Bijna alle Schotse zetels 44 Ik eet in het 44 Het is duidelijk dat IN HET NIEUWS 5 Peter Langhout Reizen De Scottish National Party (SNP) schreef politieke geschiede nis door onder leider Nicola Sturgeon op drie na alle Schotse zetels voor Westmin ster te winnen. Anderhalf miljoen Schotse stemmen wa ren in het districten systeem genoeg voor 56 zetels. Verplette rend en nog nooit ver toond. Zorgwekkend ook voor degenen die geloven in de kracht van een Verenigd Ko ninkrijk. Prioriteit voor pre mier Cameron wordt nu de Schotten erbij te houden. De toon die hij gisteren aan sloeg was er een van verzoening. Maar confrontaties tussen Londen en Edinburgh zijn onver mijdelijk. De SNP won vooral ten koste van Labour. Jim Murphy, de La- bour-leider in Schot land, werd gewipt. Nog pijnlijker was de afgang van Douglas Alexander, nota bene schaduwminister van Buitenlandse Zaken. Hij werd afgetroefd door een totaal onbe kende en onervaren studente. Mhairi Black (20) mag zich nu het jongste geko zen parlementslid noemen, sinds 1667. „In Schotland heeft een golf van nationa lisme onze partij over stroomd", constateer de Labourleider Ed Miliband alvorens ook hijzelf van het po litieke toneel werd ge spoeld. rijk. En de razend populaire Nico la Sturgeon, die op drie na alle Schotse zetels binnensleepte, wordt dan misschien wel de eer ste premier van een onafhankelijk Schotland. De coalitie van de Conservatie ven met de Liberaal-democraten werd gisteren onmiddellijk vol tooid verleden tijd. Net als het lei derschap van de ternauwernood zelf herkozen Nick Clegg, die tot eergisteren nog de Britse vicepre- mier was. „Het is duidelijk dat uit slagen veel vernietigender en on vriendelijker zijn dan ik ooit ge vreesd heb", constateerde de man met de Nederlandse moeder. Liefst 49 zetels verloren de Libera len. Vijfjaar geleden voorspelde Clegg in 2015 meer dan 100 afgevaardig den te hebben. Slechts acht blij ven er over, wat volgens een grap penmaker het voordeel had dat fractieoverleg voortaan gewoon bij iemand thuis, in de achterka mer kan worden gehouden. Pro minente Liberale kopstukken als Vince Cable, Simon Hughes en Charles Kennedy moesten af door de zijdeur. Ook bij Labour was het een bloed bad. De partij van Ed Miliband haalde weliswaar 30,4 procent van de stemmen - tegen 36,9 pro cent voor de Conservatieven- maar moest door het districten stelsel diep door het stof bij de uit eindelijke zetelverdeling. Liefst 99 minder dan de Conservatieven. Labourleider Ed Miliband bood zijn excuses aan voor het slechte openbaar mijn hoed op als de uitslag echt zo blijft resultaat. Analisten constateerden meteen dat de Britse socialisten zich hadden vervreemd van hun eigen achterban door onvoldoen de links te klinken. Dat men bij voorbeeld een gevoelig thema als immigratie helemaal aan UKIP had gelaten, kreeg nu ook een prijskaartje: Labour lijkt de klas sieke arbeidersstem kwijt. Miliband nam de schuld op zich en stapte op. Met ernst en humor. Ja, hij was populair geweest door de selfies van meisjes, maar dat uitslagen veel vernietigender zijn dan ik ooit gevreesd heb was een schrale troost, zei hij. Nauwelijks was Miliband uit beeld of de bookmakers openden weddenschappen op zijn opvol ger. Wie het ook wordt: hij of zij moet Labour weer opbouwen als herkenbare, linkse, partij. Omdat alles op zijn kop leek te staan, deden ook de kiezers in Londen hun duit in het zakje. De zetels in de hoofdstad leken lange tijd gereserveerd voor Liberalen en Conservatieven. Maar de tijd dat de meesten van de acht miljoen inwoners Conser vatief stemden, is sinds donder dag voorbij. Labour won zelfs ze tels in de hoofdstad waar de con servatieve Boris Johnson burge meester is. Volgend jaar zijn de ge meenteraadsverkiezingen en die zouden weieens een Labour-bur- gemeester kunnen opleveren. Johnson zag zichzelf