Proces 'Fuck de koning' op de lange baan geschoven 6 BINNENLAND Depay vertrekt voor 30 miljoen naar United. Zijn geboortedorp Moordrecht is trots. PSV'er Memphis Crash helikopter door technisch falen Een falend onderdeel in het besturingssysteem heeft er waarschijnlijk toe geleid dat een Nederlandse Apache-ge vechtshelikopter onlangs is neergestort in Mali. Dat blijkt uit het voorlopige on derzoek dat defensie heeft ingesteld naar de toedracht. Door de crash op 17 maart kwamen twee militairen om het leven. Nederland doet sinds 2014 mee met een VN-missie in het Afri kaanse land. Defensie wacht naar aanleiding van deze be vindingen op definitieve maatregelen van Boeing, de fabrikant van de Apache. Terumo: actie tegen 'EenVandaag' Terumo, de fabrikant van in opspraak geraakte injectie naalden, overweegt juridi sche stappen te onderne men tegen EenVandaag we gens 'onjuiste beschuldigin gen'. De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) maakte gisteren bekend dat het mogelijke gezondheidsri sico van injectienaalden, waarover EenVandaag be richtte, verwaarloosbaar is. Experts zeiden in de uitzen ding dat uit de naalden onbe doeld lijm kan komen. GGD's en ziekenhuizen kre gen tijdelijk het advies de naalden niet te gebruiken. Laatste houten station behouden Het laatste, volledig houten stationsgebouw in Neder land is van de sloop gered. Er is een vakantiewoning van gemaakt. Het gaat om het sta tion Houthem-St. Gerlach in de Zuid-Limburgse gemeen te Valkenburg aan de Geul. Dit heeft spoorbeheerder Pro- Rail donderdag laten weten. Het uit 1903 stammende hou ten gebouw heeft jaren leeg- gestaan. Nadat de stations functie verloren was gegaan, was het eerst een videotheek en een galerie, maar die ble ken niet levensvatbaar, meldt de Federatie Industri eel Erfgoed Nederland. MOORDRECHT - Er is bijna geen jongenskamer in Moordrecht zon der een gesigneerde foto van de voetbalster van het dorp, Mem phis Depay. Apetrots zijn ze op hem. En oké, als je in zijn geboor tedorp woont, is het extra gemak kelijk om fan van de PSV-top- schutter te zijn. Wie een handte kening wil, klopt gewoon bij zijn moeder aan. En wie hem in het echt wil zien, volgt de dorpstam tam. Of beter, Whatsapp. 'Mem phis is in de patatzaak'. Of: 'Mem phis is bij oma'. Als zijn auto, zijn motor of hijzelf worden gespot op de met stenen geplaveide straat jes van Moordrecht, gaat het als een lopend vuurtje. Het straatschoffie van weleer is nu een held. En hij is niet verge ten waar hij vandaan komt. Thea Wevers ook niet. De 77-jarige vrouw zit te klaverjassen in de kantine van Memphis' oude club, W Moordrecht, waar iedereen het op deze donderdag heeft over de miljoenentransfer naar Man chester United. Thea, zo vertelt ze, hield Memphis 21 jaar geleden al in haar armen: als pasgeboren hummeltje. Toen was-ie al ge spierd, geboren voor de sport leek het. Dat wist zijn moeder Cora al lang. Het ventje in haar buik blééf trappen, dat moest een voetballer worden. Cora was destijds nog getrouwd. Thea ziet Memphis' moeder nog voor zich op haar huwelijksdag, Officieel 'is er meer tijd nodig om de zaak ter zitting aan te breng en'. Maar de kans is groot dat het nooit meer komt tot een rechts zaak. Het OM kiest eieren voor zijn geld, na een storm van kri tiek. Ook binnen justitie zelf zou maar weinig begrip zijn voor het besluit om Al-Jaberi te vervolgen. Hoe kon het zo ver komen Op r6 november 2014 werd Al-Ja beri in Amsterdam opgepakt na dat hij 'Fuck de koning, fuck de koningin en fuck het konings huis' had gescandeerd. Nog die zelfde dag kwam hij op vrije voe ten. Pas een maand later, in de cember, legde het OM hem een boete van 500 euro op voor majes teitsschennis. Al-Jaberi weigerde te betalen en werd daarom voor de rechter gedaagd. Waarom werd in eerste instantie be sloten om Al-Jaberi wél te vervol gen? „Hij deed zijn uitspraken tijdens de intocht van Sinterklaas in Am sterdam. De gemeente had toe stemming gegeven voor een de monstratie tegen Zwarte Piet. Maar het was wel een kinderfeest. Door te gaan schelden en de ko ning te beledigen, heeft Al-Jaberi het feestelijke karakter van dat kinderfeest verstoord. Daar heb ben we tegen opgetreden." Hij werd opgepakt en afgevoerd. Was dat niet genoeg? „We hadden hem inderdaad niet voor majesteitsschennis hoeven vervolgen. Maar mijn collega heeft die keuze wel gemaakt. Hij krijgt een dossier op tafel en moet heel snel beslissen. Vervolg je wel of toch niet? Zo'n besluit maak je soms in een paar secon den. Op een dag zijn er heel veel dossiers om af te handelen. Dit was een van de vele zaken die voorbijkwamen." Hebben jullie onderschat wat het al lemaal teweeg zou brengen? „Ik was verbaasd dat de emoties zó hoog opliepen. Twitter, Luc- kyTV en spotprenten in de krant. Dat had ik niet verwacht. Aan de andere kant begrijp ik dat ze zich hierover druk maken. Het gebeurt niet vaak dat we iemand vervol gen voor majesteitsschennis." Duizenden verontwaardigde Twitte- raars roepen ook 'Fuck de koning'. Heeft u overwogen om hen óók te vervolgen? „Deze mensen zijn strafbaar, maar we gaan ze niet vervolgen. De context is anders: deze men sen zijn boos en emotioneel over een besluit dat door ons is geno men." DEN HAAG DEN HAAG HOUTHEM De trotse oma van Memphis De pay in zijn geboortedorp Moor drecht. foto Sanne Donders door Marco Gerling en Carla van der Wal door Peter Winterman en Victor Schildkamp AMSTERDAM - Abulkasim al-Jaberi hoeft voorlopig niet voor de rech ter te komen voor het roepen van 'Fuck de koning'. Na felle reacties heeft het Openbaar Ministerie de omstreden dagvaarding gisteren in getrokken. „Deze ophef hadden we niet zien aankomen", erkent Wil lem Nijkerk, officier van justitie in Amsterdam. Hij legt uit hoe het zo ver heeft kunnen komen. Door schelden en de koning te beledigen, verstoorde Al-Jaberi het feestelijke ka rakter van het kinderfeest Al-Jaberi werd opgepakt na dat hij 'Fuck de koning, fuck de koningin en fuck het ko ningshuis' had gescandeerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6