66 De leiding geeft WERKEN 23 ning opkrikken, dan heb je een aantal mogelijkheden. Laat dub belglas plaatsen of isoleer de mui- tenmuren, de vloeren en/of het dak. Of schaf een hoogrende mentsketel aan als je die nog niet hebt. Op www.verbeteruwhuis.nl staan meer mogelijkheden. Het rendement van zo'n energie zuinige investering zit dan mis schien niet in een hogere verkoop prijs, maar wel in lagere stookkos ten. Zo betalen huiseigenaren met een hoogrendementsketel jaarlijks bijna 200 euro minder aan stookkosten dan gezinnen met een conventionele ketel. Bovendien zijn al die verbeterin gen aan je woning een investe ring voor de toekomst. De kans is groot dat de koper van een slecht geïsoleerde woning straks wel een sterke troef in handen heeft bij de onderhandelingen over de verkoopprijs. André de la Porte: „Wij verwach ten dat het energielabel steeds be langrijker gaat worden voor de prijs van de woning. Naarmate het label bekender wordt, gaan ko pers er meer op letten. Maar wan neer kopers die omslag in denken precies maken, weten wij niet." te van vacaturesite Monsterboard van eni ge tijd terug gaf zelfs bijna een kwart aan over deze collega's bij hun chef te klagen. Als je de vele tips op internet over dit on derwerp mag geloven, is dat niet de beste oplossing. Het merendeel van de adviseurs raadt aan je er gewoon niets van aan te trek ken. Doe je eigen werk goed, focus daarop en leef in het besef dat de wereld nu een maal niet eerlijk is. De Australiër Benjamin Walker van de Uni versity of New South Wales leidde een on derzoek naar het effect van luie collega's op een groep. Of beter, medewerkers met negatief gedrag. Dat zijn niet alleen men sen die zich bij het werken beperken tot het hoognodige, maar ook zij die altijd een negatieve houding hebben en normen en waarden van de groep met voeten treden. De wetenschappers deelden 158 studenten in 33 teams in, gaven opdrachten en beke ken wat er gebeurde. Een belangrijke con clusie was, dat negatief gedrag aanstekelijk werkt. „Hardwerkende medewerkers zien hun negatieve collega wegkomen met zijn gedrag. Zeker bij ondergewaardeerde krach ten leidt dat tot de houding: als hij het doet, ga ik het ook maar doen." Volgens arbeid- en organisatiepsycholoog Cees Schenk heeft het vooral te maken met onduidelijkheid over wat er van iemand wordt verlangd. „Ik denk dat er weinig mensen zijn die van nature lui zijn. Het ligt aan de leiding, die onduidelijke doelen formuleert en mensen te weinig inzicht geeft in wat hun bijdrage oplevert. Dat leidt ertoe dat mensen het maar rustig aan gaan doen." Dat gedrag heeft zijn weerslag op collega's in de directe omgeving. Zeker als de resul taten slechter worden en de spanningen in de groep toenemen. Daar kun je wat aan doen door de bewuste collega op zijn ge- mensen te weinig inzicht in wat hun bijdrage oplevert drag aan te spreken. „Of dat niet moeilijk is? Nee, helemaal niet. We hebben het al leen nooit geleerd. Het maakt ook niet uit of het een collega, een vriend of je kind is, het gaat erom dat je met een concreet voor beeld laat zien welk effect het gedrag van die ander op jou heeft. Je zegt: 'dit gebeurt er, dat is het effect en dat wil ik niet, zou het ook op een andere manier kunnen'." Schenk onderschrijft de conclusie van de Australische onderzoekers dat negatief ge drag van een enkeling effect heeft op de he le groep. Het is naar zijn mening de taak van leidinggevenden daar wat aan te doen. „Als een leidinggevende dat gedrag niet corrigeert, wordt het wel heel lastig de an deren te