Hij gold als de bekendste en geharnaste curator van Thermphos, maar sinds kort verdient Steven van Boven uit Middelburg zijn brood als mediator. ii 36 ZEELAND MEDIATOR STEVEN VAN BOVEN door Frank Balkenende an Boven ontvangt in het fraaie monumentale pand van Van Boven Advocaten aan het Damplein in Middel burg. Strak in het blauwe pak. Een golvende, grijzende dos. Intelligente, vorsende ogen onder twee Oeroeboeroe-wenkbrauwen. Hij zou kunnen doorgaan voor een acteur in Law Order. Toneel speelt hij echter zelden, in zijn faillissementszaken was het altijd me nens. Maar begin dit jaar stopte hij als curator. Hij begon voor zichzelf als bemiddelaar. Def tig gezegd: mediator. Mediation, wat is het precies? „Nou, partijen er onder jouw begeleiding on derling uit laten komen, zodat ze niet naar de rechter hoeven en in ellenlange procedures verzanden. Kijk naar het faillissement van Thermphos. Die zaak toont aan dat het laten juridiceren van de samenleving - waarbij alle partijen steeds naar de rechter hollen - geen oplossing biedt. De rechterlijke macht is al overbezet, dus zo'n zaak gaat dan jaren aanlo pen. Dat is maatschappelijk ongewenst. Nie mand is erbij gebaat. Laat ik een voorbeeld geven. We vinden dat faillissementen doorgaans te lang duren. Waarom? Het ligt niet aan de curator, want die is meestal binnen een jaar klaar. De vertra ging zit in één of meer procedures die binnen het faillissement worden uitgevochten. Credi teuren haken in de proces nogal eens af, die gaan weer naar voren kijken. Dat heeft ertoe geleid dat ze bij rechtbank in Breda een proef doen om het aantal procedures te beperken. Hoe? De rechter-commissaris eist dat er eerst via mediation een oplossing wordt gezocht. Daar wil ik graag een rol in spelen, want dan kan ik met mijn ervaring als curator heel nut tig werk verrichten. Kijk naar eens naar de kwestie V&D. Het geschil met verhuurders kun je met mediationtechnieken tot een goed einde brengen." U heeft als curator tal van faillissementen op uw bordje gekregen en in de meeste gevallen (Noord- hoek Marine Services, Morres Wonen in Hulst, Au di- en Volkswagendealer Van Strien in Goes en Kamperduin BV) tot een goed einde gebracht. Is Zeeland zo langzamerhand uit de crisis of staat ons nog meer ellende te wachten? „De detailhandel gaat nu grote klappen krij gen. Eerst kreeg het vervoer een dreun, toen de bouw en alles wat erbij hoort zoals architec tenbureaus, daarna de industrie en de komen de jaren is de detailhandel aan de beurt. Dat heeft vooral te maken met de snelgroeiende online aankopen. De branche probeert nu het roer om te gooien. Fysieke winkels moeten be leving bieden. In enkele gevallen zal dat ook lukken. In De Drukkery in Middelburg is het altijd druk, mede omdat ze ook horeca heb ben. Dat vinden andere horeca-exploitanten dan weer niet leuk. Maar ook met dat bele- vingsverhaal, waarbij winkeliers zich speciali seren en onderscheiden, gaan veel steden het niet redden. We zullen twintig, misschien der tig koopsteden overhouden, de rest moet zijn koopcentra saneren. We zijn hard op weg om het voorbeeld van Amerika te volgen." Hoe weet u dat zo zeker? „Ik heb niet alleen het boek Reizen zonder John van Geert Mak over Amerika gelezen, ik heb die route daadwerkelijk gereden op de motor. Ik rij al tien jaar met een paar vrienden een week door dat land. Wat ooit welvarende plat telandsstadjes met een levendige detailhandel waren, zijn spookbinnenstadjes geworden. Daar omheen langs de snelweg heb je een McDonald's, een Walmart, een bank en een motel. Als we niet oppassen, gebeurt dat hier ook. Nu komt er weer een grote sportzaak (De cathlon, red.) op het Zep-terrein in Middel burg. Ik snap dat het daar nodig is, maar de kans bestaat dat er dan in de binnenstad twee failliet gaan. Ik begrijp die keuzes niet. De poli tiek verzint steeds weer argumenten om ons te sussen dat dat niet gaat gebeuren. Maar wacht maar af, het gaat gewoon gebeuren. Het begon bij ons met volumineuze detailhan del, zoals de meubelboulevards. Aanvankelijk hielden de gemeenten bestemmingsplanma- tig de teugels kort. Maar gaandeweg mocht je er ook een televisie kopen, daarna een lampje, en nu zit er van alles en nog wat. De afbraak van de detailhandel in binnensteden is de grootste omwenteling die we komende jaren gaan beleven, mede omdat gemeenten de de tailhandel