In het raam heeft Beukelsz het hoofd van Jezus Ondernemers en gemeente willen Smokkelprins vertelt zwembad in zee bij Cadzand-Bad op VRT1 over vroeger ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Jaarlijks koeienfeest zondag op de rol De koeien van Het Melkhuis aan de Rietstraat bij Terhole mogen zondag, moederdag, rond 11.30 uur de wei weer in. Dat het voor de koeien feest is als ze na een lange winter naar buiten mogen, is elk jaar goed te zien aan de uitbundige sprongen die ze maken. De familie Van Esch, eigenaar van Het Melk huis, maakt er van 11.00 tot 15.00 uur een feestje van voor alle belangstellenden. Bloemenmarkt bij Vliegende Hollander Moeder wordt zaterdag al verwend aan het Tuinpad. Bloemenhuis Abrahamse houdt daags voor moeder dag van 12.00 tot 17.00 uur een bloemenmarkt op het pleintje bij De Vliegende Hollander. Het (eet)café speelt er op in met een moe- derdaglunch. Wie zijn of haar (schoon)moeder mee laat eten - gekochte planten even wegmoffelen - betaalt voor haar maar de helft. Bierkenner praat over abdijbieren De Terneuzense bierkenner en -publicist Ariël Meeusen houdt vanmiddag, tijdens het ïste Middelburgse Abdij Bier Festival in Middelburg een lezing over het brou wen van bier in de abdijen in Noord-West-Europa. Hij begint zijn lezing om 17.00 uur in de Kloostergangen van de Abdij. Meeusen staat ook stil bij de positie van de Zeeuwse kloosterbrouwers. De ramen in de hervormde kerk waren altijd al een welkom onder werp tijdens de rondleidingen die de stichting door het stadje ver zorgt. Daar is nu een dimensie bij gekomen. In het naastgelegen Trefpunt hangen kleine replica's van negen ramen van Van Bar laer. Met plexiglas ervoor en ver lichting erachter. Wat zeker in het donker - of met de gordijnen dicht - mooie plaatjes oplevert. Ramen van Van Barlaer hingen eind zeventiende eeuw in kerken in tal van Zeeuwse plaatsen. De meeste verdwenen na verloop van tijd - al dan niet doelbewust. De ramen die nog wél bestaan, zijn nu in het klein in Biervliet te zien. Voor zes ervan volstond het om een foto te maken, want in Biervliet (drie), de Oostkerk in Middelburg (twee) en de kerk in Burgh bevinden zich nog ramen van Van Barlaer. Voor de andere ramen was een grotere inspan ning nodig, vertelt Rinus Willem sen van de Stichting Behoud Mo numenten Biervliet. „Het exem- paar uit de hervormde kerk in IJzendijke, die in de oorlog kapot geschoten werd, was bekend van een miniatuur. En het raam dat ooit in de kerk in Schoondijke zat, lag in stukjes op een zolder. Een jaar of veertig geleden heeft Ada van der Poel met die scherven een reconstructie gemaakt. Met behulp van de computer heb ik dat verder verfijnd." Voor bezoekers blijft het niet bij kijken. Willemsen weet heel veel over de ramen, zeker over het trio in de Biervlietse kerk. Ze zitten vol met verwijzingen naar verha len, gebeurtenissen en anekdotes. Neem nou het raam dat de stad Biervliet schonk bij de bouw van de kerk. „Die man onderaan, dat is Willem Beukelsz, die het ha ringkaken hier introduceerde", wijst Willemsen. „Alleen: toen Van Barlaer dit raam maakte, was Beukelsz al drie eeuwen dood. Van Barlaer had geen idee hoe CORNELIS VAN BARLAER Beukelsz eruit had gezien. Toen heeft hij maar een afbeelding van Christus gebruikt." Dat is nog niet alles. „Zie je dat er in kleine letters 1397 als sterfjaar bij Beu kelsz staat? Dat klopt helemaal niet. Hij is al in 1347 gestorven. Maar toen Van Barlaer hier in de kerk was, zag hij de grafsteen van Beukelsz. Daar zat een grote scheur in. Daardoor las hij het sterfjaar verkeerd." Naast Beu kelsz staan twee griffioenen, wijst Willemsen. „Die lachen hem uit, zie je wel? Die griffioenen staan voor de landen aan de Oostzee. Daar kenden ze het haringkaken al lang toen Beukelsz het hier in troduceerde. Daar dreef Van Bar laer dus de spot mee." En zo schudt Willemsen de ene na de andere wetenswaardigheid uit zijn mouw. Bijvoorbeeld over het feit dat Van Barlaer vaak engel tjes gebruikte in zijn ontwerpen. „Natuurlijk moest hij zich schik ken naar de opdrachten die hij kreeg. Maar je herkent in de ra men toch ook echt zijn hand. Die engeltjes, maar ook het kleurge bruik." Het beschilderen van de ramen was een echt ambacht, ver klaart Willemsen. „Natuurlijk moest de maker goed kunnen te kenen. Maar hij moest ook reke ning houden met de lichtinval, om zo de schaduwwerking in het raam te