Op de planken Celstraf smokkelaar cocaïne gehalveerd commentaar ZEELAND 31 ^eVere Jjjjfatg 3 o 3 En binnenkort ook Guus Meeuwis naar Zeeland? Valerie Lievens is verantwoordelijk voor de programmering van Zeeland Theaters. Per locatie noemt ze drie voorstellingen die er voor haar uitspringen. Zie voor de complete programmering www.pzc.nl en www.zeelandtheaters.nl. Kaarten kunnen vanaf 19 mei gereserveerd worden. SCHOUWBURG MIDDELBURG Waar komen de bezoekers vandaan? THEATER DE MYTHE GOES G*ease B/oe 7» SCHELDETHEATER TERNEUZEN Waar komen de bezoekers vandaan? Waar komen de bezoekers vandaan? Het aanbod van de groot ste theaters ontbreekt in de brochure die komende week worden verspreid. Frans Lievens opent in ok tober Studio A58, de 'luxe evenementenhal' op het ZEP-terrein in Middelburg. In de zaal, met ruimte voor 1500 bezoekers, kunnen on der meer grote muziekop- tredens worden gepro grammeerd - van het kali ber Guus Meeuwis - even als bijvoorbeeld dancefees- ten en theatershows die niet al te veel techniek ver gen. „Het wordt de mooi ste hal van Zeeland", be looft Lievens. Hij laat zich nog niet uit over de pro grammering. Daaraan wordt nog volop gewerkt. Zeeland krijgt nog meer grote podia erbij. Bioscoop CineCity in Vlissingen bouwt momenteel aan een nieuwe, multifunctionele zaal die ruimte biedt aan 750 personen. In dit 'CC XL Theater', dat vóór Film by the Sea in sep tember gereed dient te zijn, kunnen ook onder meer concerten worden ge houden. De programme ring voor de komende pe riode wordt over twee we ken onthuld. Lievens beschouwt het CC XL Theater als een serieu ze concurrent. „Maar je moet nooit bang zijn voor concurrentie. En Zeeuwen krijgen in elk geval nog meer te kiezen." 5 vragen over munitie in de Oosterschelde Wat ligt waar en hoeveel Na de Tweede Wereldoorlog is volgens de overheid 30.000 ton overtollige munitie gestort in het Gat van Zierikzee in de Ooster schelde. Dat is gebeurd tussen 1945 en 1948 en van i960 tot 1967. De munitie ligt meer dan 50 me ter diep, verspreid over 119 hecta re (1550 x 770 meter), in de Room potgeul vlak voor het havenka naal van Zierikzee. Waarom is onderzoek gedaan? Al decennialang wordt gemeten of de munitie een gevaar vormt. In opdracht van minister Hennis van Defensie hebben Imares en Rijkswaterstaat (en niet TNO zo als de rechter van de Raad van Sta te deze week zei) in 2014 op nieuw onderzocht of stoffen uit de munitie in het water terecht komen. De rapporten zijn nog ver trouwelijk en gaan binnenkort naar de Tweede Kamer. De PZC heeft het rapport van Imares. Wat heeft Imares onderzocht? De centrale vraag was of de muni tie effecten heeft op de mossel- kweek in de Oosterschelde en daarmee op milieu en volksge zondheid. Om dat na te gaan zijn in de zomer van 2014 Japanse oes ters verzameld van drie locaties op de munitiestort. Ook zijn oes ters verzameld op een droogval lende oesterbank in de buurt (Noordbout). Imares ziet Japanse oesters als graadmeter voor het bodemleven, omdat het gevoelige dieren zijn. Onderzocht is of de oesters stoffen bevatten die moge lijk zijn vrijgekomen uit de muni tie (zowel hulzen als springstof fen). Gekeken is onder meer naar concentraties ijzer, lood, koper, zink, aluminium en TNT. Wat is de conclusie van Imares? Kort samengevat: de munitie heeft geen invloed op het leven in de Oosterschelde. Op het oog zijn de bodemdieren niet zichtbaar aangetast door de