onvoldoende hebben beschermd. Vorige week hebben we hier op kantoor weer een faillissement gehad. Dat betrof tien win kels. Het is momenteel allemaal geen rijkdom. Kijk het internet is allemaal handig en goed, maar voor het welzijn van mensen is het van belang dat je ook een leuke binnenstad in je buurt hebt. Vergeet niet dat een aantrekkelijke binnenstad ook een vestigingsfactor is." We kennen u als advocaat en in het bijzonder als curator van onder meer Thermphos. U bent begin dit jaar gestopt. Waarom? „Ik doe dit al bijna dertig jaar en wilde iets an ders. Het is een hartstikke leuk vak. In Haar lem was ik zestien jaar lang maat in het advo catenkantoor Pot Jonker. Ik wilde wat anders, dus werd ik kantonrechter. Dat heeft een half jaar geduurd. Ik vond het niet spannend ge noeg. Ik begon steeds meer tegen mijn hond te praten als ik thuis vonnissen in mijn uppie zat te schrijven. Er was te weinig reuring. Dan mis je de telefoon, die je als advocaat soms ver vloekt. Ik ben nog wel plaatsvervangend kan tonrechter in Rotterdam. Ik vind bouwen ech ter leuker dan beheren, dus ben ik destijds naar Middelburg getrokken, heb daar mijn ei- Begin met mediation. Het ergste wat je kan overkomen, is dat je er na drie gesprekken niet uit bent gekomen gen kantoor opgericht en me gespecialiseerd in insolventierecht ofwel specialist in faillisse menten. Zo heb ik als curator vele grote faillis sementen in Zeeland gedaan. Nu vond ik het tijd om het roer om te gooien. Ik ben nu sinds begin dit jaar mediator." Dus u bent niet 'gedumpt' vanwege onoirbare praktijken in het Thermphos-faillissement, zoals boze tongen beweren? Baarlijk lachend: „Hemeltje nee. Wie zegt dat? Ik ken het gerucht niet. Natuurlijk begrijp ik best dat er mensen zijn die mij dingen kwa lijk nemen. Er lopen mensen rond met meer dan ïoo miljoen euro aan schulden die niet voldaan zijn. En er zijn 500 mensen ontsla gen. We hebben dit faillissement echter naar ons beste inzicht gedaan." De belangrijkste overnamekandidaat was de Ka- zachstaansefosforproducent Kazphosphate, juist de concurrent die goedkope fosfor op de Europese markt dumpte, een actie die Thermphos het ravijn induwde. Moet je daar dan mee onderhandelen? „Zelf zeiden ze dat ze serieus waren. En Kaz phosphate had het voordeel dat ze zelf grond stoffen heeft. Bovendien wilde het bedrijf voet aan de grond in Europa krijgen. Overi gens procederen de curatoren nog steeds te gen Kazphosphate vanwege de dumping van fosfor op de Europese markt." Waarom mislukte die overname? „Zij wisten dat als we Thermphos niet als ge heel konden verkopen, we de dochteronderne mingen in het buitenland moesten verkopen. We hadden mooie biedingen voor de dochters liggen, maar die waren aan termijnen gebon den. We moesten Kazphosphate een ultima tum stellen: het moest onder onze voorwaar den Thermphos overnemen en een deugdelij ke bankgarantie overleggen. Dat gebeurde maar niet. We moesten een knoop doorhak ken, anders waren we misschien de gegadig den voor de dochterbedrijven kwijtgeraakt. Als je uitgaat van een kwaad scenario dan was het voor Kazphosphate de manier geweest om een concurrent definitief uit te schakelen. Dat konden wij niet laten gebeuren. Een verve lend moment, want toen was duidelijk dat een doorstart in Vlissingen niet meer moge lijk was." Hoe serieus waren plannen voor een beperkte groe ne doorstart? Onder meer het Oostenrijkse Kalo- geo had interesse. „Ze kwamen niet met een goede businesscase en het werd er niet makkelijker op doordat Zeeland Seaports zware voorwaarden stelde. Dan houdt het op." De curatoren hebben vorig jaar een regeling ge troffen met de provincie en Zeeland Seaports (ZSP) over de overdracht van het Thermphos-ter- Het is gek als iemand j e beloont en tegelijk slaat V Steven van Bo ven (56) is ge trouwd met be stuursrechter Katy van Bo- ven-Hartogh (55). Ze heb ben drie doch ters: Julia, Colet te en Emmy. De advocaat was ja ren curator in Zeeland, maar richt zich nu op mediation. Zijn zwaarste faillis sementszaak was Therm phos, maar hij was ook cura tor van de Goe- se Volkswagen- en Audi-dealer Van Strien, Noordhoek Ma rine Services in Zierikzee en Morres Wonen in Hulst. Hij is fervent motor rijder. Hij heeft diverse neven functies, waar onder voorzit ter van het Zeeuws Orkest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37