bepalen." Het produceren van de ramen zelf was ook geen si necure. „De oven moest opge stookt worden tot 1200 graden. Maar een thermostaat hadden ze niet. Dus gebruikte Van Barlaer houten kegeltjes van een bepaal de dikte. Als die gingen buigen, wist hij dat de goede temperatuur was bereikt." Getijdenbaden komen hier en daar al voor op buitenlandse stran den. Het gaat om een bassin op het strand, dat bij vloed onder loopt, maar waarbij vaak nog wel de randen boven water uitsteken. Daar kan dan over gelopen wor den, op gelegen worden of een bootje aanleggen. Bij laag water ontstaat een min of meer 'nor maal' zwembad met zeewater. De realisatie kost 1 miljoen euro. De gemeente Sluis probeert de helft binnen te halen via Europe se subsidie. De gemeente draagt zelf 214.000 euro bij, en onderne mers drie ton. Het plan is ont staan in het kader van de onlangs De komst van het getijden- bad kost 1 miljoen euro. De helft moet van Europese subsidie komen door Cadzand-Bad behaalde offi ciële badstatus. Voor de gemeente Sluis is die badstatus een speer punt: vandaar het voornemen fi nancieel bij te dragen aan de reali satie van het getijdenbad. Eind dit jaar wordt bekend of de Europese subsidie wordt binnen gehaald. Lukt dat niet, dan moe ten de plannen worden herzien. Het plan voor het getijdenbad sluit aan bij het idee voor een wel- lnesspaviljoen, dat ondernemers vorig jaar lanceerden. Dat moet in de duinen worden gerealiseerd. Daar moet ruimte komen voor za ken als een sauna, een whirlpool en activiteiten als yoga. Het televisieprogramma besteedt uitgebreid aandacht aan de presen tatie van de nieuwe brochure Boerke op Stap, waarin vier rou tes door de grensstreek worden gepresenteerd. Die brochure wordt zaterdagochtend gepresen teerd in het streekcentrum Huys- manhoeve in Eeklo. De vier routes zijn een initiatief van Plattelandscentrum Meetjes land. Eén daarvan is de Smokkel route, die vanaf Sint-Laureins 13 kilometer door de grensstreek leidt. In Vlaanderen Vakantieland vertelt Hemelsoet (78) over zijn 'avonturen' als smokkelaar en vooral zijn confrontaties met de douaniers: „Ze komen voor dit soort programma's steeds weer bij mij terecht. Het is geloof ik de achtste keer dat ik voor de camera sta. En waarschijnlijk de laatste keer. Het is wel goed zo." Vlaanderen Vakantieland is zater dag te zien vanaf 18.10 uur. Herha lingen op zondag vanaf 13.30 uur en maandag vanaf 13.55 uur. VRIJDAG 8 MEI 2015 Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com P^KuUl bestratingsniaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting TERHOLE TERNEUZEN MIDDELBURG Rinus Willemsen (rechts) en Benny Spinnewijn hangen de afbeeldingen van de ramen op hun plek. Met brandende ledlampjes erachter leveren die in het donker mooie plaatjes op. foto Camile Schelstraete door Martijn de Koning BIERVLIET - Het is maar goed dat ze in Biervliet nogal ouderwets wa ren, grinnikt Rinus Willemsen. Want vooruitstrevende lui in ande re plaatsen sloopten eind negen tiende eeuw de 'ouderwetse' glas-in-loodramen van Cornelis van Barlaer uit hun kerken. In Biervliet bleven ze zitten. En daar heeft Stichting Behoud Monumenten Biervliet nu nog veel plezier van. Over het leven van Cornelis van Barlaer zijn niet erg veel details be kend. Hij werd in de eerste helft van de zeventiende eeuw geboren in Mid delburg en stierf rond 1681. Van Barlaer was glasblazer en kun stenaar, en in zijn vrije tijd ook dichter. Hij werkte zijn hele leven in Middelburg. De ramencollectie is morgen tussen 10 en 16 uur te zien in het Trefpunt naast de hervormde kerk aan de Kerk straat. Daarnaast op verzoek bij de Stichting Monumenten Behoud Bier vliet. Van Barlaer werkte op bestelling. Het Middelburgse stadsbestuur was een voorname opdrachtgever, maar hij maakte ook ramen voor kerken en voor particulieren. Op zeker vijftien plaatsen in Zee land, waaronder Schoondijke, IJzendijke, Biervliet, Terneuzen en Zaamslag, hingen ooit ramen van Van Barlaer. door Martijn de Koning CADZAND-BAD - Ondernemers in Cadzand-Bad willen samen met de gemeente Sluis een getijdenbad op het strand realiseren. Dat is een soort zwembad gevuld met zeewa ter, dat met vloed onder water loopt. door Wout Bareman ZANDSTRAAT - Smokkelprins Ro man Hemelsoet uit Zandstraat is zaterdag en zondag te zien in het VRT-programma Vlaanderen Vakan tieland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74