44 We leveren niet alleen spullen, we helpen ook met vertalen of een reis boeken CONSUMENT 41 Mortal Kombat X GAMES Iets nodig? Stuur een sms of app en laat het regelen. Dat is het idee achter een reeks nieu we diensten. Ze zijn in de VS al populair en de hype slaat ook in Nederland aan. De grootste technologische beslissingen worden geno men in Silicon Valley (VS). In die regio wonen de be langrijkste nerds, die wer ken bij bedrijven als Goog le, Apple en Microsoft. Werknemers van grote techbedrijven heb ben twee dingen gemeen: ze hebben te wei nig tijd en te veel geld om te besteden. Daarom bedacht Mike Chen de dienst Ma gie. Die helpt nerds uit Silicon Valley om tijd te besparen door hen te laten sms'en wat ze willen en het te regelen. Inmiddels hanteert Magie een wachtlijst met tienduizenden die geduldig wachten tot ze de dienst mogen gebruiken. Omdat Magie nog alleen in de Verenigde Staten beschikbaar is, dachten vijf Neder landse studenten en pas afgestudeerden dat het wel een idee zou zijn om een soort gelijke dienst te starten. Manus, vernoemd naar manusje-van-alles, is volgens medeop richter Vincent Ulmer (28) de betaalbare Nederlandse variant van Magie. „Waarom zou de consument moeten gehoorzamen aan het bedrijf en hun regels moeten vol gen", vraagt hij zich af. „Bij Manus draaien we de rollen om; de consument zegt wat hij wil en wij zorgen dat het gebeurt." Manus is via een 06-nummer te bereiken met de chat-apps WhatsApp en Telegram. „In principe zijn we in heel Nederland be schikbaar, hoewel het in een dorpje lasti ger is iets dezelfde dag te leveren. Hoe gro ter de stad, hoe meer diensten we kunnen vinden om onze klanten aan te bieden. Daarnaast leveren we niet alleen spullen. We helpen mensen desgewenst bijvoor beeld ook met vertalen, een reis boeken of werk zoeken", aldus Ulmer. Om de proef op de som te nemen, stuur ik Manus een berichtje met de vraag of ze in Utrecht twee koude Delirium tre- mens-biertjes kunnen leveren. Na een mi nuut of tien krijg ik antwoord: ze zijn he laas niet op voorraad bij de plaatselijke bier winkel. Manus kan ze wel vanuit een ande re stad leveren, maar dat gaat „aanzienlijk meer kosten en dat is misschien niet han dig voor een kleine bestelling", zo zegt Ma nus. Volgens Ulmer variëren de kosten van Ma nus tussen een paar euro voor kleine op drachten tot de 10 a 15 euro per uur voor grotere opdrachten: „Een kleine opdracht is bijvoorbeeld een pizza bestellen of een goedkoop vliegticket regelen, een grotere opdracht is het organiseren van een feest. Maar we geven eerst altijd een prijsopgave waarmee de klant akkoord kan gaan, waar na je kunt betalen via iDeal, Paypal of bit- coin. Vragen kost niets. En als er iets mis gaat met de opdracht, lossen wij het met de derde partij op." Op dit moment ontvangt Manus honder den berichten per dag. Ulmer: „Veel men sen willen het uitproberen. De meesten ge ven bij een bestelling gemiddeld een paar tientjes uit, waarvan de meeste opdrachten koeriersdiensten voor specifieke bestellin gen zijn. We hebben bijvoorbeeld een zeer zeldzame kaartenset van My Little Pony ge vonden en bij de klant afgeleverd. De klant kon de kaartenset alleen via een dure vei ling kopen, wij hebben 'm via-via veel goedkoper gevonden." Is er ook iets dat Ma nus niet voor de klant doet? „Ja, we krijgen wel eens de vraag of we wapens leveren of wiet bezorgen, wat beide illegaal is." Ondanks dat Manus nog maar anderhalve maand bezig is, is er al een groep