Schap legt fietspad aan langs Cerbernesseweg Ideeën voor sportief evenement gevraagd Voorlopig geen crèche in zicht in Oostvoorne 'Sjors' brengt honderden kinderen in aanraking met sport en cultuur Paradijs voor de creatieveling 32 BEVELANDEN en THOLEN A SEAL STELLENDAM Voorziening verdubbelt in omvang en huisvest exposities van KNRM en Rijkswaterstaat. Het dagelijks bestuur wil dat be drag beschikbaar stellen voor het pad. De route wordt veel gebruikt door fietsers, die dat soms als ge vaarlijk ervaren. Met name omdat er vrij veel landbouwverkeer rijdt. De Gerbernesseweg is daarom op genomen op een lijst van van we gen waar de veiligheid moet wor den verbeterd. Het waterschap heeft de benodigde gronden in Het sportieve evenement, dat nog vóór de zomer moet plaatsvin den, wordt het eerste wapenfeit van de jongerenraad nieuwe stijl. Thoolse jongeren hadden nauwe lijks meer interesse om zich voor lange tijd aan de jongerenraad te binden. Daarom werd een nieuwe manier van jeugdparticipatie be dacht, waarbij ze zich kortstondig kunnen bezighouden met een eve nement of project. Onder de naam 'Jij op Tholen' worden in de toekomst activitei ten gehouden in vijf categorieën: sport, cultuur, veiligheid, vrije tijd en 'jij voor anderen'. Alle jongeren uit de gemeente kunnen ideeën aandragen. Als hun idee wint, moeten ze het wel mee helpen organiseren. Ze krij- middels verworven. Er volgt nog wel een inspraakronde, maar het schap zegt geen bezwaren te ver wachten. Met de aanleg van het fietspad pad wordt de ontbrekende scha kel in het fietsnetwerk tussen Nis- se en Goes gerealiseerd. Eerder legde de gemeente Borsele al een fietspad aan parallel langs de Spoorlijn Goes-Borsele. Die sluit aan op het fietspad langs de Kloe- tingseweg, dat door het water schap is aangelegd. De provincie zorgde met een fietspad langs de Drieweg voor de vierde schakel. Het voorstel wordt later deze maand besproken in de algemene vergadering van het waterschap. gen daarbij hulp van één van de crewleden van 'Jij op Tholen.' Eén van die crewleden is Annet van der Reest, oud-voorzitter van de jongerenraad „We hebben ge kozen om met sport te begin nen", zegt ze. Ervaringen uit het verleden van de jongerenraad le ren dat een sportevenement rela tief snel op poten kan worden ge zet." In de eerste 48 uur zijn al ze ven ideeën aangedragen, waaron der freerunning, vissen, bubbel voetbal en beachvolleybal. Na volgende week beoordeelt de crew of de ingediende ideeën uit voerbaar zijn. Als dat het geval is, gaan ze door naar de stemronde. Daarin bepalen alle Thoolse jonge ren welk idee wordt uitgevoerd. Er zijn al zeven ideeën inge diend voor een sportief eve nement op Tholen. Meer suggesties zijn nog welkom STELLENDAM - Zeehondenopvang A Seal, langs de N57 bij Stellen dam, wordt twee keer zo groot. Er komt ook een restaurant bij. Het werk kost 1,5 miljoen en moet eind september klaar zijn. Het complex van Expo Haring- ZIERIKZEE - Er komt de eerstko mende tijd nog geen zeehonden opvang in het Zuid-Hollandse Oostvoorne. Dat zegt Niek Kuizenga, directeur van zeehondencrèche Pieterbu- ren. „Dat staat even stil omdat er nog geen solide financiële onder bouwing is. De mensen in Oost voorne willen met ons samenwer ken. Wij willen met iedereen sa menwerken. Ook met A Seal in Stellendam." Lenie 't Hart richtte vorig jaar A Seal op uit onvrede over de handelswijze van Pieter- buren. Volgens 't Hart zet de crèche zeehonden al terug in zee voordat ze goed op gewicht zijn. Met de geplande uitbreiding ont popt Stellendam zich als publieks- Het landelijke project bestaat al vijf jaar en loopt momenteel in veertig gemeenten. Tholen is de eerste Zeeuwse gemeente die aan haakte bij het concept en is haar nopjes met de resultaten: zo'n vliet is eind vorig jaar gekocht door de eigenaren van beach- club Havanna in Rockanje. „Zij verhuren aan ons ruimte voor de zeehondenopvang," legt voor zitter René Wissekerke van A Seal uit. „De bouw van restau rant 'Zoet of Zout' kost ongeveer een miljoen, onze opvang vijf attractie die zich kan meten met Pieterburen. A Seal-voorzitter René Wissekerke: „Wij moeten een jaar na opening op ongeveer honderdduizend bezoekers zit ten. Op termijn willen we nog een educatief centrum bouwen en heel ver in de toekomst gaan we misschien nog eens bruinvis sen opvangen. Ja, er komt iets van formaat, maar we willen behoed zaam groeien. Overigens werken wij de laatste tijd prima samen met Pieterburen. Je hebt elkaar toch nodig." Er zijn nu drie zeehondencreches in Nederland: Pieterburen, Stel lendam en Texel (Ecomare). Oost voorne zou een dependance van Pieterburen moeten worden. 