Verkoopprijs stijgt (nog) niet door een gunstig energielabel 16 liter melk Der week 22 WERKEN J Een energiezuinige woning heeft lagere stookkosten en is beter voor het milieu. Maar een gunstig energiela bel leidt niet automatisch tot een hogere verkoopprijs. Een energielabel is al jaren ver plicht als je je woning verkoopt. Toch is het etiket, dat aangeeft hoe energiezuinig je woning is, nog niet goed ingeburgerd. „Een koper heeft vaak geen idee wat de verschillen zijn tussen de labels. En soms zijn ze ook maar klein", stelt Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis (VEH). Een beter energielabel betekent dan ook niet automatisch dat je woning meer opbrengt. Locatie en oppervlakte zijn bij de ver koop nog altijd veel belangrijkere factoren dan energiezuinigheid. Een energielabel laat zien hoe energiezuinig een huis is in verge lijking met andere woningen van hetzelfde type. Er zijn zeven verschillende labels. Energielabel A is zeer energiezui nig, G is zeer onzuinig. Sinds 2008 is de verkoper verplicht zo'n label te overhandigen aan de nieu we eigenaar. Maar omdat kopers het belang er niet van inzagen, ge beurde dit lang niet altijd. 'Den Haag' heeft daarom een sanc tie ingevoerd: de verkoper ris keert sinds dit jaar een boete van zo'n 400 euro als hij geen defini tief energielabel overhandigt. De overheid heeft iedere huiseige naar al wel een voorlopig energie label toegestuurd. Het kost enkele tientjes om dat label definitief te maken. Het energielabel van een woning staat ook in de advertentie op ma kelaarswebsite Funda. Zo kunnen potentiële kopers, nog voor de be zichtiging, huizen selecteren op energiezuinigheid. Maar volgens Vereniging Eigen Huis gebeurt dat nog maar weinig. „Kopers kij ken eerst naar waar een huis staat en of ze het mooi vinden. Staan op één locatie meerdere wonin gen te koop van hetzelfde type, dan kan zo'n energielabel wel net het verschil maken", vertelt André de la Porte. Bovendien zegt een gunstig label veel over de staat van de woning, volgens de VEH-woordvoerder. „Als je een woning met een ener gielabel A koopt, mag je er vanuit gaan dat de woning goed onder houden is." Dat is interessant voor kopers, om dat zij een verbouwing tegen woordig nog nauwelijks kunnen meefmancieren in de hypotheek. Sinds 1 januari kun je nog maar 103 procent van de woningwaarde lenen. Dat percentage wordt de komende jaren stapsgewijs afge bouwd naar 100 procent in 2018. Wil je het energielabel van je wo- Maarten: „We heb ben niet enorm bezuinigd sinds de crisis." Ria: „Ik vind van wel." Maarten: „We hebben toch nog een schoonmaakster?" Ria: „We gaan wel minder luxe op vakantie en onder- houdsklussen doen we zelf. Als de afwasmachine stuk is, doe jij dat even." Maarten: „Deed ik altijd al, hoor. Ik vind dat leuk. We hebben in derdaad minder inkomen, zeker de helft." Ria: „Maar we doen nu werk dat we leuk vinden. We zijn niet al tijd bezig met kosten besparen. Wel hoe je opbrengst kunt verho gen. Ons souterrain verhuren we soms als bed and breakfast." Maarten: „We hebben zo weinig gasten, dat we geen toeristenbe lasting hoeven te betalen." Ria: „Het is vooral leuk, de kinde ren helpen ook mee. Het is een beetje ondernemen vanuit huis." Maarten: „Ik werk sowieso vanuit huis." Ria: „Ik huur praktijkruimte." Maarten: „Aan pensioenopbouw doen we momenteel niets. Ik heb wel een bankspaarproduct. Aangeschaft in het jaar nadat de crisis begon, dus dat is behoor lijk in waarde gestegen." Ria: „Ik heb ook zo'n product. De banken waarvoor ik vroeger werkte, hadden goede pensioen regelingen, ook voor de part ners." Maarten: „We houden de financi ën gescheiden. Het leuke is dat we altijd ongeveer evenveel verdiend hebben. Ik hou alles bij." Ria: „Gelukkig is vrijwel alles