Spoor 4 STREEKTAAL MENINGEN 41 brieven Gemeente Walcheren Energielabel Grafrechten Gaten Westerschelde 266(M££ Cor de Jonge 2lEKt^-IUI2£M j- £o& JA, we? TEKNCU26N1 Wl&CMS My HAD IK G5N HAPT BesreLO..?! pit 2\)h Mie^eN In de krant van 2 mei herinnert oud-gedeputeerde Alex Dijkwel zich dat Vlissingen 'onder aanvoe ring van burgemeester Jaap van der Doef en wethouder Henk de Haas koos voor de huidige inde ling'. Hier laat het geheugen van Dijkwel hem in de steek. Van De Haas is inderdaad bekend dat hij zich met passie heeft verzet tegen een gemeente Walcheren. Vooral uit angst voor overheersing door Middelburg. Daarentegen is van mij bekend dat ik mij daar met een reeks van argumenten juist vóór heb uitge sproken en ingezet. Ik heb uitvoe ring gegeven aan de opvatting van het college dat tegen de sa menvoeging was, en mijn neder laag op dit gevoelige punt aan vaard. Mijn eigen opvatting heb ik nooit gewijzigd. Ook nu, en mis schien wel meer dan ooit, zou een dergelijke samenvoeging wense lijk zijn. Maar ik geef toe dat de vooral financiële omstandigheden van Vlissingen de realisering van een dergelijk plan voorlopig niet waarschijnlijk maken. In Zeeland heeft iedereen een voorlopig energielabel ontvangen. Dit bericht staat in de krant van 29 maart. Jammer, ik heb niets ontvangen. Navraag leert dat er voor mijn nieuwe appartement geen label is. Ik word doorverwe nen naar een site om het energie label te checken. Als dat mogelijk is, kan ik toch ook wel een label krijgen? Het label is alleen maar geldklopperij. Als je de woning wilt verkopen, kun je gewoon de nota van het energiebedrijf over leggen. Dan weet je hoe zuinig de woning is. Vosje Wat een triest bericht in de krant van 2 mei, een vossenpup van acht weken oud, doodgeschoten door drie jagers. Deze personen zijn het woord jager niet waard. Om overschot van wild tegen te gaan, is afschieten soms noodzake lijk, hoe vervelend en triest dit ook is. Maar afschieten voor de lol is iets anders dan goed wildbe- heer. Een jager met hart voor de natuur, neemt zijn tijd om op zoek te gaan naar de zwakkere en oudere dieren, om die vervolgens af te schieten. Maar wat nu gebeurd is, is echt misdadig, als dierenvriend heb ik hier geen woorden voor. Ik hoop dat deze jagers gestraft kunnen worden. Begraven wordt elitair (zie de krant van mei). Terneuzen brengt al langere tijd hoge graf rechten in rekening. Hierdoor worden nabestaanden min of meer gedwongen tot crematie. Terneuzen houdt krampachtig vast aan 'volledige kostendek king'. Begraven is een gemeentelij ke taak, die de gemeenschap best wat geld mag kosten. Een begraaf plaats is openbaar gebied. De on derhoudskosten mogen niet uit sluitend voor rekening komen van de nabestaanden. Hoe kan het in 2015 nog bestaan dat de mens zijn verstand niet werkt. Zie de discussie over de plaatval in de Westerschelde. Als je de zogenaamd geleerde inge nieurs hun gang laat gaan, zullen er niet alleen plaatvallen ont staan, maar erger: dijkvallen. Het is toch zo te begrijpen dat het uit diepen, het alsmaar dieper maken voor de schepen, vragen is om moeilijkheden. Wat is er nog meer nodig om mensen wakker te schudden? Laat ons geen twee de Groningen worden. Wulder reize mins- tes zeven keer op 'n jaer mit de trein. Want m'n zó'n abonnement van de NS dat je zeven vrieje reisdaehen eit. Dae mö je netuurlijk wè vö betaele, ma a je 'n bitje varre weg gaet ei je de kosten d'r zó uut. In dust be- dienke m'n dikkels wï 'n dagje uut in Nederland. M'n wè emor- ke dat je op die meniere ok mee- waarkt de ekenemie draoiende t'ouwen, want je mot op zó'n