Vakbondsman Heerts commissaris bij Twente Nabestaande schrijft boek over verlies na vliegramp Tripoli IN HET NIEUWS 5 Waarom agenten actie voeren Hij kon niet anders, burgemeester Aboutaleb van Rotterdam. Als er onvoldoende agenten zijn, kan je een wedstrijd van Feyenoord te gen Vitesse (nog van groot belang voor plaats drie op de ranglijst) niet door laten gaan. Vanuit Flo rence, waar Aboutaleb op werkbe zoek is, liet hij dat de KNVB we ten. „Ik kan de veiligheid en de openbare orde in de stad niet waarborgen zonder politie-inzet. Daarom kan ik deze wedstrijd niet toestaan." De KNVB, de clubs en de gemeen te Rotterdam gaan in gesprek over een alternatieve datum. Het brengt de voetbalbond in elk ge val in een lastig parket. De regel dat alle wedstrijden van de laatste twee speelrondes tegelijk moeten worden afgewerkt, om competitie vervalsing te voorkomen, moet noodgedwongen van de baan. Feyenoord en Vitesse dachten gis teren als benadeelde partij even stampij te kunnen maken bij de rechter, maar zagen daar gister avond van af. Feyenoord stuurt nu aan op een wedstrijd die maan dag kan worden gespeeld. Voorzitter Gerrit van de Kamp van politievakbond ACP is niet trots op de chaos die hij en zijn mannen aanrichten in de voetbal wereld. „Het is diep triest dat het Nederlandse voetbal nu last krijgt van onze acties", zegt Van de Kamp die de 'schuldvraag' moeite loos doorschuift. „Wij hebben geen keus. We worden genegeerd door de minister. Uiteindelijk is hij verantwoordelijk voor deze be schamende vertoning. Als hij nu met een reëel bod komt, willen we nog overwegen de actie van zondag niet door te laten gaan. Maar daar zijn geen aanwijzingen voor." Gerrit van de Kamp is niet bang dat de bevolking zich tegen de protesterende agenten zal keren. „We voeren geen actie voor de lol. De tijd van louter publieks vriendelijke acties is nu voorbij." Dat de voetbalclubs een kort ge ding overwogen, vindt hij 'onver standig'. „Het is hun goed recht. Maar ze hebben de politie ook hard nodig. Keizer voetbal is niet heilig in ons land." En Keizer Voetbal heeft zich er vooralsnog bij neergelegd. Feye noord en Vitesse zagen af van een gang naar de kort gedingrechter, omdat hun juristen de kans op succes klein achtten. En daar hebben zij gelijk in, zegt hoogleraar arbeidsrecht Ruben Houweling van de Erasmus Uni versiteit. „Als jij als derde partij benadeeld wordt door een collec tief arbeidsoverleg, oftewel een staking, kun je naar de rechter. Maar het nadeel dat je van die sta king ondervindt, moet dan echt buiten proporties zijn. Of dat in dit geval zo is, lijkt mij zeer de vraag. Het hóórt bij een staking dat anderen er last van hebben. Het is vervelend dat die wedstrijd later moet, maar zet dat eens af te gen de arbeidsvoorwaarden van tienduizenden agenten. Ik zou als rechter ook zeggen: jammer van die wedstrijd." Houweling noemt het voorbeeld van een kolencentrale die tonnen aan kolen had besteld, maar die niet dreigde te krijgen omdat er een staking aankwam bij een over slagbedrijf „Je zou zeggen: die ko lencentrale had daar echt aantoon baar veel last van. En toch achtte de rechter het recht om te staken zelfs toen belangrijker. Er mag dus veel en er kan ook veel." Een woordvoerder van het minis terie van Veiligheid en Justitie AL EERDER WEDSTRIJDEN GESCHRAPT BIJ STAKING noemt de politieacties 'jammer'. Regeringspartij WD is niet blij dat de wedstrijd van zondag in het water valt door de politieac ties, laat een woordvoerster we ten. „Hierover hadden we graag een kort geding gezien. Want dit lijkt me een veiligheidsvraag stuk." De SP constateert juist dat minis ter Van der Steur doof is voor de geluiden vanuit de politie. „Dat agenten boos zijn, is niet gek", zegt Kamerlid Nine Kooiman, die beseft dat het vervelend is voor het publiek. „Maar de maat is vol." Ook Magda Berndsen van D66 steunt de politie. „Zo'n 60.000 mensen wachten al veel te lang op een rechtvaardige cao. Laat de minister snel om tafel gaan met de bonden - en dan niet met een lege portemonnee, maar met een reëel voorstel - zodat mensen in Nederland geen hinder meer hoe ven te ondervinden van dit soort acties." Agenten zijn woedend over het cao-voorstel dat de minister van Veilig heid en Justitie begin dit jaar deed. Ard van der Steur (opvolger van Ivo Opstelten) wil dat agen ten vaker in het week end werken en minder snel met vervroegd pen sioen kunnen. De politiebonden willen daar niets van weten. Ze eisen een loonsverho ging van 3,3 procent en ze willen dat toelages voor onregelmatig wer ken niét