Woning kopen in Berlijn kost steeds meer geld 66 Ik maak me zorgen om hem. Hij gaat van de ene klap naar de andere 66 We wilden een vrolijke documentaire maken, dat wordt nu anders 'In 2015 al 300 doden door smokkel Zuidoost-Azië' 12 BUITENLAND AARDBEVING NEPAL Sunit Khanal werd in zijn jeugd misbruikt in een kindertehuis. Het ging net weer goed met hem. De aardbeving in Nepal verwoestte zijn leven opnieuw. De prijzen in de Duitse hoofdstad zijn de afgelopen vier jaar geëxplo deerd: woningen werden gemid deld 41 procent duurder. De doorsnee koopprijs van een ap partement van 100 vierkante me ter bedraagt 3300 euro per vier kante meter, in 2011 was dit nog 2360 euro. Toegegeven, dat is nog altijd veel minder dan de 5000 tot 10.000 pond (zo'n 6500 tot 14.000 euro), die je in Londen betaalt. Maar de pr-slogan van oud burgemeester Klaus Wowereit (SPD) 'Berlijn is arm, maar sexy' gaat lang niet meer voor alle wij ken op. Makelaar Jan Boeles (65), sinds ja ren werkzaam in Berlijn, maakt de boom van nabij mee. Volgens de Nederlander is er voor particu lieren nauwelijks meer betaalbaar aanbod op de Berlijnse huizen markt. „Laatst kwam er een appar tement vrij van maar 27 vierkante meter. Ik had een tsunami van aanvragen in mijn mailbox! Die flat is uiteindelijk voor 109.000 eu ro verkocht." Hoe anders was dit een jaar of vijf tien geleden. Toen was er nog sprake van prijsdalingen. Het aan tal leegstaande appartementen in Berlijn was destijds enorm. Men sen verlieten de hoofdstad voor het platteland. Die situatie is veranderd. Tegen woordig kent Berlijn een jaarlijk se toestroom van 50.000 tot 60.000 nieuwe bewoners. Meest hoogopgeleide mensen, jong, vaak uit het buitenland en met geld om te investeren. Boels: „Dat zorgt voor zoveel druk op de markt. Woningen tot 300.000 euro zijn eigenlijk nauwe lijks meer te vinden." De gemeente wil bouwen. Maar wat één van de grote Berlijnse nieuwbouwprojecten had moe ten worden, de herindeling van het uitgestrekte terrein van het voormalige stadsvliegveld Tempel hof, werd door de uitslag van een referendum stilgelegd. Tempelhof blijft een vrijplaats voor de Berlij- ners. Dit terwijl ook steeds meer Duitsers onroerend goed willen aanschaffen. Traditioneel huren Duitsers lie ver -in 2011 bijvoorbeeld was slechts 16 procent van de Berlij- ners huiseigenaar - maar dit ver andert doordat de huren stijgen en de rente historisch laag is. Het 'Betongold' is daarom ook voor steeds meer Duitsers een serieus alternatief voor sparen, dat niets oplevert, of beleggen in aandelen, dat door velen nog altijd als te risi covol worden gezien. Ondanks de prijsstijging is er geen gevaar voor een Immobilien- blase, een onroerendgoedluchtbel, menen experts. „Daarvan is pas sprake als er te veel woningen worden gebouwd die met kredie ten zijn gefmancieerd", zei Reiner Braun van het Berlijnse Immobi- lien Institut Empirica tegen Fo cus. „Dat is zeker niet het geval." KATHMANDU - Het leven lachte de 19-jarige Sunit Khanal weer toe. Het smoezelige straatschoffie uit het kindertehuis Hamro Jivan in Kathmandu was veranderd in een elegante jongen met een baardje. Hij had een eigen woning en een baan als tandartsassistent. De aardbeving heeft zijn huisje bij de rivier aan de rand van Kath mandu weggevaagd. Sunit is te rug bij af. Weg is alles wat hij had opgebouwd na een traumatische jeugd in het kindertehuis waar hij stelselmatig werd misbruikt door de Eindhovense directeur Henk M. „Een week voor de aardbeving spraken we hem nog op Skype", vertelt voormalig vrijwilliger Hans Jacobs, die hem in 2007 in het kindertehuis leerde kennen. „Hij liet trots zijn huis en de om geving zien." Hans en zijn vrouw Martine ma ken een documentaire over de kinderen van Hamro Jivan en heb ben sinds enkele maanden weer contact met Sunit. „We wilden een vrolijke documentaire ma ken, over hoe het de kinderen sindsdien is vergaan. Dat wordt nu anders. De kinderen zijn van de ene ramp naar de andere ge gaan." Sunit verloor als kind zijn moe der. Zijn vader kon niet voor hem zorgen, dus vertrok hij als 8-jarige alleen naar Kathmandu. Hij zwierf op straat en hield zichzelf in leven door zijn lichaam te ver kopen aan toeristen. Tot de Nederlander Henk M. hem van de straat plukte en opnam in Hamro Jivan, het kindertehuis dat M. sinds 2003 runde. M. reed vaak op zijn motorfiets door Kathman du op zoek naar jongens tussen 5 en 12 jaar die hij onderdak en on derwijs beloofde. De Eindhovenaar kreeg steun uit Nederland van vrijwilligers en sponsoren, onder wie Jacobs. „We hoorden goede berichten over hem." Niemand wist dat Henk M. in 1994 in Spanje opgepakt was voor verkrachting van een kind. Hij werd veroordeeld tot acht jaar cel, maar na drie jaar nam justitie in Nederland de zaak