Neelie Kroes: Zeeland kom erbij! W 9 Dj-contest in Terneuzen voor Structure Festival 66 De coöperatie was een sociaal gebeuren. Oud vissers kwamen hier graag 28 ZEEUWS-VLAANDEREN VISSERIJCOOPERATIE STOPT Alles wat je nodig hebt als visser kun je er vinden, eind juni is het definitief afgelopen met de 'soos'. IVvee jongens opgepakt na stelen scooter oschadeteam Donderdag om half drie jaar arriveert ze in Dok4i op de Ken- niswerf Zeeland in Vlissingen. Neelie Kroes, 73 jaar maar zo fris als een hoentje, oud-minister van Ver keer en Waterstaat en voormalig onverschrokken Eurocommissa ris. Microsoft beeft als haar naam valt. Tegenwoordig is ze onbezoldigd ambassadeur voor startups: inno vatie-ideeën die moeten leiden tot producten die zorgen voor ba nen en harde euro's in het laatje van de BV Nederland brengen. Wat is haar strategie? „Ik probeer de Nederlandse innovatie-hubs zoals Brainport Eindhoven, Gro ningen, Leiden, Den Haag en Wa- geningen met elkaar te verbin den. Ze zijn te veel met zichzelf bezig, terwijl het tegenwoordig gaat om het breed delen van ken nis en slimme combinaties van jonge, creatieve ondernemers, gro te bedrijven en kenniscentra. In novatie bereik je door samen te werken met relevante partijen. Die kunnen zich in Nederland be vinden, maar ook elders." Neelie noodt daarom elke twee weken de dertien innovatieclus ters, die meestal gegroepeerd zijn rond een (technische) universi teit, aan tafel. In Dok/fi steken ma- naging director John Dane van de HZ University of Applied Scien ces en voorzitter Bram Maljaars van de startups aanjagende Stich ting Zigzag hun vinger op. „Mo gen we...?" Ja natuurlijk mag Zee land aanschuiven bij de grote jon gens van innoverend Nederland. Graag zelfs, zegt Kroes. „Zo, die is in de tas", glundert Maljaars. Dat zal de vernieuwing van de Zeeuwse economie naar een ho ger plan tillen en banen opleve ren, denkt Kroes. Zonder innova tie raak je achterop. Maljaars ver telt haar dat Zeeland met onder meer de Kenniswerf een aardig presterend hubje heeft. „We - en dan bedoel ik ook de HZ en de University College Roosevelt - werken aan projecten, samen met bedrijven als scheepsbouwers Amels en Damen en personeelsle- verancier Humares/ Maintec. Toch hebben nog niet het niveau van bijvoorbeeld Brainport Eind hoven, al werken we deels samen met de Technische Universiteit al daar en ook met die van Gent. We zetten fors in op excellent on derwijs en aquacultuur, waarvoor de HZ de Delta Academy heeft op gericht. Maar we zijn er nog niet." Geld is namelijk een probleem, vult Maljaars aan. „De provincie is niet rijk." Aan zulk gejammer heeft Kroes geen boodschap. „Je hebt de overheid niet nodig, daar heb je meer last dan gemak van. Boor familiekapitaal aan. Er is geld zat in Nederland." BRESKENS - De naam is van een prachtige schoonheid: Coöperatie ve Inkoopvereniging Welbegre pen Eigenbelang. Vissers uit Bres- kens hebben er tientallen jaren van geprofiteerd. Door collectief allerlei visserij spullen in te ko pen, waren ze goedkoper uit. Wel begrepen eigenbelang is het nu de coöperatie op te heffen. Bres- kens telt nog maar vier eigen vis sersschepen. De omzet is zo klein, dat kortingen bij inkoop niet meer kunnen worden bedon gen. Sinds jaar en dag is de coöperatie ve inkoopvereniging gevestigd aan de Middenhavendam, recht te genover de vismijn. Wie er nog nooit is geweest, moet zoeken. Zo onzichtbaar is de coöperatie al. Gelukkig is er een voorbijganger die de weg wijst. Albert van de Velde (63), de nog enige medewer ker, is er nog niet. Hij komt na een tijdje aanrijden op de fiets, ge volgd door oud-visser Jaap Al- bregtse (66) in zijn bestelauto. De mannen kennen elkaar door en door. Vissen zit hen in het bloed. Ze gingen allebei al als veertienjarige de zee op. In die tijd telde Bres- kens nog zeker dertig visserssche pen. Welbegrepen Eigenbelang EventsqU, de organisatie achter het Structure Festival en nieuw jaarsfeest New Years Xperience, deed