Veel stress bij ondernemers WERKEN 21 Stress door ondernemen is een bekend pro bleem, maar de omvang blijkt onderschat. Ruim de helft van de ondernemers vindt dat stress het bedrijf afremt en één op de acht entrepreneurs ondervindt echt schade als gevolg van te veel stress. Vooral het werven van klan ten, omzet en liquiditeit zijn de oorzaken van stress. Bij ruim 20 procent is de druk zo hoog, dat men vlucht in het gebruik van harddrugs zo als xtc, om de situatie het hoofd te bieden. Een op de vijf ondernemers werkt meer dan 60 uur in de week. Maar 37 procent neemt 1 keer per jaar langer dan een week vrij. Roken is uit de gra tie, vooral alcohol en harddrugs zijn populair. Veel ondernemers sporten wel regelmatig. Dit blijkt uit onderzoek van BusinessCom- pleet.nl, kennisplatform voor het MKB, naar stress onder mkb'ers en zzp'ers. Aan het onder zoek deden 374 ondernemers mee. Twee van de drie ondernemers werken structureel meer dan 40 uur per week. En bijna één op de vijf zelfstan digen moet bijna op de zaak slapen, want die is meer dan 60 uur per week in de weer met zijn bedrijf. Op een ander vlak blijkt eveneens dat onderne mers ijverige types zijn, soms op het neuroti sche af. Zo checkt een kwart zijn e-mail mini maal elk uur en 35 procent elke paar uur. Ondernemers blijken niet vies van alcohol en zelf harddrugs. Een biertje of een glas wijn zijn dus ook populair bij mkb'ers. Meer dan de helft (51 procent) drinkt een paar keer in de week alco hol. Een op de tien (12 procent) drinkt tot drie glazen alcohol per dag. De drank heeft kennelijk weinig invloed op het functioneren. 84 procent vindt zichzelf geen probleemgeval. dig doorvoeren, desnoods in samenspraak met de hulpverlener", vertelt Corine. Wat het assor timent betreft zit Multimate in het midden tot het betere segment. Corine: „Je moet betaalbaar zijn, maar wel kwaliteit leveren. Goedkoop is al tijd duurkoop, dat past niet bij onze filosofie van klant- en servicegericht werken." René vult aan: „We laten in onze basisartikelen wel zien dat we op de prijs met de grote jongens mee kunnen. Een Nemef slot zal je daar bijvoor beeld niet zo snel in een actie zien." Naast de doe-het-zeiver weet ook de zzp-er de Multima te te vinden. De moederorganisatie speelt vooral een rol op het gebied van gezamenlijke inkoop en marke ting. „We hebben zelf een redelijke inbreng. Na tuurlijk moeten we bijvoorbeeld de schappen- MULTIMATE NIEUWERKERK plannen vanuit de organisatie zoveel mogelijk volgen, maar er is nog ruimte om aan te passen op je regionale markt. In een landelijk gebied zoals hier heb je op sommige punten toch een andere vraag dan in een puur stedelijk gebied", zegt Corine. De moederorganisatie stuurt ook winkeladviseurs die met de zelfstandige eigena ren meedenken. „Een ander voordeel van de sa menwerking is dat je als ondernemers van el kaar kan leren, de regionale vergaderingen zijn goed om ervaringen te delen." Eind dit jaar wil Multimate Nieuwerkerk de zaak compleet gaan restylen. ZATERDAG 9 MEI 2015 Ondernemers zijn niet vies van alcohol, foto AFP advies op maat De zaak van René Dane en Corine Schikker be staat in juni van dit jaar 25 jaar. René begon eerder in de branche in loon dienst. De eerste jaren draaide de zaak op eigen naam, maar was al wel lid van de inkooporga nisatie DGN retail, waaronder tegenwoordig Multimate, Hubo en Fixet vallen. De verkoopoppervlakte van Multimate Nieu- werkerk is 1500 vierkante meter. Er werken vijf mensen. In totaal zijn er 15.000 artikelen in het assorti ment, wat er niet is kan besteld worden. Multimate Nieuwerkerk heeft een afhang ser vice, bezorg service, leg service, montage ser vice, opmeet service, sleutel service, verf- meng service en een zaagservice. Naast het persoonlijk advies in de winkel staat de site van Multimate vol met uitgebrei de omschrijvingen voor de aanpak van haast elk denkbare klus. Bron: Multimate, Nieuwerkerk. Maatwerk is voor René Dane en Corine Schikker van de Multimate in Nieuwerkerk een vanzelfspre kendheid die past bij de filosofie van klant- en ser vicegericht werken, foto's Dirk-Jan Gjeltema www.nieuwerkerk.multimate.nl vciliOj VEH-'C,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22