Kruijswijk wil zich weer melden in de top tien Giro d'ltalia H 44 SPORT FAIR PLAY .y Kerkhove schaart zich bij laatste vier in Tunesië Ajax doet Van der Vaart al aanbieding 98E RONDE VAN ITALIË Club voert Fair Play-klassement aan, maar bedankt voor ticket voor voorronde Europa League uit vrees voor sancties Uefa. 'Daar' is de top tien van de Ronde van Italië. 'Daar' is het gevoel waarmee hij in zijn eerste profja ren met de groten der aarde om hoog fietste. „Als je in zo'n laatste week gewoon meedoet in de groep waarin de leider van de koers rijdt, geeft dat een kick. Daar doe je het allemaal voor", zegt de man uit Nuenen, terug denkend aan de Giro van 2011. Strijdend te midden van toppers als Contador, Nibali, Rodriquez en Mentsjov werkte Kruijswijk zich op naar de achtste plaats in het eindklassement. Een beknelde liesslagader hield hem sindsdien ver vandaan bij het gevoel van toen. „Misschien straal ik het niet altijd uit, maar de gedrevenheid om topprestaties te leveren is nooit weggeweest", zegt Kruijswijk over de periode waarin hij langzaam uit beeld ver dween. Bauke Mollema en Wilco Kelderman werden de nieuwe, jeugdige blikvangers van de ploeg die na Rabo, Blanco en Belkin mo menteel Lotto-Jumbo heet. Naar de buitenwereld toe is Kruijswijk altijd een rustige jon gen geweest. Eentje die perfect past in het plaatje van de zuinig koersende ronderenner die in de derde week haast ongemerkt de top tien van een grote ronde bin nensluipt. „Dat ben ik nog steeds", zegt hij lachend. „Maar natuurlijk zit ik thuis ook wel eens te balen als het niet gaat zo als het moet. Zoals vorig jaar na de val in de Giro. Een hele voorbe reiding is dan voor niks geweest. Het heeft voor mij alleen geen zin om dat soort frustraties te uiten in de pers." Na 2012 werd al snel duidelijk dat de beknelde liesslagader de bron was van alle ellende. Kruijswijk moest daardoor veel eerder afha ken dan hij gewoon was in het hooggebergte. De artsen lieten hem weten het euvel te kunnen verhelpen met een operatie. „Maar ze leggen je ook een hele lijst voor met de risico's die je daarbij loopt. Tot het amputeren van je been aan toe." Kruijswijk liet er zich niet door af schrikken. Het gevoel van de Giro 2011 zal ongetwijfeld meegespeeld hebben, denkt hij. „De keuze was simpel. Zonder operatie zou ik prof kunnen blijven, maar nooit meer mijn topniveau halen. Dat laatste wilde ik zeker niet. Die frustratie kende ik al. Ik wil ge woon weer kunnen koersen als toen. Ik wil het spelletje in een grote ronde weer mee kunnen spelen." Eind september 2023 ging Kruijs wijk onder het mes. De operatie slaagde en de renner voelt zich sindsdien bevrijd. Na een (voorlo pig) laatste tegenslag in de Giro van 2014 hervond de Brabander zich in de Tour als ronderenner. Sindsdien is volgens hem ook het gevoel terug dat hij naast Robert Gesink en Wilco Kelderman de ploeg moet dragen. „Ik hoor nog steeds bij de jongeren die voor re sultaten kunnen zorgen binnen de ploeg. Voor deze Giro heb ik drie weken op hoogte getraind op Tenerife. Dat doe je niet als je geen ambities meer hebt." Nog een keer denkt hij terug aan de Giro van 2011. „Het parkoers was vergelijkbaar met dat van dit jaar. Ik weet ook nog dat ik die ronde zonder problemen en zon der valpartijen ben doorgekomen. Hopelijk gebeurt dat nu weer." Terwijl hij het zegt, kijkt hij naar twee ellebogen waarop de sporen van een val in de Ronde van York shire zichtbaar zijn. „Lag ik daar. 