over. De rechtbank liet hem vrij. In Nepal gingen geruchten over seksueel misbruik door Henk M. Twee Nederlandse vrijwilligsters trokken in het voorjaar van 2007 aan de bel. Bij een inval betrapte de politie M. naakt in bed met twee jongens van 12 en 14 jaar. Hij zit nu in Nepal een gevangenis straf van negen jaar cel uit. Hans en Martine vertrokken hals overkop naar Nepal om het kin dertehuis van de ondergang te redden. De kinderen waren ver waarloosd en getraumatiseerd. De afgelopen maanden hadden ze weer contact met alle 52 kinderen die de hel van Henk M. hebben meegemaakt. Met de meeste ging het redelijk goed. Sommigen zijn naar Qatar gegaan om stadions voor het WK voetbal te bouwen. Eén van de weeskinde ren studeert in Moskou. Een paar kinderen zijn weer op straat te rechtgekomen. En velen zijn te ruggegaan naar familie buiten de stad. Juist buiten Kathmandu is de schade door de aardbeving niet te overzien. Sunit is direct naar het dorpje van zijn familie in de val lei gegaan. Daar is alles verwoest en zijn veel gewonden. Sunit helpt de dorpelingen waar hij kan. Hij brengt water en eten naar de slachtoffers. Hij vraagt noodhulp aan Nederland voor zijn dorp en de weeskinderen van Hamro Jivan. Jacobs is een inza melingsactie gestart via de websi te life.indiegogo.com. Met de helft van de weeskinderen is na de aardbeving weer contact geweest. Het lot van de andere kinderen is onbekend. Zijn ze dood of hebben ze geen telefoon en internet meer? Jacobs: „De al eerder zo zwaar getroffen wees kinderen moeten nu de volgende klap verwerken in hun leven." Sunit houdt contact met de over levenden en gaat op zoek naar de vermisten. „Ik maak me zorgen om hem. Hij gaat van de ene klap naar de andere", zegt Jacobs. „Toch blijft hij lachen. Hij is een stoere jongen, maar van binnen heeft hij het heel moeilijk. Op Skype barstte hij in tranen uit toen we het over Henk hadden. Nepalezen lachen hun pijn vaak weg. Daarom gaat hij nu meteen aan het werk voor andere men sen. Daarbij vergeet hij zichzelf." Veel lijken in wrak rampschip In het scheepswrak dat is ge vonden op de bodem van de Middellandse Zee zitten inder daad veel lijken. „We kunnen bevestigen dat het dodental zo rond de zevenhonderd tot acht honderd ligt", zo meldde het Openbaar Ministerie in het Ita liaanse Catania gisteren. Het schip waarmee vermoedelijk zo'n 850 migranten de zee wil den oversteken, zonk in april. Slechts 28 mensen werden ge red, 24 lijken zijn geborgen. Het wrak werd op donderdag gevonden. Het wrak ligt op 375 meter diepte, zo'n 135 kilome ter uit de kust van Libië. De mensensmokkel vanuit Bang ladesh en Birma heeft alleen dit jaar al aan naar schatting driehon derd mensen het leven gekost. Dat becijferde de UNHCR, de vluchtelingentak van de Verenig de Naties, gisteren. Vermoedelijk gingen ongeveer 25.000 mensen uit de twee lan den aan boord van bootjes op weg naar Thailand. Op basis van verklaringen van ooggetuigen denken de VN dat de driehon derd mensen zijn omgekomen door uitdroging, verhongering en geweld van mensensmokkelaars. Jaarlijks vluchten duizenden mos lims uit Birma en Bangladesh naar Thailand. In eigen land wor den ze vervolgd. Eenmaal in Thai land vragen mensensmokkelaars grote sommen geld voor de door tocht naar het overwegend islami tische Maleisië. Thailand is een offensief begon nen tegen mensensmokkel. De af gelopen week werden langs de grens met Birma 32 lichamen ge vonden in ondiepe graven. Boven dien werden drie vermoedelijke smokkelkampen ontdekt en acht verdachten aangehouden. Kind wil in koffer Spanje binnenkomen Douanemedewerkers in Ceuta, een Spaanse enclave in Noord- Afrika, hebben in een reiskof fer een achtjarige jongen uit Ivoorkust gevonden die illegaal Spanje probeerde binnen te ko men. Door een scanner was het de douane duidelijk gewor den dat er een mens in de kof fer zat, aldus de krant El Pais gisteren. Vermoedelijk had zijn vader een 19-jarige vrouw be taald om met de koffer de grens over te gaan. Mogelijk wist de vrouw niet dat er een kind in de koffer zat. De Spaan se kinderbescherming heeft zich over de jongen ontfermd. Straatkinderen door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - De 'heetste onroerend goedmarkt' in Europa bevindt zich niet in Parijs, Londen of Barcelona, maar in Berlijn, juicht het Duitse weekblad Focus. foto Getty Images Makelaar: er kwam een appartement vrij van 27 vierkante meter. Ik kreeg een tsunami aan aanvragen Tegenwoordig kent Berlijn een jaarlijkse toestroom van 50.000 tot 60.000 nieuwe bewoners door Tonny van der Mee Hans Jacobs, voormalig vrijwilliger kindertehuis BANGKOK ROME De jongen werd ontdekt met een scanner bij de douane, foto AFP CEUTA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13