t A I 44 De afbraak van detailhandel in binnensteden is de grootste omwenteling die we de komende jaren gaan beleven ZEELAND 37 v rein als ook een bijdrage van 35 miljoen euro aan de sanering. Een succesje? „Ja, een prima regeling, want we stonden eerst lijnrecht tegenover elkaar als het ging om de verdeling van de milieulasten. Dat kan alle kanten op en het was iets wat geen van de partijen jarenlang kon uitprocederen, omdat we de boedelopbrengst vanwege de hoge be- heerkosten dan zouden opbranden." Het is wel hard gespeeld, met torenhoge dwang sommen die de curatoren werden opgelegd. „Ja omdat de provincie en ZSP er op basis van een uitspraak van de Raad van State ervan overtuigd waren dat de sanering uit de boedel moet worden betaald. Maar die gaat er niet over. Er lag een klip en klaar vonnis van de ci viele rechtbank die de curatoren in het gelijk stelde. Uiteindelijk is het juridisch in ons voor deel beslecht." U heeft zware kritiek geuit op de manier waarop de overheden in dit faillissement te werk zijn ge gaan. U veegde onder meer de provincie publieke lijk de mantel uit. Gooit met een breed armgebaar per ongeluk zijn glas water om: „Soms is dat nodig. Nadat een doorstart was verkeken, waren we in ge sprek met de provincie en onderwijl kregen we de ene na de andere handhavingsambte- naar over de vloer en later werd dwangsom na dwangsom opgelegd. Het is een beetje gek dat je met iemand praat die je beloont en tegelij kertijd slaat. Dan zeg je een keer waar het op staat. En dat heeft denk ik wel geholpen om het debat te voeren. Je voedt de publieke opi nie om de zaak in balans te brengen. De rech- ter-commissaris en je crediteuren lezen dat immers ook. Uiteindelijk telde ieder zijn kno pen, wat tot een goede afloop heeft geleid. Dat geeft je als curator dan wel een kick." Het was nog bijna fout gegaan door de opstelling van de banken. „Ja, Thermphos raakte in surseance van beta ling doordat de banken het krediet hadden op gezegd. Ze hadden uitgerekend dat als we koud uitverkoop hielden, zij er goed uitspron gen. Ze hadden dus geen belang bij een doorfi nanciering, waardoor er kon worden bekeken of een doorstart mogelijk was. Voor de credi teuren was dat een rampscenario. Minister Kamp is ons toen behulpzaam geweest. Als aandeelhouder sommeerde hij ABN Amro: 'jongens, doe eraan mee'. Dat was één van de spannendste momenten. Na een paar maan den konden we afrekenen met de banken. Ze zijn er goed uitgekomen. Ik raad iedereen aan naar De Verleiders te gaan, een theaterstuk over de financiële wereld. Ik heb het pas in Carré gezien. Pierre Bokma is magistraal." Heeft u al wat mediation-zaken onder de vingers? „Ja een handvol. Een geschil over vastgoed en bonje in een maatschap. Dat soort zaken. Ik zit voor de helft van de tijd in Amsterdam, waar ik ook een kantoortje heb. Ik denk dat de markt daar beter voor me is. In Zeeland wordt mediation toch nog vooral gezien als een mid del om familieproblemen te beslechten. Ik zeg: begin eraan, het kost veel minder dan een rechtszaak en het ergste wat je kan overko men, is dat je er na drie gesprekken niet uit bent gekomen." Blijft u in Zeeland? „Wij zijn in 2001 van Haarlem naar Middel burg gekomen, maar wonen ontzettend fijn aan het Damplein, hebben hier onze vrienden en vinden de stranden erg mooi. We blijven in volle overtuiging in Zeeland." ZATERDAG 9 MEI 2015 Steven van Boven, op de dijk bij het terrein van de failliete fosforfa- briek Thermphos, waarvan hij één van de curatoren was. Begin dit jaar legde hij die functie neer. Hij is nu mediator, foto Mechteld Jansen Steven van Boven, mediator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38