'Het zal toch niet gebeuren', denk je. Ik had net weer drie weken op die berg gezeten. Dan vloek je dus wel even. Maar gelukkig valt het nu allemaal mee." A O Q - ENSCHEDE - Het zoveelste bizarre hoofdstuk in het traumatische sei zoen van FC Twente werd giste ren geopenbaard. De noodlijden de club blijkt zich na de uitschake ling in de halve finale van het be kertoernooi al te hebben afge meld voor een eventueel Euro pees avontuur. Terwijl coach Al fred Schreuder zijn selectie nog probeerde te motiveren voor een play-offticket om Europees voet bal en ook het Fair Play-klasse- ment nog toegang bood tot een in ternationaal avontuur, gooide de club de deur dicht. Zelfs als FC Twente de beker had gewonnen, had de club ter voorkoming van Uefa-sancties voor financieel wan beleid waarschijnlijk bedankt voor de Europa League. De feiten kwamen gisteren boven tafel nadat de Uefa Twente een Eu ropees ticket had aangeboden. Op basis van de Fair Play-ranglijst krijgt Nederland een extra plek in EXCELSIOR OF CO AHEAD? TUNIS - Tennisster Lesley Kerkho ve (23) heeft gisteren voor de eer ste keer in haar carrière de halve finales van een 50.000 dollartoer- nooi bereikt. De Zierikzee profiteerde in Tunis van de opgave van Elitsa Kostova, die enigszins als favoriet aan de partij was begonnen. De Bulgaar se kwam ook met 6-4 en 5-2 voor, maar daarna kon Kerkhove terug komen. Ze won vijf games op rij en trok de tweede set dus met 7-5 naar zich toe. Vervolgens staakte Kostova geblesseerd de strijd. De Zeeuwse treft nu de Argentijn se Maria Irigoyen. Op papier zijn zij aan elkaar gewaagd: Kerkhove staat 206e op de ranking, Irigoyen 199e. Door haar plek bij de laatste vier heeft de Schouwse grote kans komende maandag bij de beste tweehonderd speelsters van de wereld te horen. de voorronde van de Europa Lea gue toegewezen. FC Twente heeft als koploper in het nationale klas sement de eerste rechten. Maar de nummer twaalf van de eredivi sie ziet vanwege de financiële pro blemen af van deelname. Niet zo zeer omdat er geen geld is om de vliegtickets en de hotelkosten te betalen, maar om de toorn van de Uefa over het financiële wanbe leid te ontlopen. De clubleiding vreest dat de Uefa de Europese licentie afkeurt op ba sis van de beroerde financiële si tuatie en bovendien sancties voor de lange termijn oplegt. „Onze in schrijving voor Europees voetbal zou ongetwijfeld worden afgewe zen. Maar we zouden bij aanmel ding ook een meerjarige straf ris keren", zei algemeen directeur Ge rald van den Belt gisteren. „Dan moet je denken aan langdurige Europese uitsluiting of hoge boe tes. De straf zou consequenties kunnen hebben voor meerdere seizoenen. Als we ons nu terug trekken, lopen we dat risico niet. Anders had het grote gevolgen ge had. Bovendien: we waren er toch nier doorheen gekomen. Echt, het is een verstandige beslissing." Van den Belt onthulde gisteren in een telefonische reactie op de we kelijkse persconferentie van coach Alfred Schreuder dat het 'ook vo rig seizoen kantje boord was met de Europese licentie'. „Toen moest er een garantstelling ko men van personen binnen de club om onze continuïteit bij de Uefa te garanderen", aldus de di recteur. Vorig seizoen speelde FC Twente in de voorronde van de Europa League een dubbele ont