SPECTRUM 3 interview Hélène Hendriks heeft zich bij het wegrestaurant snel even omge kleed. „Ik heb net een item gedraaid in een rokje. Staat zo stigmatiserend." Ze heeft zich nu in een spijkerbroek met modieuze ga ten gestoken, sneakers eronder en ze excuseert zich voor het dragen van een zwarte zonnebril. „Niet zo netjes, maar anders krijg ik hoofdpijn", zegt ze op het zonnige terras langs de A27. Het gaat Hendriks voor de wind. Bij toeval in het vak beland is de 34-jari- ge Bredase nu een van de gezichten van betaalzender FOX Sports. Weke lijks presenteert ze de eredivisie van uit de stadions in het land of vanuit de studio en maakt ze items met voet ballers die vooral niet over tactieken of de ranglijst gaan. Af en toe zijn er uitstapjes naar andere sporten. Zo pre senteerde Hendriks vorig jaar ook de Wimbledonuitzendingen. Ze komt natuurlijk over, alsof het alle maal vanzelf gaat. Maar in het begin was het vechten tegen de vooroorde len. „René van der Gijp vroeg zich af wat ik als hockeymeisje in de voetbal lerij moest. Weet je, ik kan hem nog gelijk geven ook." Ze is met journalist Fardau Wagenaar van de Twentsche Courant Tubantia de enige vrouw in de voetbaljournalis- tiek. Dat heeft voor- en nadelen. „FOX zocht een vrouw, mede daarom werd ik aangenomen. Maar dat je blond bent, een meisje en uit het hockey komt, is een nadeel. Je zag ze denken: 'Wie is zij? Wat doet ze hier?' Sommige mensen hebben vooroorde len, hoopten dat ik op mijn bek zou gaan. Zo zijn we in Nederland. Maar volgens mij bleek snel dat ik verstand heb van het spelletje en dat ik weet hoe het er in een kleedkamer aan toe gaat. Ik heb geen last van geldings drang, dat ik irritante vragen blijf stel len. Ik werd snel geaccepteerd." Hendriks had één keer eerder live tele visie gemaakt en werd anderhalfjaar geleden bij FOX voor de leeuwen ge gooid. Ze sloeg de plank best eens mis, maar groeide met de week. En merkte dat het ook andersom werkt. Sommige trainers en spelers vinden het wel prettig om eens tegenover een vrouw te staan. „Die geven je dan net iets meer. Ook omdat ik gewoon normaal doe, niet te betweterig. Tot dat ik een vervelende vraag stel, hoor. Dan is het ook ineens klaar." Ze had haar jeugddroom al met succes nagejaagd. Docent lichamelijke opvoe ding wilde ze worden, net al haar va der en moeder. Na de sportacademie ging ze aan de slag bij het CIOS. Maar met de bureaucratie en het conserva tisme in het onderwijs kon Hendriks niets. „Lesgeven vond ik hartstikke leuk. De papierwinkel en vergadercul tuur niet. Ik stelde eens voor om leer lingen eikaars salto te laten filmen met hun telefoon en dan samen na te bespreken. Nou, dat was voor mijn col lega's echt een no-go. Geen mobiel tjes in de klas! Daar kwam nog bij dat veel leerlingen het CIOS deden om lekker te kunnen sporten. Dat is het vak natuurlijk niet. Je moet sportdo- cent of trainer willen worden." Ondertussen was Hendriks hock- eyster in de hoofdklasse, bij Push in Breda. Toen ze tijdens een wedstrijd een bal hard op haar hand kreeg en daarover werd geïnterviewd door een lokaal televisiestation, maakte ze zo'n goede indruk dat ze meteen aan de slag kon als NAC-watcher bij de zen der. Korte tijd later belde ze Omroep Brabant met de mededeling: 'Ik kom René van der Gijp vroeg zich af wat ik als hockeymeisje in de voetballerij moest bij jullie werken'. Het lukte nog ook. Ze zat op de sportredactie, even later ook bij de regionale zender Li in Lim burg, en deed daar onder meer veel be taald voetbal. „Hoewel ik helemaal niet van de carrièreplanning ben, voel de ik wel dat de volgende stap landelij ke tv moest zijn. En ik voelde ook dat ik klaar was met hockeyen." Bij FOX Sports, met ruim 700.000 abonnees, doet ze haar voordeel met haar topsportachtergrond. Ze voelt zich 'one of the guys' en niet die ene vrouw in de machowereld die voetbal