munitie. Ook bevatten de oesters op de stort plaats over het algemeen niet meer zware metalen dan oesters op de oesterbank. Wel is er een hogere (maar niet gevaarlijke) con centratie koper gevonden. Overi gens kan de concentratie zware metalen per oester verschillen, af hankelijk van waar en wanneer wordt gemeten. Die gehalte veran dert door leeftijd, gezondheid, ha bitat en seizoen. Verder is in de oesters geen verhoogde concentra tie energetische stoffen (munitie- stof) gevonden. Imares verwacht dan ook geen verhoogde concen traties in het mosselvlees op de nabijgelegen kweekpercelen. Is de conclusie opzienbarend? Alle eerdere onderzoeken hebben vergelijkbare resultaten opgele verd. Imares adviseert om het on derzoek te herhalen om een beter beeld te krijgen van de wisselen de concentraties zware metalen. Zeeland staat aan de vooravond van een nieuw theaterseizoen. Theaterexploitant Frans Lievens is optimistisch. Sommige Zeeuwen zijn zelfs bereid de Westerschelde over te steken om de voorstelling van hun keuze te kunnen zien. Opvallend is dat Zeeuws-Vla mingen de tunnel als een grote re barrière zien. Misschien komt dat doordat zij toch al vaak tol betalen voor een akke fietje 'aan de overkant'. De schaal van de huidige thea tervoorzieningen lijkt dus goed te werken. Het wordt spannend als dit jaar ook de evenementenhal op het ZEP-terrein in Middelburg en de nieuwe grote zaal van Cine City te Vlissingen in gebruik worden genomen. Als het lukt daar ook een goed cultureel programma te draaien, heeft Zeeland niets meer te klagen. Er is wel een risico dat de spoe ling door al dat aanbod dun wordt. Dat is slecht. Om mooie dingen te programmeren moet de schoorsteen roken. De cocaïne werd op 10 april 2010 van een boot uit Equador gehaald door Kapellenaar Marinus van L., die eerder ook 4 jaar kreeg. De straf van 8 jaar die de recht bank in Middelburg oplegde gaat door de helft, omdat het hof niet bewezen vindt dat de man ook deel uitmaakte van een criminele organisatie. Daarvoor waren de banden niet hecht genoeg, stellen de raadsheren in hun arrest. D., die pas heel laat door Surina me werd uitgeleverd aan Neder land, heeft altijd ontkend met het drugstransport te maken te heb ben. Van L. was ook degene die het pakketje cocaïne daadwerke lijk onder zijn trui van het schip haalde. Toen iemand dat zag en de politie inschakelde, vertelden Van L. en zijn vrouw over D. Die verklaringen zijn volgens het hof dermate betrouwbaar, dat D. op basis daarvan wordt veroor deeld. D. zou Van L., die in de ha ven werkte, al voor 100.000 euro aan klussen hebben bezorgd. Van L. kocht van dat geld een Porsche. Justitie had nog wel 7 jaar geëist tegen D. ZATERDAG 9 MEI 2015 6% Schouwen-Duiveland 61% Walcheren H 19% Bevelanden 8% Zeeuws-Vlaanderen 6% Overig 9% Schouwen Duiveland M 29% Walcheren 49% Bevelanden 5% Zeeuws-Vlaanderen 8% Overig 1% Schouwen Duiveland 14% Walcheren 9% Bevelanden 70% Zeeuws-Vlaanderen 6% Overig In de Oosterschelde ligt munitie uit de Tweede Wereldoorlog. Die vormt geen gevaar zei een rech ter van de Raad van State deze week. Hoe komt hij daarbij? door Jeffrey Kutterink door Pieter van Klinken DEN BOSCH - Het gerechtshof heeft de Middelburgse smokkelaar Ro bert D. nog maar 4 jaar cel gege ven, vanwege het smokkelen van een pakket van bijna 11 kilo cocaï ne. Eerder kreeg hij 8 jaar opge legd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32