700 basisschoolleerlingen schre ven zich in voor één van de activi teiten die door lokale verenigin gen waren georganiseerd. Volgens Sportstimulering Neder land blijft het aantal gemeenten dat 'Sjors' omarmt groeien. „Vol gend jaar doen 52 er mee, waaron der Reimerswaal. Met verschillen de andere Zeeuwse gemeenten zijn we in gesprek", laat een woordvoerder weten. Veel deelnemende gemeentes heb ben krijgen landelijke subsidie om sport en cultuur te stimule ren onder jeugd. In gemeenten die aangehaakt zijn bij 'Sjors', kun nen clubs en verenigingen een- ton. Dat half miljoen komt voor het overgrote deel van bedrijven op Goeree. Verder subsidieert de gemeente wat en legt de provin cie Zuid-Holland geld op tafel voor het educatieve element in de opvang." Aan de buitenkant van de nieu we hal, grenzend aan het Haring vliet komen vier buitenbaden voor zeehonden die al bijna te rug naar zee kunnen. Tegen de hal komt een serre met een reeks kleine baden voor zeehon den die nog gevoerd moeten worden. In de hal wordt een flin ke quarantaine voor nieuwe pa tiënten gebouwd. Daar komen verder de viskeuken, een kleed ruimte voor de negentig vrijwil ligers en de waterzuiveringsin stallatie. Verreweg de grootste ruimte, centraal in de hal wordt opge slokt door drie permanente ex posities. Wissekerke: „Rijkswa terstaat laat zien wat het 'Kierbe- sluit' inhoudt. Bij vloed komt er zout water in het Haringvliet, bij eb stroomt zoet water uit. De KNRM laat zien wat zij doen. Dat gebeurt met doe-dingen voor kinderen en natuurlijk la ten hier wij zelf ook zien hoe we werken." De zeehonden gaan vanaf augus tus voor de aanloop zorgen in het vernieuwde complex. Bezoe kers en donateurs moeten de jaarlijkse exploitatiekosten van twee ton opbrengen. A Seal, een initiatief van Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren en Lenie 't Hart, begon vorige zomer en heeft in middels zestig dieren opgevan gen. De Schouwse strandpavil joenhouders steunen A Seal. voudig een activiteit online aan melden, die in een kleurrijk boek je terecht komt dat op alle basis scholen wordt uitgedeeld. Kinde ren kunnen zich vervolgens digi taal inschrijven. Zowel in Tholen als in Reimers waal verzoekt de gemeente vereni gingen, clubs, maar ook particulie ren die een sport- of cultuuractivi teiten aanbieden zich aan te mel den via www.sportstimulering.nl. De activiteiten moeten gratis wor den aangeboden, maar de deelne mende clubs krijgen er ook wat voor terug. Volgens Sportstimule ring Nederland schrijft één op de vijf deelnemers zich in als lid. GROOT HOBBYFESTIVAL door Rob Paardekam NISSE - De aanleg van een vrijlig- gend fietspad langs de Gerbernes- seweg tussen Nisse en 's-Heer Abts- kerke kost waterschap Scheldestro- men een kleine negen ton. door Rob Paardekam THOLEN - Thoolse jongeren kunnen nog een week ideeën aandragen voor een sportief evenement in hun gemeente. De concurrentie is wel groot, want er zijn al zeven sug gesties gedaan. www.jongerenraadtholen.nl door Ton van den Nouweland door joeri Wisse KRUININCEN/THOLEN - Twee groene wezentjes gewapend met een bas ketbal en een kwast duiken steeds vaker op in Zeeland. Het duo Sjors Sportief en Sjors Creatief nodigt kinderen uit om kennis te maken met sportieve en culturele activitei ten zonder meteen lid te hoeven worden van een club. GOES - De Zeelandhallen in Goes staan dit weekend tijdens het eerste 'Groot Hobbyfestival' vol met alle denkbare knutselmaterialen, gereedschappen en kant-en-klare knutselwerkjes. De beurs opende gisteren en bestaat uit drie af delingen: het Creatief Hobbyfestival, de Poppenhuizen en Berenbeurs en Ama teurkunstbeurs 'Artistieke Handen'. Vandaag zijn de deuren van de Zeelandhal len open tussen 10.00 en 17.00 uur. Entree 6 euro. foto Marcelle Davidse N ieuwbouw voor opvang zeehonden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 101