dag je ete in drienke in wulder gae van aoles bekieke in 'n meseum bevobbeld. Die bin ok nie goe- koap mï. Ma je loap zodoende cul tureel te wezen in dat is ok wat waerd. A je op 'n durp woont is 't aarg leutig om 's nae de groöte stad te gaen. Amsterdam, daer is aoltied wat te zien in te beleven. In zukke groöte waeren'uzen as V en D of de Bijenkorf je netuur lijk nie op Renisse. Ons doe dust graeg wè 's in zö'n stad wienkele. Me rieje eest mit de auto nae Goes om daer op de trein te stap pen. Je kan parkeere bie 't stesjon, ma dan mö je nie op 'n gewone dag dü de weke gae, want dan zet aolf Goes de auto dae. In an d'overkant van 't spoor d'n aoren elt. Je bluuf 'ope op 'n plekje an de voorkant, want an dien aore kant mö je eêl varre loape om wï trug bie 't perron te kommen. D'r is nog 'n achste vriejen dag mohelijk, want mit 't boekeweek- geschenk mag je ok gratis mit de trein op 'n zondag. Dat m'n dit Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal jaer mit eêl vee aore maansen wï gedae. Wulder zaete net in de trein op 'n mooi plekje eêl tevree in m'n dochte: zö, lae komme wat komt, wulder è't gefikst. Noe, je mot j'n eihe nie uutkleêje vö dat je nae baade gaet, dat m'n onder- vonde. Wat dienk je? D'r wier om' erope dat de trein nie varder gieng as Krunehe, want de seinen deeje nie waarke. Laeter m'n g'oörd, dat 'r eêne zö leutig was geweest om koper van 't spoor te jatten. Zö'n fehuur dienkt'r nie an oevee maansen of 'n dan wè te pakken eit. D'r bin d'r bie die mot te 'n vliegtuug aele! Dat was noe bie ons gelokkig nie 't geval, ma toch. M'n oörde a verscheie maan sen zaahe: noe kü m'n 's 'n keer gratis mit de trein in dan krieg je dit. D'r bin toch vee slechte maan sen, 't is aomè ruugte in bocht van rommel. Toe dat 't wier om'erope was 't a te laete om nog uut te stappen. In de trein zat 'n ervaeriengsdeskun- dihe die liet wete dat 't wè ande- raolf ure zou dure vö dat 'r bus sen beschikbaer zouwe weze. Dust m'n ma beslote om in Kru nehe te bluve zitten in mee trug te gaen nae Goes. M'n aode dan toch 'n gratis reisje nae Krunehe, as zunihe Zeeuw aoltied leutig om te weten. Toe dat ons op 't per ron trugliepe naer de auto zei d'r eêne tehen mien: dae ka je dan ok wè 's 'n stikje over schrieve. Dust dat doe'k dan noe ma. Van de NS wil ik gin kwaed woord zaahe. Die kun d'r niks an doe dat 'r die ven bestae. Toe dat ons 'n paer we ken laeter mit ons abonnement deeje reize was aoles d'n eêlen dag tot op de menuut op tied. In as je wit of gries aer eit aalpe ze je an aole kanten! Noe is dat bie ons nog nie trek noödig, Op merote gae, maansen, nie achter de ger- dienen bluve zitte. ZATERDAG 9 MEI 2015 In deze rubriek geeft de redactie haar lezers een podium. Daarvoor gelden de volgende voorwaarden: De brief moet duidelijk ingaan op nieuws uit de PZC en daarbij de datum van publicatie noemen. De brief mag maximaal 150 woorden lang zijn. Elke brief wordt geredi geerd. De redactie bekort brieven zo nodig om ze passend te maken. Als er te veel brieven zijn voor de beschikbare ruimte maakt de re dactie een selectie. De redactie zal onsamenhangende bijdragen niet publiceren. Ook brieven met een grove, beledigende of anderszins onbetamelijke inhoud worden ge weigerd. U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 Jaap van der Doef Herman Heijermanslaan 5, Vlissingen Adrie Faes Alberdingk Thijmstraat 41Terneuzen Ingrid Roelse Primulalaan 19, Vlissingen F. Wolfert Jan van Galenstraat 29, Terneuzen Theo Mahu Van Speijkstraat 4, Kloosterzande door Henk Blom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42