Zus Wouter Weylandt stapt peloton binnen Debutant Van der Lijke houdt wel van druk in de Giro SPORT 35 „Ik hoorde onmiddellijk aan zijn stem dat het niet goed was. 'Waar ben je. Wouter is gevallen en hij is aan het doodgaan'. Ik moet ge gild hebben. Mijn collega's kwa men toegesneld. Ze zeiden: 'Mis schien valt het mee. Je papa is misschien alleen geschrokken.' Dat was het niet. Mijn vader pani- keert niet. Hij werkte bij de brandweer. Hij had genoeg ge zien om te kunnen inschatten wat er mis was." En mis was het. Hoe hard Elke op weg naar haar ouders ook op het stuur sloeg. Hoe hard ze ook smeekte dat Wouter vol moest houden. Daar aangekomen boor de een telefoontje vanuit Italië het laatste restje hoop de grond in. Wouter Weylandt, 26 jaar jong, sprinter in hart en nieren, had een verschrikkelijke smak in de afdaling van de Passo del Boc- co niet overleefd. Hij moet op slag dood geweest zijn, lieten de artsen weten nadat ze veertig mi nuten vergeefs hadden gepro beerd het leven terug te laten ke ren in het lichaam van de Leo- pard-renner uit Gent. „Ik wilde daarna maar één ding: zo snel mogelijk naar mijn broer toe. Het was een verschrikkelijk idee dat hij daar alleen lag. Achter af vind ik nog het ergste van alle maal dat we er niet bij waren. Hij is alleen dood gegaan." Dat gevoel werd alleen maar ver sterkt toen zij, haar ouders, en Wouters zwangere vriendin An Sophie de dag erop in het mortua rium lang moesten wachten tot ze Wouter mochten zien. „Toen waren we dus al 24 uur verder. Sorry dat ik het zo plastisch zeg: maar hij was al echt koud hè. Je keek al niet meer naar een mens, maar naar een lichaam." Ondertussen rouwde heel Italië met de familie Weylandt mee. Langs de kant van de weg van de Giro waren zijn naam en rugnum mer 108 ieder dag weer te lezen op vele borden en spandoeken die de mensen omhoog hielden. David Millar schreef in een brief aan de familie dat Wouter de meest toegejuichte renner van de ronde was geweest. Elke Wey landt is nog onder de indruk van de manier waarop Italië rouwde om haar broer. „Het kwam echt uit het volk. En dat terwijl Wou ter toch niet één van hun eigen helden was." Het leven van Elke Weylandt is totaal veranderd sinds die negen de mei, zegt ze. „Er is geen dag dat ik niet aan hem denk. Ik ben mijn broertje kwijt." Al kwam de klap voor haar ouders nog harder aan, beseft ze. „Je kind verliezen is het ergste dat er is. Mijn ouders RONDE VAN ITALIË 2015 hebben jarenlang niet naar de koers kunnen kijken op televisie. Ze vinden dat nog altijd moeilijk. Mijn man en ik zijn daar nooit mee gestopt. Het verschil zit hem erin dat mijn ouders voor Wouter keken. 'Waar zit hij? Hoe doet hij het?' Wij keken toch wel. Onge acht of Wouter meedeed. Begrijp me goed: ik was er supertrots op wat mijn broertje presteerde, maar het was niet de essentie. Wouter was op de eerste plaats mijn broer. Ook als hij iets anders had gedaan in het leven, was ik trots op hem geweest. Ik ben ook niet boos op de wielersport. De wielersport heeft me niks afge pakt. Mijn broer heeft gewoon on gelooflijk veel pech gehad. Die had hij ook in een andere situatie kunnen hebben." Elke Weylandt geeft toe dat ze wel 'even' kwaad is geweest. „Ge woon op het leven. Niet op het wielrennen. Het is en blijft voor mij de mooiste sport van de we reld." En daarom stapte ze begin dit jaar onbevangen in de wereld van haar broer. Ze werd persverant- woordelijke bij het Trek Factory Racing Team, de voortzetting van Leopard, het team waarvoor Wou ter reed op die fatale Giro-dag in 2011. „Veel mensen vragen me of ik mijn broer op deze manier niet nog meer ga missen, maar hij komt juist weer een beetje dich terbij. Ik leer zijn wereld nu van binnenuit kennen. Geloof me, als we destijds samen in deze sport hadden gezeten, was ik al ver trokken. Want dan had veel me constant herinnerd aan hem." Elke Weylandt voelt niet dat de ploeg haar uit een soort schuldge voel heeft aangetrokken. „Luca (teambaas Guercilena) zei: 'Ik ga je binnen de ploeg voorstellen omwille van je capaciteiten en competenties. Niet als 'de zus van Wouter'. Dat vond ik fijn om te horen. Dit is ook iets dat ik al veel langer wilde. Deze job ligt in het verlengde van wat ik doe bij het Universitair Centrum voor Talen onderwijs van de Universiteit van Gent. Toen mijn broer nog koerste, wilde ik zo niet zijn we reld binnendringen. Na zijn dood was het het moment niet. Toen ze me dit najaar vroegen wel. Ik heb er nooit om gevraagd. De ploeg wist alleen dat ik dit graag een keer zou doen." En dus stapt ze maandag de Giro binnen. Voor de start van de der de rit, die volgens de Giro-direc tie voor altijd verbonden is aan Wouter Weylandt. Niet alleen vanwege het