C roenblijvend peperboompje 4 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Daphne is de Latijnse naam van het peper boompje; vroegbloeiend struikje dat in maart - soms eerder - al bloeit. Het belang rijkste kenmerk van alle Daphnes is hun hemelse geur. Het gewone peperboompje - Daphne meze- reum - was ooit inheems, maar is bij ons waarschijnlijk uitgestor ven. De bessen van Daphnes zijn giftig; ze smaken zo scherp naar peper, dat je ze snel uitspuugt. Daphnes kun je in twee groepen verdelen: bladhoudende en blad verliezende. Hoewel er zogenaam de halfwintergroene soorten en hybriden zijn, die 's winters ge deeltelijk kaal worden, al naar ge lang de strengheid van de vorst. De vroegstbloeiende groenblijven- de Daphne - laureola - bloeit soms al eind februari. Met spinach tige, gifgroene bloempjes, die niet opvallen, maar wel mooi afsteken tegen het grachtengroene blad. Daphne laureola is een mooie ver schijning, die in groeiwijze en blad doet denken aan een krui sing tussen Euphorbia en Laurier, als zoiets zou kunnen bestaan. De geur komt pas tegen de avond goed los. Maar er zijn niet veel tui niers die eind februari 's avonds de tuin ingaan. Daphne laureola wordt niet groot, hoewel ik in het wild exemplaren van anderhalve meter hoog zag. Mijn eigen exem plaar was na tien jaar amper een halve meter hoog. Wie dat nog te groot vindt, kan zoeken naar Daphne laureola var. philippi, dwergvariëteit uit de Pyreneeën. Wie Daphnes om de geur wil, kan beter genoegen nemen met een iets latere bloeitijd; Daphne ponti- ca bloeit in maart en april, met geelgroene bloemen die een zwa re, kruidige geur verspreiden. Het is een flinke plant voor een Daph ne, een volwassen exemplaar is ongeveer een meter hoog en even breed. De ideale struik om naast de voordeur te planten, om het be zoek al vroeg in het jaar met een wolk van geur te ontvangen. De beroemdste van alle winter groene Daphnes is Daphne cneo- rum, een klein, halfrond struikje met sierlijk blad en een weelde aan rozerode, sterkgeurende bloe men in mei. In de Alpen, waar Daphne cneorum in het wild groeit, wordt afgeraden het struik je te dicht bij het terras te planten. Je krijgt hoofdpijn van de geur, be weert men. Een takje in een vaas je in de kamer is helemaal uit den boze. Het kan; ik ken ook mensen die hoofdpijn krijgen van hyacin- tengeur. Voor bloembakken op het balkon, of voor een minituin- tje in een zandstenen trog is het dwergje Daphne cneorum var. pygmea het meest geschikt. Een heestertje dat qua blad wel iets aan Daphne cneorum doet denken is Daphne x neapolitana, een hybride waarvan de ouders niet met zekerheid bekend zijn. De Watertoren is sinds 1894 een begrip in de stad Vlissingen. De laatste jaren dreigde hij in verval te raken. Eigenaar Frank Damen besloot samen met bouwbedrijf Joziasse de toren volledig te restaure ren en het vakantieverblijf te vernieuwen. We hadden het gevoel dat er direct actie on dernomen moest worden, vertelt André Francke, calcu lator bij bouwbedrijf Joziasse, over de in verval geraakte Watertoren. „Nadat er ver schillende keren stukken beton op straat waren gevallen was de veiligheid in het ge ding." Toren-eigenaar Frank Damen had een aan tal ideeën om de Watertoren aan te pak ken. „Eerst wilden we er een aantal appar tementen in maken. Alleen was het voor onze gasten dan niet mogelijk om de hele toren te beleven. Toen hebben we besloten om er een vakantieverblijf van te maken en de boel eens grondig te laten verbou wen." Bouwbedrijf Joziasse startte begin februari met de restauratie van de Watertoren. „Het plan was dat de werkzaamheden drie maanden mochten duren. Dan zou de ver bouwing voor het hoogseizoen zijn afge rond. We zijn er trots op dat de werkzaam heden komende maandag al afgerond zul len zijn. De eerste reserveringen staan voor woensdag gepland." In