Woede over Duitse tolplannen Jamil Barwari is de échte held bij Enschedese woningbrand Weet waar je aan begint als je preventief door de MRI-scanner gaat, waarschuwen artsen. Een alarm blijkt vaak loos alarm. IN HET NIEUWS 3 a een dag van top tot teen onderzocht te zijn in Duits land, meldt een patiënt zich angstig bij de Utrecht se huisarts Niek de Wit: er zit een kleine uitstulping op zijn bijnier. Loos alarm, blijkt achteraf. De Wit: Scans zijn goed als je een be paalde ziekte vermoedt maar niet als je in het wilde weg zoekt. Elke afwijking is dan verdacht." De Wit, ook hoogleraar huisartsgeneeskunde in Utrecht, is een van de dokters die zich verzet tegen preventieve medi sche scans. Artsenfede ratie KNMG gaat men sen vanaf maandag waarschuwen via een folder. Boodschap: weet waar je aan begint. De Wit: „Een scan kan onte recht bang maken en on terecht geruststellen." Erger: vervolgonderzoek na een verdachte uitkomst kan gevaarlijk zijn, vervolgt de hoogleraar. „Met een ca mera in de darm zoeken naar een tumor kan tot perforatie lei den. Bij het nationale bevolkings onderzoek darmkanker is inmid dels ook een geval hiervan bekend. Het is belangrijk dat je alleen zulke risi co's neemt als je ook een serieus vermoe den hebt, zoals pijn of bloed in de ontlas ting. Niet als er iets vaags op een MRI te zien is." Ook cardioloog Roderik Kraaijenhagen krijgt regelmatig ongeruste patiënten op zijn spreek uur bij specialistisch centrum Arterium in Am sterdam. „Uit een bodyscan blijkt aderverkal king, maar dat hoeft niet ernstig te zijn." Scans vergroten de kans op overbehandeling, stellen artsen. Bijvoorbeeld bij een vermoe den van prostaatkanker. Als operaties en be stralingen volgen, is dat niet per se de beste weg, zegt De Wit. „Sommige tumoren groeien zo langzaam dat je er 90 mee kunt worden, zonder dat je incontinent en impo tent raakt door allerlei ingrepen." Kraaijenhagen pleit voor de 'persoonlijke ge- zondheidscheck', die hij vanuit het kennisin stituut voor preventie en vroegdiagnostiek NIPED ontwikkelde met huisartsen en GGD's: „Een online vragenlijst toont ver hoogde risico's. Op basis daarvan laten men sen hun bloeddruk en cholesterol checken. Pas als dat alarmerend is, komen ze bij een arts terecht." Een betere route dan patiënten die zich nu na een bodyscan direct bij een dokter mel den, beaamt de KNMG. Kraaijenhagen: „Soms is het duidelijk wat er aan de hand is en wat er gedaan moet worden, maar er zijn ook scancentra die patiënten afschepen met een vaag briefje in het Duits." Toch moet een arts die serieus nemen, vertelt De Wit: „Ik kan het niet maken die ongeruste men sen niet door te verwijzen naar een specia list." Dat kost de samenleving een hoop geld, zegt Kraaijenhagen. De bodyscan (zo'n 1.000 euro) is voor eigen rekening, maar het vervolgtraject niet. Ongerichte bodychecks leveren volgens we tenschappelijk onderzoek geen gezondheids winst op, stellen artsen. Het bedrijf Prescan spreekt dat tegen met legio bekende Neder landers die zeggen te zijn 'gered' door een check. Zo ontdekte actrice Willeke van Am- melrooy eierstokkanker en presentator Hen- ny Huisman een niertumor. „Wij zijn over tuigd van het nut van onze scans, maar wil len dat nu ook cijfermatig onderbouwen en laten daarom TNO onderzoek doen", zegt cardioloog René Sprangers van Prescan. De kritische artsen juichen toe dat duidelijk wordt in welke gevallen bodyscans effectief zijn. Kraaijenhagen: „Mensen willen die checks, dat houden we niet tegen. En het heeft ook voordelen: wie uit tests weet dat zijn bloeddruk of cholesterol te hoog is, is meer geneigd zijn leefstijl aan te passen." De tol (Maut) moet volgend jaar ingaan. Volgens de plannen ko men er voor buitenlanders drie ta rieven voor een vignet van tien da gen, afhankelijk van hoe 'schoon' een auto is. Duitse automobilis ten moeten een jaarvignet aan schaffen, maar worden volledig gecompenseerd via een verlaging van de wegenbelasting. Minister Melanie Schultz (Infra structuur en Milieu) herhaalde gisteren dat Nederland tegen de tolheffing is die Duitsland straks gaat