lerij heet. Daar is vooral het mannelij ke deel van het publiek meer mee be zig. Als ze aan de rand van het veld een trainer interviewt, ziet ze in haar ooghoeken dat mannen op de tribune foto's van haar maken. Die duiken la ter op bij websites als mokkels.nl. Ook op Twitter is ze inmiddels niet meer weg te denken, zeker als ze bij een van de belangrijke wedstrijden van het weekeinde is. En niet altijd po sitief. Vrouwen reageren jaloers en mannen soms plat. Sommigen fotogra feren hun tv als Hendriks in beeld komt. „Ja, er zijn een hoop gekken", zegt ze. ,„Maar ik kan me er niet te druk over maken. Dan heb je geen le ven. Ik ben ook een keer op vakantie in Zuid-Frankrijk in bikini gefotogra feerd, dat gaat alweer veel verder. Soms krijg je cadeautjes bij de post. Een gouden ketting die ik ooit kreeg heeft een collega voor 80 euro ver patst. Zijn we van uit eten gegaan." Veel vervelender wordt het als het Hélène Hendriks overgaat in stalking. Hendriks heeft er al twee jaar last van, stopte noodge dwongen met Facebook. Veel kan ze er niet over zeggen. „Maar ik krijg lie ver een berichtje dat ik een paarden kop heb of een domme vraag heb ge steld. Of goed onderbouwde kritiek, die neem ik in me op en probeer ik te gebruiken. Als ik een compliment krijg, reageer ik ook niet. Want ik weet dat ik de volgende keer aan de beurt kan zijn, als er iets misgaat." De gemiddelde tv-kijker kent de om standigheden niet waaronder Hen driks spelers moet ondervragen. „Met een tetterende regisseur in je oor, joe lend publiek op de tribune, muziek in het stadion. Probeer dan maar eens je gesprekspartner te verstaan en op zijn antwoorden in te gaan." En lang niet alle voetballers hebben meteen mooie volzinnen paraat. „Voor een speler is het ook niet zo makkelijk. Die komt met de stoom nog uit de oren en vol adrenaline het veld af en heeft de wed strijd vaak anders beleefd. Bij de grote clubs merk je ook dat spelers voorzich tiger zijn. Ze weten dat één zinnetje uit zo'n interview er uitgepakt wordt en nieuws op zich kan worden, zon der de strekking van het verhaal er bij." Echt grote blunders heeft ze voorals nog niet gemaakt. „Maar ik weet niet hoe ik erop zou reageren als ik de TV Draait Door haal en door heel Neder land zou worden afgemaakt. Daar kan en moet je ook niet over nadenken, daar heb je niks aan." Haar wedstrijdvoorbereiding noemt Hendriks maniakaal. „Ik lees alles. En wat ik lees, probeer ik altijd zelf te checken. Die achtergrondinformatie kan je in het stadion redden, bijvoor beeld als het beeld wegvalt. Maar het hoort er ook gewoon bij. Ik heb helaas niet de tijd om op vrijdag naar de trai ning te gaan van de club waar ik op zondag naartoe moet. Dan is het wel zo professioneel om goed voorbereid naar de wedstrijd te gaan." Hendriks is vooral op zichzelf aange wezen. Ze heeft bij FOX geen mentor met wie ze op maandag haar presenta tie of interviews doorneemt. „Maar ik kijk zelf al mijn interviews terug. Ik wil beter worden. Daarom kijk ik ook veel naar anderen, bijvoorbeeld op Sky. De kunst zit hem in het anticipe ren, je weet vaak niet wat er gaat ge beuren. Het is op je bek gaan en leren. Maar is het een baan die iedereen die van voetbal houdt wel zou willen. Ik ruik het gras. Heerlijk." ZATERDAG 9 MEI 2015 One of the boys door Rik Spekenbrink foto Shody Careman (1980, Breda) volgde de sport academie CIOS. Daarna werkte ze bij CIOS, TV&Co, Omroep Brabant, L1 en Rabo Sport. In 2012 kwam ze bij Eredivisie Live; een jaar later stapte ze over naar FOX Sports. Hendriks speel de hoofdklasse hockey bij Push in Breda. Door blessureleed stopte ze met tophockey in 2011. Hélène Hendriks interviewt oud-voetballer Geert den Ouden voorafgaand aan de wedstrijd Willem ll-Heracles voor de camera van FOX Sports, foto Pro Shots reageren? v spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61