Buurmannen redden kinderen uit vuurzee Jongere die slecht slaapt, grijpt vaker naar alcohol en drugs 66 Dat wij als klein klotedorpje zo'n talent hebben voortgebracht, maakt me trots BINNENLAND 7 66 Uit het slaapkamerraam riepen vier kleine kinderen om hulp 66 Met de kinderen onder hun armen kwamen ze naar buiten. Ik ben trots effeweg.nl gestoken in kleurrijke Afrikaanse kleding, net als haar Ghanese man. De twee trouwden in het ge meentehuis. „Cora straalde." Net zoals na de geboorte van Mem phis, op 13 februari 1994. Een bo venwoning op een steenworp af stand van de rijksmonumenten in het dorp was zijn thuis. Maar ook de mooiste plekken heb ben een schaduwzijde, ook Moordrecht. De Indische wijk is de bakermat van de beruchte mo torbende Satudarah. Hier breken nog wel eens rellen uit tijdens oud en nieuw. Zelfs op de meest prachtige locaties kan een mens ongelukkig zijn. Dat weet ook Memphis. Zijn jeugd was moei lijk. Omdat zijn vader wegging, niet lang na de geboorte van Mem phis, om nooit meer terug te ke ren. Cora was ook daarna niet geluk kig in de liefde. Toen ze verliefd werd op een buurman, verkaste ze met de kleine Memphis naar diens grote huis, verderop in de straat. Daar wachtten maar liefst vijftien broertjes en zusjes op Memphis, net als een stiefvader. Van de ruzies in het gezin kon den de buren meegenieten. 'On aangepaste kinderen,' klinkt het. Het vrijstaande huis is nu, niet ge heel ontoepasselijk, een woongroep voor uit huis geplaats te kinderen met problemen. Cora woont nu weer in een boven woning. Daar doet ze de deur open, neemt het gebak om de transfer van Memphis te vieren aan. Ze mag niks zeggen van het management van haar zoon. Ze straalt. Op de parkeerplaats bij het huis staat de Mercedes die Memphis haar gaf. Hij zette een filmpje van die verrassing op Face- book. 'Ik hou van je mama', schreef hij bij de beelden, waarop te zien is hoe hij de sleutel geeft aan zijn huilende moeder. „Je hebt nooit een man boven mij ge steld." Het tij is definitief gekeerd voor Depay. Mede dankzij een team van experts dat jarenlang werkte om van de moeilijk hanteerbare jongen een prof te maken. Ie mand die zich wél aan regels houdt. Die snapt dat hij hard moet werken. Die doelgericht bouwt aan zijn carrière. Zijn oom Erik Schensema vertelt over de trots van de familie. „Het is prachtig dat hij deze stap kan maken, na een soms moeilijk sei zoen. Dit is precies de richting die hij voor ogen had. Hij wil de beste voetballer van de wereld worden." De voetbalvelden waar het talent Memphis werd gescout, is nu het domein van trainer Ronald Op- schoor en de nieuwe talentjes van de club. Een tweede Memphis is er nog niet. „Dat wij als klein klotedorpje zo'n talent hebben voortgebracht, maakt me trots." Straks gaat Memphis naar het voetbalwalhalla van Manchester United, waar hij aan de hand van trainer Louis van Gaal de stap naar de wereldfaam wil zetten. Het is een vaderlijke hand, waar Depay niet toevallig voor gekozen lijkt te hebben. Zijn droom is weer een stapje dichterbij: zo goed worden als Messi en Ronal- do. Dat is ook de droom van Russel Jackson, vertelt het jonge voetbal lertje tijdens de training van W Moordrecht. „Ik vind Ronaldo de beste." En om Memphis maar met een met beide benen op de grond te zetten: hier dragen al Russels teamgenoten voetbalshirts van Ajax en Feyenoord, niet van PSV, de club van hun lokale held. Russel: „Maar ik vind Memphis ook goed. Op mijn prikbord hangt zijn foto." A..V'V:;v /ill11» $55 Het is een knal die omwonenden aan de Ootmarsumbrink in En schede rond twee uur doet op schrikken. Giuseppe Dessi (44) loopt naar buiten en ziet buur meisjes zijn kant op rennen. Ze wijzen naar de woning aan de an dere kant van het plantsoen. Daar slaan de vlammen uit de voorge vel. „Boven uit het slaapkamer raam hingen vier kleine kinderen. Ze riepen om hulp", vertelt Dessi een uur later. De Enschedeër bedenkt zich geen moment en rent naar de branden de woning van de familie Akre, waar buurman Jamil Barwari (61) al met een tuinslang vergeefs pro beert het vuur te bedwingen. „De kinderen waren alleen thuis. We moesten ze