cruisen met de ms Noordam: een com binatie van cultuur en luxe. tekst en foto's Lutske Bonsma Lekkernijen, souvenirs en het doornemen van de dagelijkse stand van zaken op Sicilië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71