moeting met Qarabag. De oppo nent uit Azeirbeidjan was te sterk voor FC Twente. AMSTERDAM - Ajax hoopt snel van Rafael van der Vaart te horen of hij wil terugkeren naar de club waar hij zijn loopbaan begon. De 32-jarige middenvelder is in het bezit van een aanbieding van de Amsterdamse club. Van der Vaart heeft al gesproken met trainer Frank de Boer, die vo rig jaar al liet weten de 109-voudig international graag als centrum aanvaller aan zijn selectie te wil len toevoegen. Ajax lijkt nog even geduld te moeten hebben omdat de middenvelder eerst met Ham burger SV handhaving in de Bun- desliga wil veiligstellen. Ajax hoeft geen transfersom te be talen voor Van der Vaart omdat zijn contract afloopt. De nummer twee van de eredivisie hoopt dat de linksbenige speler voldoende sportieve uitdagingen ziet in Am sterdam. FC IWente door Ad Pertijs MARINA Dl ANDORA - Steven Kruijs wijk strekt zijn arm tot boven zijn rossige hoofd. „Als je hier bent ge weest, dan wil je daar naar terug", zo verduidelijkt hij de frustratie die bijna drie jaar in zijn pezige, door blessures afgeremde lijf heeft geze ten. Het is de hoogste tijd om weer naar 'daar' te gaan, vindt de inmid dels 27-jarige kopman van Lotto- Jumbo als hij zich in een nog slape rige hotelwijk van de badplaats Ma rina di Andora voorbereidt op de komende Giro. K Steven Kruijswijk, de kopman van Lotto-Jumbo. DAG ETAPPE KM 9T/M31 MEI 2015 TOTAAL: 3490 KM 01 09/5 San Lorenzo Sanremo Q 02 10/5 Albenga Genua 03 11/5 Rapallo Sestri Levante 04 12/5 Chiavari La Spezia 05 13/5 La Spezia Abetone 06 14/5 Montecatini Castiglione 07 15/5 Grosseto Fiuggi 08 16/5 Fiuggi Campitello 09 17/5 Benevento San Giorgio Saint-Vincent Pinzolo Lugano Melide Verbania GravellonaToce Cervi «f 19 18- Vicenza r 'r»^ Milaan Severe,,/(FINISH) Turijn 1 Genua - - i 3- Sestri Levante Madonna di Campiglio O 18/5 RUSTDAG 10 19/5 Civitanova Forli 11 20/5 Forli Imola 12 21/5 Imola Vicenza 13 22/5 Montecchio Jesolo 14 23/5 Treviso Valdobb. 0 15 24/5 Marostica Campiglio A E O 25/5 RUSTDAG 16 26/5 Pinzolo Aprica A 17 27/5 Tirano Lugano 18 28/5 Melide Verbania 19 29/5 Gravellona Cervinia AA 20 30/5 Saint-Vincent Sestriere A 21 31/5 Turijn Milaan Sanremo ,_j> 1. ploegen San Lorenzo al Mare (START) Albenga 2 J, A- Rapallo rValdobbiadene Q individueel 1 }%-Treviso jv*, "i3. 'Jesolo Montecchio Maggiore Chiavari Abetone ii. Imola /^Montecatini Terme La Spezia Castiglione della Pescaia Grosseto ia 7. Rome Fiuggi Civitanova Marche Civi' ri Mar T A \L I Campitello Matese* Beneventoli San Giorgio del Sannio Route Verplaatsing Vertrekplaats O Aankomstplaats Tijdrit iA Hooggebergte H 100km Colle delle Finestre Passo del (Cima Coppi) Mortirolo Cervinia 2178m 1854m 2001 m ~j i Profiel etappes door Henk van Schuppen 19. 20. 21. ANP bron: ga zzetta.itafp Alleen clubs die dit seizoen actief zijn op het hoogste niveau en niet al op een andere manier Europees voetbal hebben afgedwongen, ko men in aanmerking voor de extra plaats op basis van fair play. In de huidige tussenstand na 32 van de 34 wedstrijden staat FC Twente bovenaan. Maar die club wil niet aan de Europa League beginnen. Excelsior en Go Ahead Eagles zijn nu de voornaamste gegadigden. Die clubs staan met Ajax (zeker van tweede plek) gedeeld vierde achter PSV (al kampioen) en NEC (niet in eredivisie).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45