helpen", zegt Des si. „We spoten onszelf nat met de tuinslang en gingen het huis in." In eerste instantie proberen de mannen de vier kinderen (3, 5, 8 en 11 jaar) naar beneden te krijgen door ze te roepen. Als dat niet werkt, gaan de redders de trap op om de kinderen uit de brandende woning te halen. Veel langer had het niet moeten duren, zegt Dessi. „Toen we bene den kwamen, klonken er knallen in de schuur." Minuten later staat ook de slaapkamer, waar de kinde ren even daarvoor nog uit het raam hingen, in lichterlaaie. Als de brandweer arriveert, is er aan de woning niets meer te red den. Met hun inzet proberen ze de naastgelegen huizen voor de vlammenzee te behoeden. De vier kinderen maken het naar om standigheden goed. Ze zijn met ademhalingsproblemen naar het ziekenhuis gebracht, net als buur man Jamil Barwari. „We probeerden te helpen, maar wisten in eerste instantie niet hoe we de woning binnen moes ten komen", vertelt zijn zoon Zerawan Barwari. „Opeens was mijn vader samen met de over buurman naar binnen. Met de kin deren onder hun armen kwamen ze naar buiten. Natuurlijk ben ik trots op mijn vader." Van een heldendaad wil Giusep pe Dessi niet weten. Hij deed wat er in hem opkwam, zegt hij met een glas water in zijn hand en en schorre stem van de ingeademde rook. Hij is niet geschrokken. „Al denk ik dat het besef nog moet ko men." De oorzaak van de brand wordt nog door de brandweer onder zocht. De harde knallen die om wonenden hebben gehoord, zijn vermoedelijk afkomstig van het ontploffen van kleine spuitbus sen. De woning is uitgebrand en onbewoonbaar verklaard. Ook de bewoners van twee naastgelegen woningen kunnen voorlopig niet terugkeren vanwege rook- en wa terschade. NIJMEGEN - Jongeren die slechter slapen dan leeftijdsgenoten ge bruiken een jaar later meer alco hol en drugs. Dat concludeert ont wikkelingspsycholoog Sara Pie- ters na onderzoek aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen. Het onderzoek richtte zich op meer dan vijfhonderd jongeren tussen de 12 en 15 jaar oud. Een leeftijd waarop volgens het Trim bos Instituut veel kinderen begin nen met experimenteren met alco hol en drugs. Pieters vroeg of ze bij het slapen gaan moe waren, nog met hun telefoon of games bezig waren en of ze snel in slaap vielen. Een jaar later onderzocht ze dat weer. Jongeren die bij de eerste meting slaapproblemen hadden, gebruikten een jaar later meer alcohol en drugs en vertoon den meer gedragsproblemen. An dersom gold dat niet. Alcohol drinken, roken en blowen leidden niet direct tot slaapproblemen bij kinderen. „We hebben lang ge dacht dat sommige kinderen van Volgens Pieters kunnen ouders lering trekken uit het onderzoek. Bijvoor beeld: spreek slaaptijden af nature gevoeliger zijn voor versla vingen. Zij zouden minder zelf controle hebben. Maar een goede nachtrust lijkt toch meer invloed te hebben dan we dachten." Waarom slaapproblemen aanzet ten tot meer drinken, is niet dui delijk. „Het kan zijn dat slaapte kort iets verandert aan de wer king van het beloningssysteem in de hersenen. Zo hebben we na slaaptekort ook eerder trek in vet en veel eten." Volgens Pieters kun nen ouders lering trekken uit het onderzoek. Bijvoorbeeld: spreek slaaptijden af. Voor jongeren met een alcoholprobleem onderzoekt Pieters een slaapbehandeling. 4-daagse busreis, vertrek in: juli en augustus www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 VRIJDAG 8 MEI 2015 Manchester Sport pagina 34: Getekend jo chie groeit uit tot voetbalster Ronald Opschoor, trainer '^.av^V Het huis aan de Ootmarsumbrink werd door de brand verwoest, foto Emiel Muijderman door Wilco Louwes ENSCHEDE - Twee buurmannen in Enschede werden gisteren de hel den van de dag toen zij, met ge vaar voor eigen leven, vier kinde ren redden uit een brandende wo ning. Giuseppe Dessi Zerawan Barwari Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: Brandenburger Tor, Checkpoint Charlie, Alexanderplatz, Reichstag Een van de meest bezochte Europese steden! Ook stedentrips mogelijk naar: Parijs - Londen - Praag - Kopenhagen - Antwerpen Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7