drama op de Passo del Bocco in 2011. Het jaar ervoor won Weylandt de derde Giro-rit in Middelburg. „Het is mooi dat de Giro woord houdt", zegt Elke. Net zoals met de belofte dat het nummer 108 nooit meer wordt uitgegeven. Dat ze 9 mei nog gewoon thuis is in Vosselare, vindt de Vlaamse niet erg. Integendeel. „De negen de mei is voor mij een dag van af zien. Dan ben ik maar het liefst thuis met mijn gezin. Ik denk dat het voor de renners van onze ploeg beter is dat ze niet zien hoe ik me dan voel." Van der Lijke gaat onder meer mee om sprinter Moreno Hof land te ondersteunen. „Ik ben één van de jongens die hem goed moeten afzetten aan het eind van een etappe", vertelt hij daags voor de etappekoers van drie weken. „Tegelijkertijd moet ik ook voor mijn eigen kansen gaan. Ik moet, als het kan, meezitten in een ont snapping. En wie weet kan die een keer uit de greep van de sprinters blijven." De Walchenaar weet al ruim een maand dat hij de Ronde van Italië gaat rijden. „Al vrij vroeg in het seizoen zat ik in de voorselectie. Naarmate het seizoen vorderde, zag ik jongens afvallen. Toen heb- Ik vind dat er wel heel veel ophef gemaakt is over het uitblijven van een ritzege ben ze op een gegeven moment bij de ploeg gezegd: 'Jij gaat mee'. Nou, dat geeft wel heel veel vertrouwen. Ik ben ook blij dat ik deze kans nu krijg. Ik denk dat het drie heel mooie weken wor den." Van der Lijke had een tegenval lend voorjaar. Hij was aan het kwakkelen. Hij reed wel de Am- stel Gold Race en de Waalse Pijl, maar moest Luik-Bastenaken- Luik aan zich voorbij laten gaan. „Het was vaak net-niet. Balen. Maar in Yorkshire voelde ik me al weer stukken beter." Met LottoNL-Jumbo reed Van der Lijke de Ronde van Yorkshire, een etappekoers van drie dagen in Engeland. De Nederlandse ploeg boekte daar met de ritzege van Hofland het eerste succes van het seizoen. „Het klopt dat zo'n overwinning vertrouwen geeft en goed voor de spirit is", zegt Van der Lijke. „Maar ik vind dat er wel heel veel ophef gemaakt is over het uitblij ven van een ritzege voor ons. Het is allemaal groter gemaakt dan het is. Af en toe werden we gek van het gezeur. Ik kan je zeggen dat we elke koers zijn ingegaan om te winnen. En soms zit het mee, soms zit het tegen." VLISSINGEN - Er zijn maar weinig Zeeuwse wielrenners die eerder de Ronde van Italië reden. Slechts vier. Ter vergelijking: aan de Tour de France deden er tot nu toe twaalf mee. Jo de Roo was de eerste die zijn opwachting maakte in de Giro. De coureur uit Schore reed hem in i960 en 1967. Beide keren gaf hij op. Bij het laatste optreden werd hij wel in de elfde etappe tweede. Kees Bal uit Goes (82e in 1976) en Maarten Ducrot uit Vlis- singen (98e in 1990) reden de Ron de van Italië wel uit. Ook Johnny Hoogerland deed dat, in 2011 en 2014. De renner uit Langeweegje werd 57e en 105e in het eindklasse ment. „Het is bijzonder dat ik in een rij tje met hen kom", zegt Nick van der Lijke. „Ik wist niet dat het aan tal zo klein was." VRIJDAG 8 MEI 2015 Wouter Weylandt (midden) wint in 2010 in Middelburg de Giro-etappe. Tijdens de Ronde van Italië van een jaar la ter verongelukte hij. foto Carlo Ferraro/EPA door Ad Pertijs GENT/SANREMO - Dit weekeinde is er eerst nog 'de eerste communie' van haar zoontje, maar maandag zal Elke Weylandt (35) er staan in Rapallo, als de Giro zich op gang trekt voor de derde etappe. Vier jaar geleden, toen het peloton in de finale van de derde etappe in de richting van het havenstadje snel de, zat ze nietsvermoedend te wer ken op haar kantoortje van de Gentse universiteit. Tot een tele foontje van haar vader het leven compleet op zijn kop zette. De Ronde van Italië is toe aan de 98e editie. De start is zaterdag in Sanremo met ploegentijdrit en de Giro eindigt op 31 mei met de vlakke rit Turijn-Milaan. Er zijn zes ritten met aankomst bergop. Er is één ploegentijdrit van 17 kilometer en één tijdrit van 59 kilometer. De topfavorieten zijn Alberto Con- tador, Rigoberto Uran, Fabio Aru en Richie Porte. Opvallend is dat Vincenzo Nibali (winnaar 2013), Nairo Quintana (titelverdediger), Mark Cavendish, Marcel Kittel en John Degenkolb niet meedoen. door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Nick van der Lijke weet dat hij bij zijn debuut in de Ronde van Italië - meteen ook zijn eerste optreden in een grote wie lerronde - flink aan de bak moet. Het is niet de bedoeling dat de 23-jarige Middelburger slechts als leerjongen meegaat met LottoNL- Jumbo. „Maar dat vind ik ook hele maal niet erg. Het is juist goed dat er het nodige van me verwacht wordt. Van mij mag er altijd best wel wat druk achter zitten." Nick van der Lijke Nick van der Lijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35