vaste klanten die regelmatig van de dienst ge bruikmaakt. „Wij ontwikkelen Manus op basis van de vraag van de klant. Zo zijn we bijvoorbeeld de winkel en klantenservice ineen. Consumenten zijn zeker geïnteres seerd in een nieuwe, snellere manier om iets te krijgen wat ze willen. Helemaal als dat vanaf je smartphone en via een per soonlijk gesprek kan", aldus Ulmer. „Het is toch vreemd dat er in 2015 geen algemene winkel bestaat waar je alles kunt krijgen waar je om vraagt?" VRIJDAG 8 MEI 2015 Ingewanden die over de vloer ver spreid liggen, gebroken botten waar je kijkt en plakkerige bloedspetters op de muur. Het is het resultaat van een gemiddeld Mortal Kombat-ge- vecht. De bloederige vechtserie is te rug met deel 'X'. Inclusief befaamde 'Fatalities' en klassieke vechters als Scorpion, Kung Lao en Goro. Korte waarschuwing: deze game is niet voor mensen met een zwakke maag. In Mortal Kombat X is het vechten voor je leven. Gelukkig zijn deze ge vechten naast bloederig ook extreem leuk. De duels zijn snel en door de ve le speciale aanvallen is er altijd ge noeg diepgang. Smijt je tegenstander tegen de grond, raak hem (of haar) met een stevige uppercut of bestook je tegenstander van een afstandje met kogels of vuurballen. Als er na al dit geweld duidelijk is wie gewonnen heeft, begint het bloedvergieten pas echt. 'Finish him!' schalt het door de speakers. Het is nu tijd om op creatie ve wijze een einde maken aan het le ven van je tegenstander. Deze Fatali ties zorgen gegarandeerd voor een pijnlijke grimas op je gezicht. Denk aan splijtende schedels, afgerukte le dematen en verwijderde ingewanden. Maar Mortal Kombat X biedt meer dan puur bloederig geweld. Er is name lijk heel veel te beleven. Speel online tegen andere spelers, win toernooien of beleef de Story Mode. In laatstge noemde wordt een dappere poging gedaan de gevechten aan elkaar te ver binden door een uitgebreid verhaal. De tussenfilmpjes zijn best aardig. Het verhaal zeifis helaas niet boeiend ge noeg om interessant te blijven, waar door het al snel een lange zit wordt. Jammer, want het idee is zeker goed. De andere opties weten langer te boeien. Al is het alleen al omdat de ge vechten zo goed in elkaar zitten en de arena's er prachtig uitzien. Wat Mor tal Kombat X ook nog eens knap doet, is de speler constant uitdagen. Tijdens het spelen van de game ver dien je namelijk munten. Met de mun ten kun je nieuwe Fatalities, artwork en andere geheimen vrijspelen. Zo blijf je gemotiveerd om door te spe len en word je constant beloond. door Herman Bluemink En de game geeft nog meer belonin gen: Mortal Kombat X heeft een zoge naamd 'Faction'-systeem. Alle spelers ter wereld kiezen bij welke van de 5 facties ze willen horen. Door bepaalde opdrachten te voltooien (en gevech ten te winnen) verdien je punten voor je factie. De leden van de factie met de meeste punten verdienen prijzen en spelen nieuwe onderdelen vrij. Een leuk idee, dat wel wat bijgeschaafd moet worden. Je impact als individue le speler is namelijk erg beperkt. Mortal Kombat X is een van de beste games uit de Mortal Kombat-serie. Gewelddadig, leuk en constant uitda gend. Het is alleen jammer dat niet al le leuke ideeën even goed uitpakken. Mortal Kombat X. PlayStation 4, Xbox One, 59,99 euro. foto Thinkstock Regel het met een berichtje door Daniël Verlaan, door Getty Images Vincent Ulmer (Manus) Manus: 06-84793246; www.ikbenmanus.nl reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41