Konkelfoezen in Kaffee 't Hof 30 WALCHEREN Zeeuwse Bibliotheek ingepakt voor grootscheepse renovatie Gestolen scooter Maat KeraN? Het nieuwe asielzoekerscentrum SwerfRust in Middelburg wordt na een vertraging van enkele maanden geopend. Barcodes www.maatgarant.nl MIDDELBURG - De eerste vluchte lingen komen eind mei aan in het nieuwe asielzoekerscentrum in Middelburg. Het gaat voorname lijk om mensen uit Syrië, Irak en Somalië. Volgens Robert Ploeg van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoe kers zal in de eerste week na de opening een vrij grote groep vluchtelingen naar Middelburg ko men. Daarna wordt de rest van de beschikbare plaatsen beetje bij beetje opgevuld. Ploeg verwacht dat het centrum twee tot drie we ken na de opening 'redelijk vol' zal zijn. In totaal is in het azc Swerf-Rust ruimte voor maximaal 330 men sen. Die grens is bepaald door de gemeenteraad van Middelburg. Het aantal mensen is berekend op de ruimte die in het complex aan wezig is en de ruimte die vluchte lingen per persoon moeten heb ben in een opvanglocatie. Het COA heeft echter steeds aan gegeven dat er in de praktijk min der mensen zullen verblijven, maximaal 280 tot 300. Dat komt doordat in sommige kamers niet alle beschikbare bedden gebruikt kunnen worden als er bijvoor beeld een kleiner gezin in een ka mer terecht komt. Die losse bed den worden niet bezet door asiel zoekers die alleen zijn. De grootste stroom asielzoekers in Nederland komt uit Syrië, Irak en Somalië. Dat is al maanden zo. Daarom zullen ook vooral men sen uit deze landen in Swerf-Rust komen wonen, zegt Ploeg. „Ze kunnen vanuit andere asielzoekerscentra in de rest van het land naar Middelburg komen. En ze zullen uit zogenoemde pro- ces-opvanglocaties komen, zoals in Budel, Gilze of Doetinchem. Dat zijn centra waar vluchtelin- Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers verwacht komst van vooral Syriërs, Irakezen en Somaliërs gen hun eerste gesprek met de Im migratie- en Naturalisatiedienst hebben gehad en die te horen heb ben gekregen dat ze naar een asiel zoekerscentrum mogen doorrei zen", verduidelijkt de woordvoer der van het COA. De opening van het asielzoekers centrum Swerf-Rust, aan de wes telijke rand van Middelburg, zou volgens de eerste plannen al eind februari open gaan. Dat is met en kele maanden vertraagd doordat in het oude verzorgingshuis veel meer asbest was verwerkt dan was gedacht. Dat materiaal moest verwijderd worden en daardoor duurde de verbouwing veel lan ger. MIDDELBURG - Na dertig jaar is het tijd voor een nieuw dak. De Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg is daarom helemaal inge pakt. Het gebouw wordt ook op nieuw gevoegd en geschilderd. „Ons pand is dertig jaar oud, dus dan is dit nodig", verklaart woord voerster Nellie Oosthoek. „Het is puur een renovatie en daar was al rekening mee gehouden voor de reorganisatie, hoor." Rond de Zeeuwse Bibliotheek zijn steigers aangebracht. Voor de toegankelijkheid en de openings tijden van de bibliotheek heeft de echter renovatie geen gevolgen, zegt Oosthoek. „Helemaal niets. We blijven gewoon open. We zijn ingepakt, maar zelf blijven we ge woon uitpakken." De renovatie is dezer dagen be gonnen en zal een half jaar ver gen. Volgens Oosthoek blijft de Zeeuwse Bibliotheek tot eind ok tober ingepakt. Aangezien het erf van je buurman soms maar één keer te koop is, hapte Hayo Duinkerken meteen toe toen het pand naast zijn Kaf fee 't Hof aan de Vlasmarkt zo'n 5 jaar geleden op de markt kwam. Een pand met een horecageschie- denis die begon toen Aad Bosman er in 1973 Bar-Disko Tognog open de. Aad was dat jaar ook eigenaar van het Hof van Zeeland, een bruine kroeg die zijn bruinheid, en een deel van zijn naam, weer terug kreeg toen Hayo en Bo in 1999 met 't Hof startten. Het Hof van Zeeland was een le gendarische kroeg die tot in de randstad bekend was, zoals