automatische incasso." Maarten: „Als ik zie dat er te wei nig op onze huishoudrekening staat, hevel ik van allebei onze re keningen wat over. Met de app. Als we moeten besluiten over fi nanciële zaken, is Ria de verstan digste." Ria: „Ik vind bijvoorbeeld dat we nu geen variabele rente voor on ze hypotheek moeten nemen." Maarten: „Ik ben meer geneigd grote risico's te nemen. Maar Ria zegt: 'nee, dat geeft onrust'. En ei genlijk heeft ze daar gelijk in." Ria: „Zolang de kinderen thuis wonen, vind ik het verstandig stabiliteit te hebben." Maarten: „Aha, als de kinderen uit huis zijn, gaan alle remmen los?" Ria: „Dat zien we dan wel. Als de variabele rente dan nog laag is, vind ik het prima over te stap pen." Maarten: „Pim en Teunie krijgen naast zakgeld ook kleedgeld." Ria: „Daarnaast betalen we hun telefoonabonnement." Maarten: „Dan kom je op 80 euro per maand uit. We wilden ervan af steeds weer bedragjes aan ze over te maken. We stimuleren ook dat ze werken. Zo helpen ze bij Buurbook, als testteam, daar krijgen ze geld voor. Ze klagen natuurlijk altijd dat het te weinig is, maar ze moeten leren met geld om te gaan." Ria: „Ze helpen mee in het huis houden, maar wij doen de bood schappen." Maarten: „Een keer per week, sa men. Dat doen we met de auto, het werd te veel voor de fiets." Ria: „De kinderen drinken zó veel melk; 16 liter per week! We proberen met die boodschappen onder de 100 euro te blijven, maar dat lukt niet altijd." Maarten: „We werken veel, meer dan toen we in loondienst zaten. Alles wat ik verdien, investeer ik in Buurbook." Ria: „Ik in studie. Psychologie, aan de Open Universiteit. En ik ben inmiddels 'gevorderd' EFT-relatietherapeut." Maarten: „Wat je nu doet, past veel beter bij je dan die bankwe reld." O, o, o, wat zijn ze druk! Maar ondertussen lopen die collega's vooral de kantjes eraf. „Laat zien welk effect het gedrag van die ander op jou heeft." Praat haar er niet van! De 36-jari- ge medewerkster van een ver zorgingstehuis ergert zich groen en geel aan collega's die ogenschijnlijk heel druk zijn, maar eigenlijk de kantjes eraf lopen. Ze is niet de enige. Het is een van de grootste ergernissen op de werkvloer en werkt volgens een Austra lisch onderzoek nog besmettelijk ook. Een luie collega in het team haalt de prestaties van de groep naar beneden. Het is geen nieuw fenomeen, iedereen kent ze wel. Het zijn de collega's die zich makkelijk ziek melden. Als er weer een nieuwe 'kantooraandoening' is uitgevon den, hebben zij er in de regel als eerste last van. Zo bestond de muisarm nog maar net, of de collega's die toch al geregeld zwak, ziek en misselijk waren, meldden zich met een lamme rechterpols bij de bedrijfsarts. Al waren er genoeg die RSI hadden. Er zijn de afgelopen jaren verschillende on derzoeken geweest naar het fenomeen van collega's die zich graag 'drukken'. Liefst 73 procent van de ondervraagden in de diver se onderzoeken klaagt erover. In een enquê- door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. In deze serie vertellen stellen hoe ze omgaan met geld. Ria en Maarten wonen met de kinderen Pim (18), Teunie (15) en Guus (12) in een dijkhuis in Schiebroek, Rotterdam. door Edith Andriesse foto Marco de Swart Maarten van der Velde (43), oprichter landelijk platform voor buurten Buurbook.nl Inkomen: 24.000 euro per jaar uit omzet Ria Voesten (44), relatietherapeut bij You me and all the others Inkomen: circa 20.000 euro per jaar GROOTSTE MISKOOP Ria: rode Jaguar uit 1979 Maarten: kasteel in Tsjechië, geen financiering gevonden voor verbouw tot zorghotel MOOISTE DROOM Ria: onderzoekscentrum voor relaties opzetten Maarten: zelf een huis bouwen Een vage baas kweekt luie collega's door Arnoud Cornelissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23