overigens al als toekomstige leider van de Con servatieven. Dat de herkozen premier Came ron met zijn absolute meerder heid het nog knap lastig gaat krij gen, staat ook al vast. En de splijt zwam bij de Tories zal voor de zo veelste keer Europa heten. Cameron beloofde een nationaal debat en een referendum over de toekomst van Groot-Brittannië in de EU. Dat was een tactische zet om het nationalistische en daar om voor veel Conservatieven aan trekkelijke UKIP de loef af te ste ken. Maar niet UKIP - dat slechts een zetel won - wordt het probleem, maar de extreemrechtse vleugel van de eigen Conservatieven. Oud-premier John Major noemde die club al eens bastards (klootzak ken) nadat ze hadden geprobeerd het Europese beleid te kapen. Ca meron wil bij Europa horen. Net als het zakenleven. Een Britse exit zou de eigen economie onnoeme lijk schaden. Rest Nigel Farage van UKIP. Ook hij maakte zijn terugtreden be kend maar zette direct de deur open voor een comeback in sep tember. Want zonder Farage be staat UKIP niet. Boek nu voordelig de mooiste excursiereizen ind. vele extra's 5-daagse busreis Neckardal 10-daagse Operareis Verona en Gardameer 12-daagse busreis All inclusive Kroatië KIEZERS VAN DE KLEINERE PARTIJEN VOELEN ZICH BEKOCHT ZATERDAG 9 MEI 2015 in de Britse politiek De Liberaal Paddy Ashdown Liberaal-democraat Nick Clegg (T AA Li compleet v.a. jj compleet v.a. Inclusief Inclusief Inclusief Verblijf in Hotel Schwanheimerhof op basis van halfpension Excursiepakket t.w.v. 40,- o.a. bezoek Koblenz, de tuinen van slot Schwetzinqen, Speyer, Heidelberg, Baden-Baden, de Loreley, boottocht over de Neckar, natuurtocht door het noordelijke deel van het Zwarte Woud Reiscode: Vertrek van juni t/m sept. BE40099 3*||ï Betaalbaar genieten! Verblijf in Mod05 Living Hotel op basis van halfpension Welkomstdrankje Bezoek aan twee operavoorstel lingen Excursiepakket t.w.v. 110,- o.a. naar Sirmione, Verona o.l.v. een gids, Venetië incl. boottochtje, Riva en Malcesine Reiscode: Vertrek 3, 17 juli, 28 aug. BE40830 Verblijf in hotel Zagreb op basis van all inclusive 7 x ontbijt, lunch en diner, gratis drankjes in hotel (tussen 12.00- 22.00 uur) Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar Zadar, de Plitvice Meren en Pag o.l.v. een gids, Senj, Opatija, bustour Velebit-gebergte RejSCOde- Vertrek van juni t/m sept. BE41757 Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 advertentiecode: WEGENER19 Van de ruim 46 miljoen Britse kie zers stemde grofweg een kwart donderdag op de Conservatieven van premier David Cameron. Dankzij het districtenstel waarbij alleen degene met de meeste stemmen iets krijgt, leverde dat de Tories 331 zetels op. Met ge middeld zo'n 34.000 stemmen kreeg je dus een zetel in het Lager huis. Voor het verkrijgen van de absolu te meerderheid moet een partij 326 zetels scoren. Premier David Cameron heeft dus een nipte meerderheid. Hij zal moeten lave ren om alle geledingen van de par tij bijeen te houden. De Britse Green Party scoorde ruim 1,1 miljoen stemmen. Vol gens bovenstaande verdeelsleutel dus 34 zetels voor de Groenen. He laas. Ze krijgen er slechts eentje. Helemaal bekaaid kwam het popu listische UKIP er vanaf, de rechtse partij die Groot-Brittannië uit de EU wil hebben. Bijna vier miljoen stemmen (12,6 procent) kreeg de partij die zo de derde van het land werd, achter de Conservatieven en Labour. In 118, vooral Engelse, kiesdistric ten was UKIP een sterke tweede geweest. Maar het districtenstel sel is onverbiddelijk: tweede plaat sen tellen niet en dus was er slechts 1 zetel voor UKIP. Bij evenredige vertegenwoordi ging (zoals in Nederland) zou lei der Nigel Farage vele tientallen ze tels hebben kunnen bejubelen. Politieke waarnemers maken zich zorgen over de non-representatie van zoveel kiezers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5