Vietnam laat ook eilanden groeien Jongste gevangene Guantanamo is vrij en wil tweede kans BUITENLAND 13 Bijna 19 miljoen op Giro 555 voor Nepal HANOI - Vietnam is het derde land dat begonnen is met het opspui ten en uitbreiden van eilanden in de Zuid-Chinese Zee. Verscheide ne internationale media meldden gisteren dat de Vietnamezen twee eilanden behoorlijk aan het uitbreiden zijn. De Vietnamezen voegen zich daarmee bij de Chinezen en de Fi- lipijnen. Ook die landen spuiten zand op riffen en kleine eilandjes, zodat die groter worden. De Vietnamezen breiden twee ei landjes in de Spratly-eilanden uit en bouwen er ogenschijnlijk mili taire installaties op, zegt Mira Happ-Hooper van het Centrum voor Stategische en Internationa le Studies. Over de Spratly-eilan den wordt getwist door meerdere landen, maar de Vietnamese auto riteiten vinden dat ze bij hun land horen. Op de bewijzen dat het eilandjes uitbreidt, reageerde Vietnam nog niet. China is echter furieus en ziet het als 'illegale activiteiten'. Soortgelijke kritiek kregen de Fili- pijnen onlangs te verduren. De Chinezen beschuldigden dat land van het bouwen van een vlieg veld, barakken en havens op ei landjes waarover wordt gekib beld. Maar de Chinezen zelf laten zich ook niet onbetuigd. Op de Sprat ly-eilanden bouwen de Chinezen volgens de Amerikanen ook een vliegveld, waarop militaire vlieg tuigen kunnen landen. Boven dien is het vermoeden dat China op meer eilanden bouwt aan mili taire infrastructuur. De inzet is de controle over de Zuid-Chinese Zee, waar jaarlijks voor 4,6 biljoen euro aan handel doorheen vaart. De Verenigde Staten domineren de handel dankzij de marine, maar de Chinezen kunnen met hun bases die positie doen wanke len. De inzet is controle over de Zuid-Chinese Zee, waar jaar lijks voor 4,6 biljoen euro aan handel doorheen vaart ging Nederland mas saal aan de slag om geld in te zamelen. Kinderen die wafels verkochten, bedrij ven die hun werkne mers opriepen geld te storten en het be drag verdubbelden, filmpjes op YouTube; er kwamen honder den iniatieven van de grond. „Het is indruk wekkend om te zien hoe snel na de ramp Nederlanders in actie zijn gekomen om Ne pal te steunen", zegt De Vries. Nederlanders doen met Girosss-acties al tijd een flinke duit in het zakje. Hoewel de nationale actieweek Nederland helpt Ne pal nu is afgelopen, blijven de lijnen open voor mensen die alsnog geld wil len doneren. Hulp is nog steeds hard no dig. Er is vooral vraag naar schoon drinkwa ter, tenten, zeilen en medische hulp. Het aantal doden door de aardbeving in Nepal van eind april is opgelopen tot bijna achtduizend. De Giro555-actie voor de slachtoffers van de aardbeving in Nepal heeft ruim 18,9 mil joen euro opgebracht. Dat maakte actievoor zitter Gijs de Vries gisteravond bekend. Sinds het startsein van de Giross5-actie naat om het leven. Khadr zou die granaat hebben gegooid, werd ge vangengenomen en naar Guanta namo Bay gebracht. Daar zou de 15-jarige zijn mishandeld. Hij werd vastgebonden in moeilijke houdingen, mocht niet slapen en zou zijn gebruikt als 'menselijke dweil'. Na acht jaar zonder proces werd hij in 2010 door een Amerikaanse militaire rechtbank tot 8 jaar cel veroordeeld. In 2012 mocht hij die straf in Canada verder uitzitten. Hij is nu voorwaardelijk vrij. Khadr zelf zei na zijn vrijlating 'graag een tweede kans te willen'. „Geef me een kans te laten zien wie ik ben als persoon, kijk niet alleen naar mijn naam. Ik zal be wijzen dat ik een goed mens ben", zei de nu 28-jarige gisteren voor het huis van zijn advocaat. Rechtse politici in Canada heb ben geageerd tegen zijn vrijlating, zij vinden Khadr nog gevaarlijk. Guantamo Bay is al jaren een om streden gevangenis. In de Ameri kaanse militaire basis op Cuba za ten op het hoogtepunt 779 terreur verdachten vast. Barack Óbama beloofde bij zijn verkiezing als president 'Gitmo' zo snel moge lijk te sluiten. Maar na zes jaar van zijn presidentschap zitten er nog 122 mensen vast. Van de meer dan 600 gevangenen die zijn vrij gelaten, hebben de meeste nooit een proces gehad. In maart vroeg de VS Nederland twee voormali ge gevangenen op te nemen. De Tweede Kamer wil dat niet. Khadr werd eerder deze week vrij gelaten door een rechtbank in Ca nada. Die stelde dat hij voorlopig genoeg straf heeft uitgezeten. Khadr werd geboren in Canada maar vertrok als kind met zijn ouders, die bekendstonden als fi nanciers van al-Qaeda, naar Afgha nistan. Daar vielen Amerikaanse troepen in 2002 het huis aan waar Khadr en zijn familie verbleven. Bij het vuurgevecht kwam een Amerikaanse soldaat door een gra- ZATERDAG 9 MEI 2015 Nepal terug bij af Sunit is inmiddels 19 jaar oud. Het ging juist weer goed met hem. Sunit (links) in het kindertehuis Hamro Jivan, waar hij jarenlang werd misbruikt. Tehuisdirecteur Henk M. zit in Ne pal een celstraf van negen jaar uit. Reünie van kinderen die eerder in het tehuis Hamro Jivan zaten, foto's weeshuis en Facebook Omar Khadr vlak na zijn vrijlating in Edmonton, Canada, foto AP door Cyril Rosman EDMONTON - Hij was met 15 jaar de jongste gedetineerde van Guan tanamo Bay. Nu, 12 jaar en 9 maan den later, is de Canadees Omar Khadr (voorlopig) weer vrij. Omar Khadr als kind op een onge dateerde foto. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14