begin dit jaar een oproep aan dj's. Van de 150 die reageer den, mochten er twintig aan twee voorrondes meedoen. De beste vier staan zaterdag in Sydney: het floreerde in die tijd. Van de Velde en Albregtse herinneren zich dat op de kaai voor de loods van de coöperatie mannen 'altijd' netten aan het boeten waren. Het was een soos. „De coöperatie was een sociaal gebeuren. Oud-vissers kwamen hier graag. Een praatje maken, koffie drinken en een handje toesteken." Het soosachtige zit er nog steeds in. Geregeld komt iemand bin nen, die iets nodig heeft. „Ze heb ben hier alles", zegt er één, die een stripmesje zoekt én vindt. Hij heeft gelijk. De schappen in de loods liggen vol met overalls, wa terslangen, katrollen, laarzen, kwasten, blikken verf, touw én af- wasborstels. Alles moet eind juni weg zijn, als de grote coöperatie Westvoorn, met vestigingen in Stellendam en Belgische duo Thunderbuds, dj DVW (Dimitri van Wijck) uit Ter neuzen, Alanzo B uit Goes en Ja mes Portland. De finale is zaterdag vanaf 23.00 uur tot zondag 4.00 uur. Tweehon derd bezoekers kunnen binnen, a vijf euro. De landelijk bekende dj Robbie Pardoel zit in de jury en treedt ook op. Eén dj mag door; een tweede is al gekozen in een voorronde, Milo Savic, die direct heel goed bleek. Het Structure Festival is 29 en 30 mei aan de Techniekstraat, tegen over Skidöme in Terneuzen. De eerste editie trok vorig jaar ruim 1500 bezoekers. Vlissingen, de activiteiten over neemt. Van de Velde heeft er dan 21 jaar op zitten bij Welbegrepen Eigenbelang. Hij had een eigen schip, de Breskens 23, dat hij weg deed toen hij bij de coöperatie ging werken. „Ik verdiende als vis ser een hele goede boterham, in de garnalen en met schol, tong en kabeljauw. Maar ja, je maakt als visserman wel honderd uur in de week. Ik wilde een beetje meer een sociaal leven." Albregtse die eind 2012 stopte, valt hem bij. „Het is een mooi bestaan als vis ser, maar een sociaal leven? Dat heb je niet." Van de Velde en Albregtse heb ben de vloot van Breskens de laat ste twintig, dertig jaar fors zien krimpen. Tot drie jaar terug hield Welbegrepen Eigenbelang het hoofd toch nog redelijk boven wa ter. Het vertrek van de Breskens 43 - van Albregtse - en het plotse linge overlijden van Willie Ver sprille in 2012 - waardoor ook zijn schip wegviel - luidde het einde in van de coöperatie. „Die kotters zaten op zware visgronden", ver telt Van de Velde. „We hadden veel reparatiewerk aan beide sche pen. Dat verdween en er kwam niks voor terug." Hoe lang Welbegrepen Eigenbe lang heeft bestaan, is niet zo ge makkelijk te achterhalen. 1953 is als oprichtingsjaar genoemd. In het boek Breskens en de visserij uit 2013 staat 1928. Albregtse weet raad. Hij heeft de oprichtingsakte meegenomen, opgemaakt door notaris Adriaan van den Hoeke in Groede, gedateerd 22 november 1957. Welbegrepen Eigenbelang mocht dus nog lang niet met pen sioen. TERNEUZEN - De politie heeft woensdagavond in Hof Zelden- rust in Terneuzen twee 17-jarige jongens aangehouden. Omstreeks half zes werden ze door een getui ge betrapt op een gestolen scoo ter, eigendom van een familielid van de getuige. Eén van de jon gens had een vuurwapen op zak. Toen de jongens merkten dat ze waren betrapt, bedreigde één van hen de tegemoetkomende man nen met het vuurwapen. Gealar meerde agenten troffen de twee vluchters een half uur later aan in de Zaanstraat. Ze zijn overge bracht naar het politiecellencom plex Torentijd in Middelburg. Opheffen is nu welbegrepen eigenbelang door Harmen van der Werf door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het Structure Festi val, 29 en 30 mei, werpt zijn scha duw al vooruit in Terneuzen. Vier dj's strijden van zaterdag op zon dag in café-restaurant Sydney om een podiumplaats op het grootste dancefeest van Terneuzen. Albert van de Velde alle merken zijn ons even lief 0800 - 7242338 www.autoschadeteam.nl j/mfneb t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71