in liefdevolle herinnering 66 Papa, je laat me ZEELAND 39 Frans-Willem Jobse was nog geen zeven. Een hersentumor werd hem fataal. In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. Voor de tot dan met twee dochters bedeel de vader was de geboorte van Frans-Wil lem 'een fantastische gebeurtenis'. Hij hoopte zeer op een zoontje. Dat hij bij de geboorte aan de lichte kant was mocht de pret niet drukken. Een hersentumor veroorzaakt allerlei symptomen. Frans-Willem ging slechter zien, hij moest veel overgeven. De 16e maart 1977 is voor Leen Jobse weer zo'n da tum, die hij nooit zal vergeten: „Toen reed ik met hem in de ambulance naar Dijkzigt in Rotterdam. Binnen een half uur na het nemen van de foto's kregen we de uitslag: een dodelijke hersentumor." Jobse werkte in die tijd bij de sociale dienst in Axel. Van alles wat er met Frans-Willem gebeurde maakte hij aanteke ningen. Die werkte hij uit tot een boek, dat in 1980 verscheen. De titel - Een kind van de 0,0 - verwijst naar het moment dat de afde lingsarts met zijn boodschap kwam. In het boek schreef hij: „De arts steekt z'n linker hand omhoog en telt met de rechterwijs vinger op de vingers: 1. Uw zoontje heeft 0,0 procent kans. 2. Hij heeft nog 14 dagen tot hoogstens 2 maanden te leven. 3. Laat hem niet in de steek." Nog steeds denkt Jobse met afgrijzen aan dat moment. Hij wil niet in wrok omzien, maar, zegt hij: „Dat vergeet je nooit." Net als dat werkover leg met een wethouder, die zei: 'dat kind donder te maar in een ziekenhuis, daar zijn ziekenhuizen voor'. Het was een zware tijd. Data: 31 maart 1977 kreeg Frans-Willem voor het eerst een gip sen masker op om beschermd te zijn tegen de bestraling. 'Papa, je laat me vermoor den', zei de jongen. Een dag later, 1 april, werd hij voor het eerst bestraald. Jobse reed elke dag met zijn vrouw na zijn werk naar Rotterdam. Hun zoon zat dan al bij de lift te wachten. Op 18 mei 1977 mocht hij mee naar huis. Ze haalden hem op met alle kinderen, op de terugreis naar Axel werd er in de auto gezongen. Het was, zoals dat heet, een aflopend jaar. Op een gegeven moment kon Frans-Willem niet meer naar buiten, de laatste periode lag hij in het Julianaziekenhuis in Terneuzen. De crematie in Rotterdam was in heel klei ne kring. „We waren niet tegen het verlies opgewassen", zegt Jobse. Zoals hij er nu op terugkijkt, heeft hij in de jaren daarna last gehad van een posttraumatisch stress-syn droom. De hele tijd moe, psychisch labiel. Het zijn geen prettige herinneringen. Hij wuift ze weg, dit mag geen huilverhaal worden. Een laatste herinnering. Toen Frans-Willem was overleden kwam hij thuis en is met het gezin in een kring gaan zitten, om het te vertellen. Even daarna gaf hij de kinderen geld: ga maar frites halen. Leen Jobse kijkt vanuit zijn woonkamer uit over de Noordsingel in Middelburg. Net terug van drie maanden kamperen in Marokko voelt het goed om weer thuis te zijn. Ach, Marokko, zo'n mooi land, zulke vriendelijke mensen, vol gend jaar wil hij met zijn vrouw Tiny nog wel eens die kant op. Vorige week las hij de liefdevolle herinne ring van Marianne van Wensen. Hij kende haar, ze werkten ooit samen bij de gemeen te Axel. Hij heeft nooit geweten dat Marian ne een dochter verloren had. Haar verhaal maakte veel los bij hem. In 1978 verloren Tiny en Leen hun zoontje Frans-Willem als gevolg van een hersen tumor. Lang geleden, inderdaad. Maar zeker niet vergeten. In het wandmeubel staat een zwart-wit foto van Frans-Willem, een jaar of vijf oud, een sprankelend mannetje. Hij was toen nog niet ziek. Voor de fotolij st staat een zwart speelgoed autootje: de taxi waarin Frans-Willem steeds naar het zie kenhuis werd gereden. Het belletje dat daarnaast staat werd gebruikt door de juf die aan huis kwam. Als ze daarmee belde, was de les begonnen. Leen Jobse: „De eer ste tijd stond mijn stoel pal voor de foto en die andere spullen, ik zat erboven op. In de loop van de jaren schoof ik steeds verder weg. Mijn moeder is intussen overleden. En ik heb net een neef verloren door zelf doding. Hij was doof, 31 jaar oud. Dat zijn gebeurtenissen die over de herinnering aan Frans-Willem heenschuiven. De pijn is weg. Zo gaat dat, zo is het leven." Leen Jobse is 75 jaar. Zo'n 25 jaar was hij een trouw en actief lid van de Middelburg se tennisclub. Vanwege zijn rug moest hij daar een punt achter zetten. Nu wandelt hij veel. Óp heel Walcheren - zomaar er gens de auto neerzetten en van daaruit een uur of langer gaan stappen. „Tijdens dat wandelen heb ik alle gelegenheid om te denken. Frans-Willem is dan altijd in mijn gedachten. Ik weet nog precies op welke da gen wat gebeurde. Op 18 februari 1977 gin gen we voor het eerst naar de kinderarts. Die bleef ontkennen dat er iets aan de hand was. Frans-Willem was een vrolijk kind. Toen we in 1976 naar de Elzas op va kantie gingen, had hij net een fietsje gekre gen. Dat lieten we thuis. De hele terugweg bleef hij vragen: hoe lang duurt het voor- vermoorden, zei Frans- Willem toen hij voor het eerst het gipsen masker tegen de bestraling kreeg dat we bij m'n fiets zijn? Een paar maan den later had hij het over 'een rotfiets' die hij niet meer wilde hebben. Tiny en ik be grepen er totaal niets van. Het kan niet an ders dan dat de tumor toen al invloed had." Frans-Willem kwam in 1971 als derde telg in het gezin. Er waren al twee dochters, en er zou nog een zoontje na hem komen, in 1973. Vader Leen kan het nu wel met een glimlach vertellen: „De vierde was een ver gissing, eigenlijk wilden we geen kinderen meer. Mijn moeder zei, toen Tiny zwanger was: 'je weet nooit waar het goed voor is'." ZATERDAG 9 MEI 2015 Vader Leen Jobse met zijn zoon Frans-Willem, circa 1975. Frans-Willem Jobse 17 augustus 1971 -12 mei 1978 De arts telde tot drie Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl door Jan van Damme Frans-Willem Jobse vóór hij in 1977 ziek werd. Leen Jobse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40