worden gekort. Ook vechten ze voor een eenmalige 'reorganisatie bonus': elke agent moet een extraatje van een paar honderd euro krij gen. „De reorganisatie bij de politie, die nu al ja ren aan de gang is, leidt tot veel onzekerheid en soms tot chaos", zegt Han Busker van de Ne derlandse Politiebond (NPB). „Een blijk van waardering is nu echt noodzakelijk." ENSCHEDE - Hij werd gisteravond in een bijeenkomst voor de sup porters met applaus begroet, Ton Heerts (46). De voorzitter van de FNV wordt commissaris bij FC Twente. Met Heerts krijgt FC Twente een echte supporter in het bestuur. De vakbondsvoor man bezoekt de thuiswedstrijden van zijn favoriete club al veertig jaar. Hij is er ook 'uit' meestal bij, tot in de verste uithoeken van Eu ropa. Heerts raakte betrokken bij FC Twente toen hij als 6-jarig jonge tje met zijn broer naar het Diek- manstadion ging. „Ik ben er daar na altijd blijven komen. Vanuit Tubbergen met de buren mee en later op de fiets naar Enschede (28 km.-red)." Volgens Heerts wer den binnen de FNV wel wat wenkbrauwen gefronst bij zijn be noeming als commissaris. „Niet omdat het om FC Twente gaat, maar meer omdat collega's zich af vragen of het niet wat veel wordt naast mijn huidige baan. Maar ik geef er ook twee functies voor op." FC Twente heeft door de recente financiële problemen volgens Heerts vooral behoefte aan men sen die er de schouders onder zet ten. „Ik heb er vertrouwen in dat we hier weer uitkomen." AMSTERDAM - Volgende week dins dag is het vijf jaar geleden dat een vliegtuig van Afriqiyah Airways neerstortte in Tripoli, in Libië. Op het Nederlandse jongetje Ruben na kwamen alle inzittenden, on der wie zeventig Nederlanders, om het leven. Zo ook de ouders van de dan 22-jarige Marieke Poel- mann. In het boek Alles om jullie heen is er nog - het verhaal van een nabestaande, dat gisteren ver scheen, vatte zij haar persoonlijke relaas van de nasleep van de vlie gramp samen. Poelmann, op dat moment journa list in opleiding, komt in één klap aan 'de andere kant van het nieuws' te staan. „Opeens ben je deel van een nationale ramp. Er komt veel op je af. Politie aan de deur, slachtofferhulp, instanties, de regering die je toespreekt en niet te vergeten de rouw." De jonge journaliste schrijft haar ervaringen in een dagboek. „Eerst alleen voor mezelf. Later opperde een collega om een boek te ma- Jonge journalist verliest haar ouders bij crash in Tripoli en schrijft een boek over nasleep vliegramp ken. Dat voelde meteen goed. Als journalist vertel ik verhalen van mensen die iets bijzonders mee maken, terwijl ik zelf met zo'n groot verhaal rondliep." Ze is blij dat het boek er is. „Het is fijn dat ik uit de allerdiepste pijn ook iets heb kunnen schep pen. Ik hoop iets te kunnen bete kenen voor anderen die iemand hebben verloren. Dat hoeft niet meteen een vliegramp te zijn, maar iedereen krijgt vroeg of laat te maken met rouw. Hopelijk biedt het herkenning, hoop of kracht. Dat je ondanks zoiets ver schrikkelijks toch nog kunt op staan, ademhalen en doorgaan." VRIJDAG 8 MEI 2015 'Chaos in voetbal niet onze schuld' De politie is vaak hard nodig bij voetbalwedstrijden om de orde te handhaven. Zoals hier bij Feyenoord - Standard Luik in oktober 2014. foto Peter Lous door Victor Schildkamp en Peter Winterman ROTTERDAM - Dat ze even geen boetes uitschreven, vonden 'we' nog leuk. Maar daarna creëerden ze files en nu pakken ze ons Feye- noord-Vitesse af. De strijd van agenten om méér salaris krijgt steeds grotere gevolgen. „Deze be schamende vertoning is niet onze schuld." Dat stakende agenten met hun acties voetbalwedstrijden van het program ma kegelen, is niet nieuw: In het voetbalseizoen 2007-2008 waren voetbalbond, burgemees ters, clubs en supportersverenigin gen ook diverse malen woedend op de politiebonden die het werk neerlegden. In december 2007 en maart 2008 werden onder meer de wedstrij den tussen PSV en Ajax en AZ en Feyenoord geschrapt. Feyenoords toenmalige financieel directeur Onno Jacobs rekende uit dat een verboden thuiswedstrijd de club twee ton ging kosten aan personeelskosten en ingekochte snacks voor 47.000 fans. Ajax stapte destijds naar de rech ter, maar verloor. De reacties uit het publiek waren net als nu: schrijf geen bonnen meer uit voor 10 kilometer te hard in plaats van voetbal te duperen. Voetbal was door de decennia heen vaker doelwit van dreigende stakingen, maar vaak ging dat op het laatst niet door. Toch werden ook in 1995 drie wedstrijden om die reden verbo den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5