Poortjes op Rotterdam Centraal niet hoger 8 BINNENLAND PREVENTIEVE HERSENSCAN Vrouw gewond na instorten van balkon Nog geen preventieve scans in Nederland Kirsten ten Thije kwam er door haar werk bij Prescan bij toeval achter dat ze een hersentumor heeft. Ze legt zich niet zomaar neer bij het woord 'ongeneeslijk'. ROTTERDAM - Op het station Rot terdam Centraal komen geen ho gere toegangspoortjes als het aan de NS ligt. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de lage poortjes vervangen worden door hogere exemplaren, zodat zwartrijders hier niet meer over heen kunnen springen. Afgelopen weekeinde bleek dat het makkelijk is om over de poort jes heen te springen. Meerdere jongeren konden zonder een kaartje het sinds vorige week vrij dag afgesloten station in. De NS wil eerst het effect van an dere maatregelen afwachten. Zo zijn er extra beveiligers aanwezig, ook in het weekeinde. Het bedrijf wijst er op dat er na de eerste avonden vrijwel geen zwartrij ders meer zijn geweest die over de deurtjes springen. De poortjes op Rotterdam Cen traal zijn om architectonische re denen laag gehouden. Volgens NS-woordvoerder Erik Kroeze hebben van de 82 stations waar de poortjes worden gesloten, slechts twaalf stations om archi tectonische redenen lage deurtjes. Dat is alleen op stations waar vei ligheidspersoneel aanwezig is. In de metro in Rotterdam is zwartrijden een zeldzaamheid ge worden. Het percentage onder grondse zwartrijders lag vorig jaar op 1. Dat bleek gisteren uit cij fers van openbaarvervoerbedrijf RET. Het aantal metroreizigers zonder geldig vervoerbewijs daalt al jaren, in 2013 ging het om 1,6 procent. Volgens een woordvoer ster is dit te danken aan de invoe ring van de ov-chipkaart en de toegangspoortjes. In 2008, het jaar voordat de RET de toegangspoort jes sloot en de chipkaart introdu ceerde, reed nog 11 procent zwart. LUNTEREN - Een 52-jarige vrouw is gisteren in Lunteren gewond ge raakt doordat een balkon van een gebouw instortte. De vrouw maakte volgens de brandweer een val van vier meter en is naar het ziekenhuis gebracht. De aard van de verwondingen is onbekend. Het slachtoffer stond op het bal kon, dat zich over twee apparte menten uitstrekte, toen de vloer losliet. Een woordvoerder van de brandweer zegt dat de complete houten vloerconstructie instortte. De vrouw viel met balkon en al naar beneden. Politie en bouwinspecteurs onder zoeken hoe het ongeluk kon ge beuren. Het ingestorte balkon was het enige balkon aan het ap partementengebouw, een voorma lig woonhuis. er een tumor in haar hoofd zit, maar de scan had laten zien wat ze niet wilde zien: een witte wolk in haar hersenen. Waarom ga je preventief door een scan? Tijdens de zoektocht naar de beste behandeling stuit Kir- sten bij artsen telkens op deze vraag. Ze wil zich niet verdedi gen, is juist blij dat ze er op tijd bij is. Ze zoekt een oplossing. Moet ik geopereerd worden, moet ik bestraald worden, krijg ik che- mo? Ook haar directeuren denken mee. Hannover dan? Of Amerika? Ze heeft een arts nodig die zegt: 'Dit is het plan en het wordt een succes, punt.' Die arts is neurochirurg Pierre Ro be van het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Eruit met Kir- stens tumor, vindt hij, zo snel mo gelijk. Ze is in goede conditie en heeft geen klachten: de ideale kan didaat. Kirsten kiest voor een ope ratie. Dat moet 'wakker': door Kir sten testjes te laten doen tijdens de ingreep, kan de arts zien welk weefsel hij moet weghalen. Haar tumor zit bij het spraak- en