invoeren. Het introduceren van dit tolvignet betekent een nieuwe barrière voor grensover schrijdend verkeer, zei ze. „De plannen duperen Nederlanders die in Duitsland rijden, terwijl Duitsers zelf worden gecompen seerd via lagere wegenbelasting." CDA-Europarlementariër Wim van de Camp, in Brussel woord voerder verkeer, laat weten 'zeer teleurgesteld' te zijn dat de Duit se tolplannen doorgaan. „Dit is pure discriminatie op basis van nationaliteit. En als we in Brussel ergens tegen zijn, is het wel on derscheid op basis van nationali teit", aldus Van de Camp. Directeur Karei Groen van de Eems Dollard Regio, de samen werking van de grensstreken in Noord-Nederland en Noord- west-Duitsland, noemt de tol 'een heilloze weg'. Groen vreest ook voor de veiligheid. Stel dat ie dereen straks over binnenwegge tjes gaat om de tolwegen te omzei len. Gevaarlijk." Lidstaten zijn vrij een tolsysteem in te voeren zolang dit niet strij dig is met bestaande Europese wet en regelgeving. Nu de plan nen door de Duitse Bondsraad zijn, zal de Europese Commissie gaan bekijken of ze voldoen aan EU-regels. Een woordvoerster van de Commissie kon gisteren nog niet zeggen wanneer dat besluit komt. Wat anderen ook zeggen, de 61-ja- rige Jamil Barwari weet als enige hoe donderdag de reddingsactie van vier kinderen uit een bran dend huis aan de Ootmarsum- brink in Enschede is gegaan. Want hij alleen heeft ze gered en niet overbuurman Giuseppe Des- si (44), die zichzelf als held van de dag opwierp. „Mijn zoon Zerawan en ik waren donderdagmiddag thuis een ledi kant je uit elkaar aan het halen toen opeens langdurig werd aan gebeld en op de deur werd ge bonsd. Ik ben naar beneden ge gaan. De buurvrouw stond voor de deur en riep om hulp." Barwari ziet zijn buurkinderen voor de ramen van de tweede ver dieping. Er kwam rook uit de wo ning. „De kinderen huilden en rie pen om hulp." De Enschedeër besefte onmiddel lijk dat hij nu actie moest onder nemen om de kinderen te red den. Het kon anders zo maar te laat zijn. Door de forse rookontwikkeling kon hij al geen hand voor ogen meer zien. Hij kwam maar halver wege de hal. De rook sloeg hem zo op de keel dat hij de woning weer uit vluchtte. Barwari knoop te een doek om zijn mond en haal de een zaklantaarn uit huis. Weer ging hij naar binnen. „Op de tast, ik zag niets. Op de boven ste verdieping trof hij de kinde ren." Hij tilde de twee kleintjes (3 en 5) op en nam ze onder de arm mee. Het derde kind (8) moest hem aan de broekband vasthou den. De oudste (11) ging voorop, met de zaklamp schijnend in rook en vlammen. „We gingen in een soort optocht- je de trappen af en kwamen veilig buiten. Daar werden de kinderen overgenomen door de brandweer die net was aangekomen. Pal daar na sloegen de vlammen uit de voorgevel. Als ik een paar secon den later het huis was binnen ge gaan, hadden de kinderen en ik het niet gered." De Koerd zegt dat alleen hij in de woning was en niemand anders. Giuseppe Dessi ontkent dat hij niet betrokken was bij de redding van de kinderen en zegt dat hij wel in de rampwoning is geweest. „Ik kwam tot de eerste verdie ping. Ik hoorde de overbuurman met de kinderen in hun eigen taal praten. Ze kwamen naar beneden en ik heb de kinderen naar buiten geleid. Maar ik ben niet de echte held. Dat is de overbuurman." De politie zal Jamil Barwari huldi gen voor zijn heldenrol, alleen hem. Vader Sherzad Akre van de vier kinderen wil zijn buurman ook nog uitvoerig bedanken. ZATERDAG 9 MEI 2015 is nog geen tumor door Francine Wildenborg PHILIPS foto Lex van Lieshout/ANP door Edwin van der Aa DEN HAAG - Op verschillende ni veaus is in Nederland ontstemd ge reageerd op het fiat van de Duitse Eerste Kamer voor de omstreden tolplannen van onze oosterburen. Jamil Barwari bij het uitgebrande pand. foto Emiel Muijderman door Hennie Talens ENSCHEDE - Niet Giuseppe Dessi (44) is de grote held die donder dag vier kinderen uit een brandend huis in Enschede heeft gered, maar buurman Jamil Barwari (61). Dat constateert de politie uit sporen en getuigenverhoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3