66 66 SPECTRUM 11 nooit gehoord. Ik deed het automa tisch, dacht geen seconde na." Het was de enige keer in zestien jaar dat Zheng werd overvallen. Snackbar Judith in Hoorn had minder geluk: „In de laatste zes, zeven jaar ben ik zes keer overvallen. In januari nog", zegt de eigenaar die zijn naam niet in de krant wil. „Pistool, pepper- spray, alles hebben we hier binnen ge had. Geen lekkere publiciteit. Ze noe men me soms een schiettent. Maar al die overvallen heeft dat tuig nooit wat opgeleverd. Ik schop ze eruit, -gooi alles naar hun kop wat ik pak ken kan. Van mij en mijn spullen blijf je af." Is dat dan toch de oplossing? De vaak piepjonge overvallers gewoon de zaak uit meppen? Het kan gevaarlijke situa ties opleveren, maar ondanks het ho ge aantal overvallen valt in een snack bar zelden een dode. In 1998 werd een 25-jarige snackbarmedewerker in Am sterdam die een overvaller wilde over meesteren, doodgeschoten. In de ze ventien jaar daarna werden meer dan Het maakt die gastjes niet uit dat ze zes maan den moeten zitten en na drie maan den vrijko men tweeduizend snackbars overvallen. De enige snackbarhouder die werd vermoord (Adem Cokicli uit Eindho ven in april 2014) lijkt het slachtoffer van een criminele afrekening te zijn. Esther Vredeveld, heeft twee snack bars in Zwolle. Haar Snackpoint Kolk aan de Assendorperstraat werd in acht jaar tijd vier keer overvallen. Haar andere zaak aan de Hobbe- mastraat was drie maanden geleden voor het eerst aan de beurt. „Een vent je van 15 jaar, 1,55 meter hoog, was net een paar weken vrij, nadat-ie vast had gezeten voor joyrijden of zoiets. 180 euro buit. Waar gaat het over." Vredeveld heeft een redelijk contact met de 'schoffies' in de buurt. En dat hielp de dader van de overval op te sporen. Op camerabeelden zag ze dat het ventje een dag eerder al was ko men rondkijken. Toen zonder sjaal voor zijn gezicht, maar met dezelfde kleren aan. „Binnen een paar dagen werd-ie gepakt", zegt Vredeveld. De Zwolse snackbarhoudster ziet niet zoveel in wild om zich heen slaan bij een overval. Maar toch. „Ik heb een bordeauxdog van 85 kilo, zo'n hond als in de film Turner en Hooch. Ik heb camera's en woon in een drukke straat waar de politie rondrijdt. Mijn overburen kijken zo naar binnen en nóg gebeurt het. Moeten we dan 's avonds alleen mensen binnenlaten die aanbellen? Of achter glas als bij een benzinestation? Ik denk eerder toch aan zwaarder straffen. Het maakt die gastjes niet uit dat ze zes maan den moeten zitten en na drie maan den vrijkomen. Ik hoor al jaren dat die overvalcijfers dalen, maar ik vraag het me af. Ik ben er haast zeker van dat niet van alle overvallen aangifte wordt gedaan. Ik heb het bij de laatste overval ook niet gedaan. Ik heb geen zin meer om tot 02.00 uur 's nachts op het bureau te zitten. Als ik het mocht zeggen: 5 jaar cel voor die over vallers, want dat is ze die 180 euro niet waard." Overvallers zijn impul sief, driftig, gehaast, ze nuwachtig. Het is dus heel belang rijk rustig te blijven ZATERDAG 9 MEI 2015 een snackbar Videobeelden van de mislukte overval op een snackbar Elinkwijk in Utrechtse wijk. foto's YouTube/RTV Utrecht Snackbareigenaar Esther Vredeveld reageren? spectrum@depersdienst.nl Tip Koninklijke Horeca Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69