bewegingscentrum. Als Robe ver keerd snijdt, wordt Kirsten een kasplant. Dat wil ze haar dochters niet aandoen, zegt ze voor de ope ratie tegen haar huisarts. „Het kan niet waar zijn dat ze nu al zonder hun moeder moeten." Kirsten was 31 toen haar moeder stierf. Het was zomer 2012, haar ouders hadden net hun zaak ver kocht, ze zouden genieten, die reis naar Zuid-Afrika maken. Maar moeder Gerdy bleek maag kanker te hebben. Tien weken la ter was ze overleden, 58 jaar oud. In Nederland mogen nog geen preventieve scans worden gemaakt als er geen medische in dicatie is. De Gezond heidsraad adviseerde in maart minister Schip pers van Volksgezond heid om terughoudend met gezondheidschecks om te gaan. Schippers vroeg de raad om extra informatie. Haar advies aan de Kamer kan daar door nog even duren. De solidariteit in ons zorgsysteem kan vol gens de raad onder druk komen als total bodyscans gemeengoed worden. Wie de scans of een du re aanvullende ziektekos tenverzekering hiervoor niet kan betalen, kan de dupe worden van lange re wachtlijsten en stij gende zorgkosten. Marktleider in body scans is het Hengelose Prescan. Het bedrijf laat testen nu in het buiten land uitvoeren. Schip pers had om advies ge vraagd omdat ze de op komst van preventieve screenings als 'een gege ven' beschouwt. De Gezondheidsraad is negatief, maar gooit de deur niet dicht. Het wil een screeningscommis- sie laten beslissen of een bedrijf als Prescan een vergunning krijgt om in Nederland klanten door een scan te halen zonder doorverwijzing. De raad is bang dat total body scans mensen onterecht ongerust maken. den?" Het antwoord: „Je mag ho pen dat je nog vijf goede jaren hebt." Dit is het dan, denkt Kir sten. Nou ga ik dood. Begin november was er nog niets aan de hand met Kirsten ten Thije uit Borne. Getrouwd met Job, moeder van twee dochters van 5 en 3 jaar, net begonnen aan een nieuwe carrièrestap. Voor die baan als manager bij Prescan, een bedrijf voor preventief medisch onderzoek, was Kirsten onver wacht gevraagd. Een toevalligheid die van levensbelang zou blijken. Als verantwoordelijke voor de klantbeleving zou Kirsten een 'rondje Prescan' doen. Amper een maand in dienst is ze als ze op vrijdag 28 november naar de kli niek in Baarn rijdt voor een aan tal onderzoeken. Leuk, een mid dag onder haar Nederlandse colle ga's. Zelf komt ze vooral in de kli nieken in Duitsland. De hele riedel komt aan bod. Bloed, longen, hart: alles is goed. Tenslotte loopt Kirsten het kan toor in voor de uitslag van de MRI-scan. Het is een haar beken de kamer, met de relaxfauteuils en de tv aan de muur. Op het scherm verschijnt de radioloog in Duitsland. „Kirsten, ik vind het zo erg dat ik jou dit moet zeggen. Er zit iets in je hoofd." Ze is kalm als ze in de auto terug naar huis zit. Ze gelooft niet dat BORNE - „Dus jij hebt wat in je hoofd?" De toon is gezet. De 34- jarige Kirsten, haar man Job en haar vader Herman zitten tegen over de Enschedese neurochirurg. De kamer met witte, kale muren, voelt net zo kil aan als de woor den die net zijn uitgesproken. Ruim een maand weet Kirsten van de tumor in haar hersenen. Op deze grijze januari-ochtend komt het écht aan. Opereren is geen optie, zegt de arts. Dan moet ze eerst een epilep tische aanval krijgen, of uitvalsver- schijnselen. Kirsten kijkt de arts aan. „Kan ik er 80 jaar mee wor- Mede dankzij gesloten poortjes rijdt slechts 1 procent van de reizi gers in de Rotterdam se metro zwart. door Dewi Cigengack

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8