Jachtbouwer en de zorg hebben iets gemeen Dorpshuis Ritthem is Dok Neeltje Jans is stek bij inschrijving te koop WK onderwaterfoto's WALCHEREN 29 Neelie Kroes sprak gister middag op een Onderne merscongres in Goes over het belang van sterke samenwer kingsverbanden, want daaruit ont spruiten veelbelovende nieuwe ondernemersprojecten. Binnen de Kenniswerf Zeeland gebeurt dat al enkele jaren. Het Zeeuwse innovatiecluster doet er dit jaar een schepje bovenop. Zeven nieu we projecten staan op stapel. Een greep: onder aanvoering van jachtbouwer Damen en Huma- res/Maintec, leverancier van tech nisch en maritiem personeel, ko men er zogeheten trainingen voor mensen die een technisch beroep ambiëren en zich willen laten om scholen. Trainingen op mbo-ni- veau leiden deelnemers op tot las sers, fitters en elektromonteurs. Op hbo-niveau draait om het (pro- ject)engineers. De vraag naar dat soort technisch personeel is groot en het aanbod te klein in Zeeland. De trainingen moeten dat gat deels dichten. Daarnaast is een kruisbestuiving tussen scheepsbouw en zorg in de maak. Zo is scheepsbouwer Amels bezig met spraak- en ge- baargestuurde technieken. Kopers van jachten kunnen zo apparaten op afstand aanzetten of de gordij nen laten zakken. Dezelfde tech niek kan een uitkomst bieden voor zorg in huis. Met stem of een gebaar kan iemand met een beperking bijvoorbeeld de voor deur openen of contact zoeken met de huisarts. Ook de inzet van zorgrobots wordt meegenomen. Een ander interessant innovatief project is strandbewaking met drones. De Stichting Strandexploi- tatie Veere ziet er brood in. On der meer de HZ en de Rabobank gaan ermee aan de slag. Dat heeft juridisch wel wat voeten in de aar de in verband met de privacywet geving. De gemeente wil dat het dorps huis beschikbaar blijft voor de dorpsgemeenschap voor samen komsten, feesten en activiteiten. Het dorpshuis raakte vorig jaar leeg toen de beheerder er mee stopte. Het vroegere beheerders- paar Hans en Thea Terwiel valt in, zodat de traditionele feesten doorgang kunnen vinden, zoals het ringrijden, zaterdag 16 mei. Het pand uit 1951 is door de dorps bevolking geschonken aan de ge meente Ritthem. Toen die in 1966 opging in de gemeente Vlissingen kwam het dorpshuis op de Vlis- singse lijst gemeentelijke accom modaties. De gemeente wil die lijst drastisch inkorten. Het dorps huis is dinsdag 19 mei het toneel van de openbare dorpsraadsverga dering (19.30 uur). De agenda ver meldt woningbouw aan de Zand weg, grotere windmolens, de wa terzuivering, een veiligere Zand weg en het dorpshuis. In het dok mag normaal niet gedo ken worden. Samen met Rijkswa terstaat heeft het NOB onder zocht wat de mogelijkheden zijn. Door aan flink wat veiligheids voorwaarden te voldoen mag daar eind mei, tijdens het WK, eenma lig worden gedoken. Het bouw dok (waar tijdens de bouw van de Oosterscheldekering de pijlers zijn gemaakt) wordt nu gebruikt voor de mosselkweek. Het water is kraakhelder en op de mossel- strengen leven planten en dieren. Dat biedt kans om bijzondere beelden te schieten. Voor het WK zijn twaalf locaties geselecteerd. Daarvan worden er - afhankelijk van het weer en het zicht - vier aangewezen als defini tieve plek. De elf andere zijn po pulaire duiklocaties in de Ooster- schelde, het Veerse Meer en het Grevelingenmeer. Aan het WK doen de beste onderwaterfotogra fen uit twintig landen mee. Dansschool zoekt hiphopdansers MoveslDance Warehouse houdt vandaag open dansau- ditities voor hiphopdansers voor hun shows en wedstrij den. Deze audities zijn van af 18.00 uur op Stationsplein 15 in Goes. Iedereen vanaf 11 jaar kan hieraan meedoen. Voor meer informatie en in- schrijven:zeeland@moves.nl of 0113-226481. Schaapscheerders- feest met workshop Tijdens het schaapscheer- dersfeest in Middelburg wor den zaterdag ongeveer twee honderdvijftig schapen ge schoren in en om de stal aan het Laurens Stommespad 8 in Middelburg. Ook zijn er 250 lammetjes en is er een workshop wol vilten. De toe gang is gratis, het feest duurt van 11.30 tot 16.00 uur. Politie controleert verkeer bij havens De politie hield donderdag een controle gericht op het vrachtverkeer in de havens van Vlissingen-Oost. Het ging om een actie waarbij de politie niet op zoek is naar specifieke zaken, maar controleert op naleving van alle geldende regels. Over uitkomst van de controle is nog niets bekend. Hennepkwekerij ontdekt in schuur In een schuur achter een woonwagen aan de Oude- landsedijk in Tholen is woensdagmiddag een in werking zijnde hennepkwe kerij aangetroffen. De 43-jari ge bewoonster is aangehou den. In totaal zijn er 176 hen nepplanten weggehaald. Het kweekmateriaal en de plan ten zijn vernietigd. Open dag over zomerbloeiers Kwekerij Zeelandplant aan de Ravesteinweg 3 in Grijps- kerke houdt zaterdag 9 mei van 9.00 tot 17.00 uur een Zomerbloeiersdag. De afdeling Walcheren van Groei en Bloei is daar aanwe zig met een stand. De dag staat vooral in het te ken van eenjarige perkplan- ten. Meer molens open op Walcheren Aan de Nationale Molendag doen zaterdag behalve de ge noemde in de Uit-bijlage in de krant van donderdag op Walcheren nog drie molens mee. Dat zijn die van Bras ser in Biggekerke, de Seismo- len in Middelburg en molen Nooit Gedacht in Arnemui- den. Zie ook de websitie www.molens.nl VRIJDAG 8 MEI 2015 Zeeland kom erbij Startup-ambassadeur Neelie Kroes praat in Dok41 in Vlissingen met jonge ondernemers van onder meer app-ontwikkelaar Nfnty. foto Lex de Meester door Claudia Sondervan RITTHEM - Dorpshuis 'Ons Dorpsle ven' in Ritthem is door de gemeen te Vlissingen te koop gezet. De ver koop gaat bij inschrijving; gegadig den kunnen een bod uitbrengen. Daarbij moeten zij aangeven wat ze met het dorpshuis van plan zijn. door Melita Lanting NEELTJE JANS - Het voormalige bouwdok op Neeltje Jans is één van de locaties van het wereldkam pioenschap onderwaterfotografie. Daarmee sleepte organisator Ne derlandse Onderwatersport Bond (NOB) een bijzondere stek binnen. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN THOLEN GRIJPSKERKE MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29