Toerist Munitie Zierikzee Bevrijdingsdag in Isa draagt gedicht zou ongevaarlijk zijn Vlissingen ingeluid voor op de Dam 12 SPECTRUM Bijna iedereen in Zeeland weet wel wat een toerist is. Iedereen heeft wel eens een toerist of meerdere toeristen gezien of meegemaakt. Een toerist is iemand die langzaam met zijn auto op smalle wegen rond rijdt; achterop de auto een paar fiet sen met reflectoren. Toeristen zijn mensen die het alledaagse en hun huis ontvluchten. Daarin lijken ze op een vluchteling. Soms worden ze dan ook opgevangen in onderkomens die iets vluchtigs hebben: stacaravans die dichtbij elkaar zijn gezet en samen iets van een kamp hebben. De toeris ten profiteren daar van eikaars gelui den, etensgeuren en gewoonten en wennen zo snel aan elkaar. Een toerist zoekt graag andere toeristen op en houdt van drukte. 'Het schijnt de we reld is vol drinkers en vol eters en wie weet is de hemel wel het enige tranen dal' Lucebert). Een toerist is iemand die uitbundig naar ons zwaait vanaf zijn catamaran terwijl wij mogen wachten voor een brug die een tijdlang openblijft, want er komt nog een toeristenjachtje aan. Een toerist is een stilstaande fietser met een helm op het hoofd en een landkaart in de hand en die zich af vraagt of hij in het centrum is. Een toerist is iemand die niet weet waar je een treinkaartje kan kopen. Een toe rist is iemand die ver van huis aan an deren zijn afschrikwekkende ta toeages wil laten zien. De toerist is ie mand voor wie je bordjes plaatst met: pas op zand, pas op golven, pas op paaltjes. Een toerist is iemand die wor teltjes wil eten en daarom om Möhren vraagt. De winkelmeisjes schieten dan in de slappe lach. Duits was een keuze vak. Een toerist is vaak moe op vakan tie en ligt daarom aan het strand en droomt van thuis. Een toerist is vooral iemand aan wie je geld kunt verdie nen. Een toerist is iemand die op een bankje zit, aan een ijsje likt, dat daar door steeds kleiner wordt, en naar de zon kijkt, die steeds groter lijkt te wor den. Maar dat is maar even, want die zon is ook zo weg. Vakanties zijn kort. Wij weten best wat een toerist is. Soms zijn we zelf toerist. De munitie die in de jaren zestig in de Oosterschelde is gedumpt, vormt geen gevaar voor milieu en veiligheid. De on derzoeksinstituten TNO en Imares con cluderen dat op basis van nieuw onder zoek. De Raad van State vatte de con clusies samen. „Kortweg staat er: er is niets aan de hand", aldus rechter Bru no van Ravels. Tot medio jaren zestig is in het Gat van Zierikzee in de Oosterschelde munitie uit de Tweede Wereldoorlog gedumpt. Tot een diepte van 50 meter ligt 30 mil joen kilo munitie verspreid over een ge bied van 700 bij 1400 meter. Minister-president Mark Rutte heeft dinsdag in Vlissingen officieel de vie ring van Bevrijdingsdag ingeluid met het ontsteken van het bevrijdingsvuur. Hij deed dat na de 5 mei-lezing van de Israëlische schrijver David Grossman in de Jacobskerk. Zangeres Caro Emerald gaf met haar op treden op het Bellamypark het start sein voor alle bevrijdingsfestivals van Nederland. Net als de drie andere Ne derlandse Ambassadeurs van de Vrij heid reisde ze per Defensie-helikopter langs de festivals om de boodschap van vrijheid over te brengen. De 14-jarige Isa Hamelinck uit Koude- kerke heeft tijdens de Nationale Doden herdenking in Amsterdam haar gedicht Het blijft maar komen voorgedragen. Haar vers werd tijdens een finale in maart uit tweehonderd inzendingen ge kozen als het beste van Zeeland. Vra gen staan centraal in haar gedicht. „Als je vragen hebt over de oorlog, dan moet je ze nu echt stellen, omdat de mensen die de oorlog hebben meege maakt er straks niet meer zijn." Meteen na de twee minuten stilte en het Wil helmus droeg ze zelfverzekerd en zon der te hakkelen haar gedicht voor. Minder geld voor de vakantie Wilders ontsnapt aan aanslag IS Britten in de ban van prinsesje De meeste werkenden zullen dit jaar iets minder hard juichen bij het zien van het va kantiegeld op hun salarisstrookje: ze leveren in. Het is voor het eerst in jaren dat de jaar lijkse vakantiebijslag voor veel Nederlanders tegenvalt. Met name de hogere inkomens zul len dit in hun portemonnee voelen. Terreurgroep IS heeft de aanslag op een spot prentbijeenkomst in Texas opgeëist. Elton Simpson en Nadir Soofi openden het vuur op de bijeenkomst, waar PW-leider Geert Wilders de hoofdspreker was. Wilders was net weg toen de terroristen een agent ver wondden en zelf werden doodgeschoten. Er is flink gespeculeerd over de naam die het zaterdag geboren Britse prinsesje zou krij gen. Er zijn heel wat weddenschappen afge sloten. Op de naam Alice is het meest gewed. Kate en William kozen voor Charlotte Eliza beth Diana. Het prinsesje is vernoemd naar haar opa, haar tante en haar oma. Voor elk wat wils op Hrieps www.pzc.nl/video VIDEO VAN DE WEEK UW MENING 476 reacties Ik ben ook twee minuten stil op 4 mei EENS ONEENS IN BINNEN- EN BUITENLAND W.HWHAK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70