Kaf fee 't Hof dat op zijn beurt ook is, niet in de laatste plaats door de bands die er regelmatig optreden. In het Hof van Zeeland werd be hoorlijk op de pof gedronken en Aad stelde sommige klanten op speciale wijze te boek. Je had VL- BP, een acroniem voor Vreselijk Horeca op Walcheren Lelijke Bril (met) Pijp, maar de meest intrigerende biesmak (bij naam) was toch wel 'De laatste trein'. De desbetreffende poffer werd na stevige inname altijd een beetje melancholisch en zei dan vaak dat hij de laatste trein ge mist had. Als hij tegen zijn thee water aan zat, konkelfoesde een intimus dan gemelijk dat het slim was om een taxi te bestellen zo dat de laatste trein haalbaar was, maar dat kwam niet over. Aan de andere kant van het Hof van Zeeland zat in die tijd 't Eet huisje van Trudie en je kon aan de bar van het Hof eten bestellen dat vervolgens via een doorgeef luikje de plaats van bestemming bereikte. Het verhaal gaat dat er op enig moment iemand een fri tes speciaal bestelde, maar dat die bestelling om wat voor reden dan ook niet doorkwam. Afijn, toen Joel in 1978 het pand verbouwde tot de eerste shoarmazaak van Middelburg, Har Massada, werd het doorgeefluikje weggewerkt na dat het stoffelijk overschot van de eerder genoemde frites speciaal met fluwelen handschoenen was aangepakt. Koninginnedag 1978 openen Pa trick en Marianne Castelijns res taurant La Casteliëre in het ter aar de bestelde Tognog. La Casteliëre maakte furore in de Nederlandse restaurantwereld, want Patrick kookte volgens de nouvelle cuisi ne en dat was nieuw in kikkerbil- lenland. Bovengetekende smaakte het genoegen er, met vriend Kees, als één van de eersten te eten en het was als het spreekwoordelijke engeltje. Toen Patrick en Marian ne, inmiddels goede vrienden, hun zaak in 1985 naar Hoogerhei- de verhuisden, verhuisde ik mee en samen met Fransoos Patrick vertaalden we daar zijn culinaire herinneringen De smaak van het geheugen en het geheugen van de smaak in de landstaal. Hayo bouwde in de loop der jaren ook een goede naam op met zijn bonne cuisine en wat dat betreft is de tijd van konkelfoezen in Kaf fee 't Hof geschiedenis geworden. De hangouderen hangen niet lan ger aan de bar en de laatste trein is al lang geleden vertrokken. Het doorgeefluikje in ere herstellen is ook geen optie, want men laaft zich toch het beste het dichtst bij de bron - waarvan akte. GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2 beste GroenRijk Middelburg 0118-470400 Openingstijden: Ma. t/m vrij. van Nederland! 10.00 - 21,00 u„ za. 09.00 -17.00 u„ zo. 12.00 -17.00 u. Twee jongens (17) uit Terneuzen zijn gisteravond aangehouden toen ze betrapt werden met een gestolen scooter. Ook bleek een van hen een vuurwapen op zak te hebben. Ze zijn overgebracht naar politiecellencomplex Torentijd. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Gevelbekleding Uw Keralit-specialist Correcte levering en/of perfectie montage Keralit dealer van het jaar 2013 en 2014! De mooiste moederdag boeketten vind je in ons BloemRijk! Zomerbloeiers J DE WEEK Zomerbloeiers in hengselbak NU VOOR Vluchtelingen komen eind mei door Maurits Sep door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com peKddf bestratingsmaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting kunststof gevel- en dakrandpanelen s Keralit - Nooit meer schilderen - 35 Kleuren op voorraad - Eenvoudige, solide montage - 10 Jaar volledige garantie - Lengtes van 6.00m - Kleurvast weerbestendig MaatGarant - Snelle levering en/of - Perfecte montage - Offerte aanvragen via www.maatgarant.nl MaatGarant Gevel- en dakrandbekleding 437 I ET Koudekerke f Openingstijden S 0118-551444/ maatgarant@hetnet.nl <Ji-/.i 10-17 uur Diverse kleuren. Potmaat 29 cm. Per stuk 14,99 1 FAVORIET VAN GRAND JARDIN Diverse kleuren. Hengselbak 27x13,5 cm. Perstuk 14,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30