Vrienden Rutte en Cameron trekken gezamenlijk op Drie grote verliezers en één enorme winnaar. De Britse verkiezingen zetten het land op zijn 4 IN HET NIEUWS VERKIEZINGEN GROOT-BRITTANNIË LONDEN - De verliezers van de ver kiezingen in Groot-Brittannië bleef gisteren niks bespaard. Ter wijl binnen een uur drie politieke leiders het veld ruimden, moes ten twee van hen, Nick Clegg (Li beraal-democraten) en Ed Mili- band (Labour), ook nog eens op draven aan de zijde van de herko zen premier Cameron voor een of ficiële herdenking. Victory in Euro pe werd herdacht, het einde van de Tweede Wereldoorlog. Het viel samen met een ongedachte 'victo rie in Engeland' van de Conserva tieven en de totale overgave van Labour en Liberalen. Ook UKIP-leider Nigel Farage miste zijn zetel en kon inpakken, on danks opmerkelijke stemmen winst voor zijn anti- EU-program- ma. Niemand kon de prognose gelo ven toen donderdagavond de stemlokalen sloten. Paddy Ash- down, een van de boegbeelden van de Liberalen, zag op het scherm nog maar een handvol ze tels voor zijn partij. „Klopt niet. Ik eet in het openbaar mijn hoed op als dit zo blijft." Terwijl alom langdurig getouw trek voor een nieuwe coalitie was voorspeld (gerekend was op een maand van coalitiebesprekingen), kon premier David Cameron gis terochtend al aan koningin Eliza beth melden dat hij voldoende steun had voor een tweede man daat. Veel meer zetels zelfs dan door alle peilers was voorspeld: een absolute meerderheid van 331 van de 650. Cameron werd de eerste premier in 115 jaar die werd herkozen met meer stemmen dan de eerste keer. Maar daarvoor werd een prijs betaald die de Britse vorstin zorgen baart, zo wisten ingewij den. Schotland drijft steeds ver der af. Niet ondenkbaar is dat Da vid Cameron een van de laatste premiers wordt van een werkelijk Verenigd Koninkrijk, al beloofde hij de Schotten meteen meer zelf beschikking binnen het konink- VVD-premier Rutte en zijn con servatieve Britse vriend Cameron - allebei 48, allebei 1 meter 85, alle bei twee keer glorieus de verkie zingen gewonnen - trekken al ja ren samen op en delen hun visie op Europa. Geen topzware organi satie, geen overdreven bureaucra tie, zo min mogelijk regels, maar de regels die je hebt wel naleven. Voor beide is de Europese samen werking primair economisch. Sa men ook ijverden ze met succes voor een rem op de altijd maar groeiende Europese uitgaven. „Er zijn natuurlijk verschillen, maar in grote lijnen valt hun visie op Europa samen", aldus WD-leider in Brussel Hans van Baaien over de mannen die - weten intimi - elkaar op moeilijke momenten met een opbeurend belletje of sms'je terzijde staan. Op één belangrijk punt is er wel een groot verschil, en dat is dat Rutte honderd keer pragmati scher is. Als Europa de 'ever closer union', de zich vanzelf altijd maar verder verdiepende samenwer king, mentaal volledig bij het grof vuil heeft gezet en er staat toch nog een passage over in het Ver drag, dan mag die van hem blij ven staan. Waarom zou je je druk maken over een stukje papier dat toch geen betekenis heeft? Came ron zit anders in elkaar. Hij trekt zijn meest verbeten gezicht, en zal niet rusten voor de regel is ge schrapt. Cameron wil resultaten van on derhandelingen met de EU in 2017 aan de bevolking voorleggen in een referendum over het lid maatschap. De grote angst van Brussel is dat Cameron met wat geschaaf aan Europa geen genoe gen neemt, en daadwerkelijk gaat aansturen op een Verdragswijzi ging. Dan is Europa weer voor tien jaar vertrokken. Als het Ver- Rutte en Cameron staan elkaar op moeilijke momenten met een belletje of sms'je terzijde drag toch op de schop gaat, dan heeft iedereen wel wat te willen, en gebeurt er helemaal niets meer zonder dat alle 28 landen het eens zijn, in sommige landen zelfs met een verplicht referendum. Het zou een bom onder Europa zijn. Van Baaien hoopt dat het zover niet komt. „Cameron heeft de his torische opdracht de Britse twij fels over Europa weg te nemen. Dat kan alleen als Europa ook le vert. In dat proces kan Rutte deal maker zijn." Meer interne markt, met groei en banen, daar heeft niemand bezwaar tegen Het gaat moeilijk worden: 27 ande re Europese landen gaan hun be leid niet omgooien om de Britse stem van donderdag te honore ren. Meer interne markt, met groei en banen, daar heeft nie mand bezwaar tegen, maar over sociale en milieuwetgeving zal nog harder worden geknokt. Voor nogal wat landen is Europa zon der niet af, de Britten en Neder landers is het een gruwel. Een ander hard Brits punt is be perking van de migratie. Timmer mans presenteert woensdag nieu we voorstellen, zijn baas in Brus sel wil een ruimhartiger, zijn baas in Londen een restrictiever be leid. Het wordt naast een even wichtsoefening ook de eerste krachtproef tussen Brussel en het Brits/Nederlandse vriendenstel. Boedbad door Bob van Huët Vlnr: Grote blijdschap bij premier David Cameron. Nick Clegg van de Libe raal-democra ten was tot gisteren nog Camerons coa litiegenoot. Ni- gel Farage van UKIP wist zelfs zijn ei gen zetel in zijn kiesdis trict niet bin nen te slepen. En Labourlei- der Ed Mili- band. De drie verslagen poli tici stapten op. foto EPA, AFP, Getty Images, AP door Frans Boogaard BRUSSEL - Ze zijn het over de Euro pese Unie op veel punten roerend eens. Mark Rutte is wel veel prag matischer dan David Cameron.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4