Gebruiken O i A almanak een trouwerij FC Twente durft Europa niet in In liefdevolle herinnering 39 ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 9 mei 2015 29 Havenbedrijf Antwerpen biedt Zeebrugge helpende hand na vertrek van grote containerrederijen uit Vlaamse zeehaven. 100% KATOEN ANTWERPEN - In de wereld van de Vlaamse havens is zich een revolu tie aan het voltrekken. Antwer pen en Zeebrugge die elkaar als containerhavens op leven en dood bevochten, zoeken elkaar op. Het streven is samen een ont wikkelingsvennootschap op te richten. De havenbedrijven van Antwer pen en Zeebrugge hebben daar al lebei hun eigen redenen voor. Ant werpen zoekt steun bij de Vlaam se overheid voor de aanleg van een nieuwe haven, het Saeftinghe- dok, waarmee het lot van het al grotendeels verlaten Scheldedorp Doel definitief wordt beslecht. Terwijl Antwerpen groeit, ver keert Zeebrugge in zwaar weer. De grote containerrederijen MSC, Maersk en Evergreen trekken zich terug, waardoor het Albert 2-dok in Zeebrugge grotendeels leeg komt. In de containervaart heeft zich de laatste jaren een enorme schaal vergroting voltrokken, aangewak kerd door de crisis. Niet alleen de schepen zijn groter geworden, de belangrijkste rederijen werken ook wereldwijd strakker samen. Ze doen per continent nog maar een klein aantal havens aan. Ant werpen profiteert daarvan, mede dankzij de derde verdieping van de Westerschelde;l Zeebrugge heeft het nakijken. De ligging van Zeebrugge direct aan zee is nog al tijd een voordeel, maar de verbin dingen met het achterland zijn slechter dan in Antwerpen. Ook bezorgt de omvangrijke (chemi sche) industrie de Antwerpse ha ven veel eigen lading. Wil Antwerpen kunnen groeien, dan zijn investeringen in nieuwe havens nodig, vindt het Antwerps havenbedrijf Lege kades in Zee brugge helpen niet de noodzaak Cent, Vlissingen en Terneu- zen komen in het verhaal niet voor; die hebben allang 'de containerboot' gemist van dat betoog aan te tonen, geeft woordvoerster Annik Dirkx van de Antwerpse haven eerlijk toe. Samenwerking om eikaars positie te versterken, kan dienen als breekijzer richting de Vlaamse re gering in Brussel. Het is volgens Dirkx te vroeg om aan te geven wat Antwerpen en Zeebrugge precies gaan doen. Zee brugge zou zich op gespecialiseer de containervaart kunnen rich ten, maar 'het is uiteindelijk de markt die kiest', schetst Dirkx de bewegingsruimte van de havens. In het verhaal komt de Gentse ha ven niet voor. Gent heeft met Ter- neuzen en Vlissingen de 'contai nerboot' al gemist. GROTE KERK Meer nieuws zie: www.pzc.nl Zo veel mensen, zo veel wensen. En zo veel verschillende gebruiken ook. In onze multi-culturele samenleving leer je in dat opzicht steeds iets nieuws. Zo vieren de Chinezen bij voorbeeld op een andere dag Nieuw jaar dan wij Nederlanders. Andere mensen, andere gebruiken. En in dit geval ook een andere kalender. De Chinezen zijn niet de enige met een afwijkende jaarindeling. Sinds deze week blijkt dat ook in Hulst het ge val. Wie begin deze week - op Do denherdenking en Bevrijdingsdag - de gemeente belde, kreeg een bandje met de volgende boodschap: „In ver band met Nieuwjaar zijn alle ge meentelijke diensten gesloten." Frans-Willem Jobse was nog geen zeven. Een hersentumor werd hem fataal Samenwerking Vlaamse havens door Harmen van der Werf Vanaf 9 mei a.s., 7 dagen, in de week open MADE IN GOES Tip? redactie@pzc.nl Cf n/Tplitlr \*rppï* TERNEUZEN - In de Grote Kerk in Terneuzen vond giste- Jv VVCC1 ren ,je huwelijksinzegening van Bert Slofstra en Nilanthi Riedijk plaats. Het was voor het eerst sinds 2000 dat er in deze kerk weer een inzegening was. In dat jaar werd het gebouw afgestoten door de hervormde gemeente en nam de Stichting Behoud Grote Kerk Terneuzen het over. Woordvoerder Jan-Kees van Liere zegt dat de stichting ze ker 'open staat' voor meer huwelijksinzegeningen in de toekomst. De Grote Kerk heeft een lange historie. In 1598 werd op die plek voor het eerst een kerkje ge bouwd. Zestig jaar later maakte het plaats voor een grote re, die tot 1885 in gebruik bleef. In dat jaar werd ook dat gebouw afgebroken en verrees op de fundamenten de hui dige Grote Kerk. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30