Bevelands Goud Kapelle stelt orde op zaken met sluiting bad en kabelbelasting Zeeland mag aansluiten bij de grote innovatiehotspots. Graag zelfs, zegt Neelie Kroes. 66 We zetten fors in op excellent onderwijs en aquacultuur, maar zijn er nog niet 28 BEVELANDEN en THOLEN VERNIEUWING ZEEUWSE ECONOMIE ft We hadden ook lukraak wat bezuinigingen kunnen opvoeren Wadlopen in de Oosterschelde oschadeteam De begoting wordt sluitend ge maakt door onder meer het bui tenbad bij sportcentrum Groene Woud in Kapelle te sluiten. Vol gens Herselman wordt daar rela tief weinig gebruik van gemaakt. Hij denkt dat de komst van een buitenspeeltuin een mooi alterna tief kan zijn. De mogelijkheden daartoe worden onderzocht. Het college heeft ook besloten om belasting te gaan heffen op kabels en leidingen, in navolging van ge meenten als Hulst en Terneuzen. Ook andere Zeeuwse gemeenten denken daar over na. Volgens Her selman kan Kapelle niet achterblij ven, omdat inwoners anders gaan mee betalen aan de begroting van andere Zeeuwse gemeente. Delta heeft immers al aangekondigd de extra kosten van de kabelbelas ting door te berekenen aan alle klanten in Zeeland. Andere maatregelen die Kapelle treft om de komende jaren zwar te cijfers te schrijven, zijn bezuini gingen op onder meer de ambtelij ke organisatie en subsidies. Zo moeten de bibliotheek, de Zeeuw se Muziekschool en het museum het met minder geld doen. Nu de meerjarenbegroting 2016- 2019 weer op orde is, verwacht Herselman dat de provincie het preventief toezicht op de gemeen te - dat eind vorig jaar werd inge steld - snel opheft. Hij heeft dit als zeer onterecht ervaren. „Er zijn drie belangrijke pijlers als het gaat om gemeentelijke financiën", stelt hij. „Bij twee daarvan stond het licht op fel groen, namelijk de grondexploitatie en de reservepo sitie. Alleen de meerjarenraming was niet sluitend, maar de provin cie wist dat we bezig waren met het zoeken naar extra bezuinigin gen." Volgens Herselman had het colle ge vorig jaar lukraak wat bezuinin- gen en bedragen kunnen opvoe ren om tot een sluitende begro ting te komen, maar is juist geko zen om het zorgvuldig te doen. YERSEKE - Natuurmonumenten houdt zondag een middag wadlo pen op de Slipperplaat in de Oos terschelde, de enige zandplaat waarop onder leiding van een gids mag worden gelopen. De tocht gaat 13.30 uur met een schip van start vanuit de Koningin Julia- nahaven in Yerseke en keert rond 15.30 uur terug. Voor informatie, kosten en aanmelden: www.na- tuurmonumenten.nl/agenda. richt. Maar we zijn er nog niet." Geld is namelijk een probleem, vult Maljaars aan. „De provincie is niet rijk." Aan dat soort gejammer heeft Kroes geen boodschap. „Je hebt de overheid niet nodig, daar heb je meer last dan gemak van. Boor familiekapitaal aan. Er is geld zat in Nederland." Als altijd is Kroes kordaat: geloof in je eigen kracht, bouw dus de aquacultuur uit - 'want daar denk ik bij Zeeland aan' - geef royaal beurzen aan buitenlandse studen ten en hang innovatie vooral op aan grote spelers in Zeeland, zoals Dow. „Zo komen de innovatieve geesten vanzelf naar Zeeland." Donderdag om half drie jaar arriveert ze in Dok4i op de Ken- niswerf Zeeland in Vlissingen. Neelie Kroes, 73 jaar maar zo fris als een hoentje, voormalig minister van Verkeer en Waterstaat en voorma lig onverschrokken Eurocommis saris. Microsoft beeft als haar naam valt. Tegenwoordig is ze onbezoldigd ambassadeur voor startups: inno vatie-ideeën die moeten leiden tot producten die zorgen voor ba nen en harde euro's in het laatje van de BV Nederland brengen. Wat is haar strategie? „Ik probeer de Nederlandse innovatie-hubs zoals Brainport Eindhoven, Gro ningen, Leiden, Den Haag en Wa- geningen met zijn groene univer siteit met elkaar te verbinden. Ze zijn te veel met zichzelf bezig, ter wijl het tegenwoordig gaat om het breed delen van kennis en slimme combinaties van jonge, creatieve ondernemers, grote be drijven en kenniscentra. Ook over de provincie- en landsgrenzen heen. Innovatie, de ontwikkeling van nieuwe producten en dien sten, bereik je door samen te wer ken met relevante partijen. Die kunnen zich in Nederland bevin den, maar ook elders in de we reld. Het gaat erom dat je je net werken uitbreidt. Daar komen kansen uit voort." Neelie noodt daarom elke twee weken de dertien innovatieclus ters, die meestal gegroepeerd zijn rond een (technische) universi teit, aan haar tafel. In Dok4i ste ken managing director John Dane van de HZ University of Applied Sciences en voorzitter Bram Mal jaars van de startups aanjagende Stichting Zigzag hun vinger op. „Mogen we...?" Ja natuurlijk mag Zeeland ook elke twee weken aan schuiven bij de grote jongens van innoverend Nederland. Graag zelfs, zegt Kroes. „Zo, die is in de tas", glundert Maljaars. Dat zal de vernieuwing van de Zeeuwse economie naar een ho ger plan tillen en nieuwe banen opleveren, denkt start-up ambas sadeur Kroes. Want zonder inno vatie raak je achterop in een land waar arbeid en grond relatief duur zijn. Maljaars vertelt Kroes dat Zeeland met onder meer de Kenniswerf een aardig presterend hub je heeft. „We - en dan bedoel ik ook de HZ en de University College Roose velt - werken aan concrete projec ten, samen met grote bedrijven als scheepsbouwers Amels en Da- men en personeelsleverancier Humares/ Maintec. Toch hebben nog niet het niveau van bijvoor beeld een Brainport Eindhoven, al werken we deels samen met de Technische Universiteit aldaar en ook met die van Gent. We zetten nu fors in op excellent onderwijs en aquacultuur, waarvoor de HZ de Delta Academy heeft opge- www.densoeteninval.nl VERKOZEN TOT BESTE BAKKER VAN ZEELAND! door Rob Paardekam KAPELLE - De gemeente Kapelle heeft weer een sluitende meerja renbegroting. Daardoor kan vol gens wethouder Jon Herselman het preventief toezicht van de provin cie worden opgeheven. Dat kan wat hem betreft niet snel genoeg gebeuren. „Ik heb het als een zwa re straf ervaren", zegt hij. „En bo vendien een hele onterechte." Jon Herselman alle merken zijn ons even lief Neelie Kroes: ■K 0800 - 7242338 www.autoschadeteam.nl Bram Maljaars, Stichting Zigzag 'o Erkend voor competentie kwaliteit Zonweringen Kozijnen - zonweringen - tuinmeubelen - raamdecoratie horren - rolluiken - garagedeuren - overkappingen/veranda'; Marie Curieweg 15,4389 WB Vlissingen T. 0118 - 552010 www.paczonweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66