drie maanden tijd hebben de vaklieden keihard gewerkt om tot dit resultaat te ko men. Vooral de veiligheid van het gebouw werd een belangrijk thema bij de verbou wing. „We hebben regelmatig overleg ge had met de brandweer om te zorgen dat de Watertoren als veilig kon worden bestem peld. Zo hangen er overal in de toren senso ren die bij elke calamiteit afgaan. Op de zes de verdieping hebben we twee ramen inge bouwd waar mensen om hulp kunnen roe pen in geval van nood. Daarnaast zit een raam dat speciaal voor de brandweer is aan gebracht. Qua veiligheid voldoet dit ge bouw aan alle eisen", aldus Francke. Da men bevestigt dit verhaal. „We zitten zelfs op een hoger niveau qua veiligheid dan vooraf was afgesproken. Mocht er onver hoopt iets gebeuren dan zijn we in ieder ge val goed voorbereid." Naast de veiligheid heeft de inrichting van de toren ook een complete make-over gekregen. „De trap is compleet vernieuwd en er is zelfs een extra stuk geplaatst naar de bovenste verdieping. Daarnaast zijn compleet ingerichte slaap- en badkamers gebouwd. Hierbij is voorna melijk aandacht besteed aan de nodige luxe. De kamers beschikken over een grote badkamer inclusief sauna. Op elke verdie ping is een toilet gebouwd. Hier zagen wij ook de noodzaak van in", aldus Damen. He lemaal bovenin de toren is een vergader ruimte gerealiseerd. „Voorheen kon je hier alleen komen via een verouderde trap en was het niet meer dan een simpele zolder kamer. Nu is het behalve vergaderruimte ook een toegang tot het uitkijkpunt", zegt Francke. Volgens Damen voldoet de vergaderruimte aan alle normen. „De vaklieden hebben echt een unieke prestatie geleverd doordat ze alle materialen naar deze ruimte hebben kunnen brengen. Daar zit onder meer een volledige pantry bij, waar zakenmensen hun koffie kunnen halen. Ook hebben we ruimte voor een scherm als er presentaties worden gegeven. Als klap op de vuurpijl wordt er middenin de ruimte een luik aan gebracht, waar je naar beneden kunt kij ken", vertelt Damen. Het gevaar bij verbouwingen van monu mentale panden is dat de authentieke vorm wordt aangetast. Damen en Francke hebben hier zeker rekening mee gehouden. „De toren is volledig gerestaureerd en aan de binnenkant is zelfs alles overhoop ge haald. Monumentenzorg was in het begin van de verbouwing bezorgd. We hebben ze duidelijk gemaakt dat de toren zoveel mo gelijk in oude staat zou worden behou den", aldus Francke. Ook Damen kon zeker leven met dit idee. „De Watertoren is al sinds 1894 een begrip in Vlissingen. Dan zou het wel gek zijn om de authentieke sporen te verwijderen. Veel mensen ko men ook speciaal voor een verblijf in zo'n historisch gebouw. Daarom hebben we van af het begin gezegd dat we de toren zoveel mogelijk laten zoals hij was. Dat is wel re delijk gelukt denk ik." De toekomst van de Watertoren ziet er rooskleurig uit. Na de restauratie, die bijna is afgerond, kijkt Damen positief naar de toekomst. „Het belangrijkste doel voor mij is dat mensen die hier komen de gehele Watertoren op een unieke wijze meema ken. De toren is nu een combinatie van een authentiek gebouw met moderne toe voegingen. Er zijn zes tweepersoonska mers en een kinderkamer, wat uitkomt op ruimte voor maximaal zestien personen. Op de begane grond is een keuken met al les erop en eraan. Daarnaast hebben we in de tuin een terras met loungeset en barbe cue ingericht. Dankzij een goede samen werking met het bouwbedrijf en alle be trokkenen hebben we dit project succesvol afgerond. We zijn daarom allen zeer tevre den over de verbouwing", zegt Damen. DE VERBOUWING Daphne tangutica Authentiek gebouw door Kees Rijborz De toren werd aan de buitenkant van top tot teen gerestaureerd. Na drie maanden van noeste arbeid is het re sultaat aan de buitenkant goed zichtbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48