motiveren." Het is de vraag, meent Schenk, of groeps werk altijd de beste manier is om klussen te klaren. Als je het werk anders organi seert en mensen individueel verantwoorde lijk maakt voor bepaalde taken, is het pro bleem wellicht zo opgelost. „Bij collectieve verantwoordelijkheid is namelijk niemand verantwoordelijk. Het is veel beter elke werknemer duidelijk te maken wat zijn in dividuele taken zijn en welke productiever wachtingen er zijn. Ik zie ze genoeg in mijn praktijk. Miskend, ondergewaardeerd en uiteindelijk opgebrand. Dat is heel goed om te draaien door duidelijke opdrachten te geven voor haalbare doelen en hen daar voor te waarderen. Dan komt de motivatie vanzelf weer terug. Want iets kunnen be reiken, is voor iedereen motiverend." TIPS HINTS ZATERDAG 9 MEI 2015 Iln uw artikel 'Groen sparen en beleggen met hulp van de fis cus' schrijft u dat dit een interessant fiscaal voordeel kan opleveren. Valt mijn geld in dit geval ook onder het depositogarantiestelsel? Beleggingen vallen niet onder het de positogarantiestelsel. Dit geldt ook voor fiscaal gunstig groen beleggen. Uw spaargeld valt wel onder het garan tiestelsel. Ook het geld dat u groen spaart, valt onder het garantiestelsel. Uw spaargeld is tot 100.000 euro ge garandeerd als de bank failliet gaat. ABN Amro, ING en Rabobank hebben aparte groenbanken opgericht, met een eigen bankvergunning. Heeft u daar een normale en een groene reke ning, dan is het geld op beide rekenin gen gegarandeerd tot 100.000 euro. 2U schrijft dat de vrijstelling voor belastingvrij groen sparen en be leggen 56.928 euro bedraagt in 2015. Hoe zit het met de vrijstelling voor fiscaal partners? De vrijstelling voor fiscaal partners is twee keer zo hoog en komt daarmee op 113.856 euro. Als u dit volledige bedrag of een deel ervan groen spaart of belegt, dan betaalt u hierover geen 1,2 procent vermogensrendements- heffing. Houd er wel rekening mee dat de vrijstelling ook twee keer zo hoog is wanneer u een fiscaal partner heeft. Dat betekent dat u pas vermogensbe lasting gaat betalen bij een gezamen lijk vermogen van meer dan 42.660 eu ro. 3 De heffingskorting is een van de fiscale voordelen op groen spa ren en beleggen. Hoe groot is het voordeel van de heffingskorting in de praktijk? De heffingskorting is het bedrag dat u mag aftrekken van uw belastbare inko men in box 1Deze korting is 0,7 pro cent van het bedrag dat u groen spaart of belegt. Stel: u hebt 20.000 groen belegd. U mag dan 140 euro af trekken van uw belastbare inkomen in box 1 (namelijk 0,7 procent van 20.000 euro). Als de top van uw inko men in de derde schijf valt, dan be spaart u hierover 42 procent belas ting. Uw voordeel is in dat geval 58,80 euro (42 procent belasting over 140 euro). Valt u in de vierde schijf (52 pro cent), dan is uw voordeel 72,80 euro. I foto Getty Images Cees Schenk, arbeid- en organisatiepsycholoog reageren? geld@depersdienst.nl Bespreek het probleem met de collega en leg uit welk effect zijn gedrag op jou heeft. Concentreer je op je eigen taken en pro beer die zo goed mogelijk te doen. Geef in gesprekken met je meerdere aan dat sommige collega's niet zo hard kunnen of willen werken; zonder namen te noemen. Spreek met je team haalbare prestaties af die jullie in een bepaalde tijd willen berei ken. Gebruik het enthousiasme voor die prestatie om de luie collega mee te krijgen. Als je voor je gevoel omringd bent met luie- rikken, zoek dan een andere functie of baan waarin je inzet wel wordt gewaardeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24