Ontgoocheld Dieptepunt voor Zeeuwse bouwsector Overheden koppelen systemen afvalwater ZEELAND 27 commentaar Minister tegen afsplitsing reumatologen Overweldigend medeleven Film 'Ventoux' te zien in Vlissingen De Zeeuwse cliënten raden zijn het beu. Ze willen dat de twee ziekenhuisor ganisaties in de provincie nu eindelijk eens haast maken met de samenwerking. De ra den vinden de houding van het ADRZ en ZorgSaam weigerach tig. Ze zijn ontgoocheld. De directies hebben geen af doende antwoord op deze kri tiek. ZorgSaam wil nog hele maal niet reageren. Het ADRZ komt met obligaat begrip voor de teleurstelling. Dat is natuur lijk niet het punt. Dit draait om de zorgen van veel Zeeuwen die steeds beter begrijpen dat de ziekenhuizen alleen door zeer nauwe samen werking kunnen overleven, maar die daar in de praktijk weinig of niets van merken. Misschien zijn de directies het alweer vergeten: de cliëntenra den zijn in goed gezelschap. Eerder dit jaar drukte minister Edith Schippers van Volksge zondheid de ziekenhuizen al op het hart dat zij hun heil bij elkaar moeten zoeken. DEN HAAG - De keuze van reumato logen om zelfstandig een kliniek te beginnen is niet in het belang van het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis en ziekenhuis ZorgSaam. Ook hoeft het geen verbetering van de zorg te zijn. Minister Edith Schippers (Volks gezondheid) antwoordt dat op vragen van de SP. Ze schrijft 'niet op voorhand voorstander van dit soort afsplitsingen te zijn'. Vol gens haar 'verzwakt dat de zieken huizen in de regio' en 'versnip pert het de zorg'. „Als daartegen geen maatregelen worden geno men kan de kwaliteit onder druk komen te staan." denk je: waar blijft mijn zoon? Dan breekt er toch wel even pa niek uit, hoor. Toen belde mijn vrouw met de mededeling dat Jor dy naar het medisch centrum was vervoerd." Confronterend was daarna het moment waarop ze Jordy met de traumahelikopter zagen vertrek ken. „Dan weet je echt niet wat je overkomt." Toen het echtpaar in het ziekenhuis aankwam, lag Jor dy al „aan allemaal toeters en bel len". Sindsdien leven ze van dag tot dag. „Toen hij nog in coma lag, klampten we ons vast aan positie ve dingen. We keken voortdurend naar de monitoren om hem heen. Er is al een grote last van onze schouders gevallen nu hij weer bij is We hoopten dat de druk in zijn hoofd niet te hoog opliep." De ene dag maakte hun zoon stapjes vooruit, de andere dag was er te genslag. Begin deze week gaf Jordy's lichaam opeens goede signalen af. Peter: „De artsen bouwden enke le medicijnen af en toen was het de vraag hoe Jordy daarop zou rea geren. Eerst zag je zijn ogen bewe gen. Vervolgens bewoog hij ook zijn armen en benen. Je zag er VLISSINGEN - De familie van Jor dy de Jonge vindt de reacties vanuit Nederland en Engeland overweldigend. „We hebben heel veel kaarten gehad", ver telt vader Peter. „En ik heb sms' jes gehad van mensen die ik niet ken en toch melden dat ze heel erg met ons meeleven." Jordy heeft de vele kaarten ove rigens zelf nog niet gezien. Die mochten niet opgehangen wor den in de kamer op de intensi ve care. „Misschien krijgt hij ze één dezer dagen wel te zien." Vanuit de motorsportwereld is ook veel aandacht voor het on geluk van De Jonge. Zondag werd de derde race voor het British Superbike Champions hip verreden. Daarbij reden de coureurs met het nummer van Jordy op de motorkuip. steeds meer dingetjes bij komen. Op een gegeven moment pakte hij ook mijn hand vast en begon hij met zijn duim over mijn hand te wrijven. Nou, toen brak ik wel, hoor." Jordy mocht ook van de beade ming af, waarna hij beetje bij beet je weer begon te praten. „Eerst fluisterend omdat er twee weken een buis in zijn keel had gezeten. Nu kan hij ook al weer wat luider dingen zeggen. Hij heeft al gezegd dat hij zelf niet weet wat er ge beurd is in de race. Hij is ook nog wat verward. Maar met zijn lange- termijngeheugen lijkt niets mis." Het is nu afwachten hoe de wegra- cer zich ontwikkelt. Er wordt al voorzichtig gesproken over een te rugkeer naar Nederland, maar dat gaat naar alle waarschijnlijk pas over een paar weken gebeuren. „Er is al een grote last van onze schouders gevallen nu hij weer bij is", stelt Peter, die geremd optimis tisch is. „De artsen zijn ook ver baasd over hoe Jordy het doet ze ven dagen na een zware operatie. Zoiets hebben ze nog niet vaak ge zien. Jordy krijgt zelfs al weer een beetje praatjes." Bouwend Nederland, afdeling Zeeland meldt dat over de hele li nie omzet is ingeleverd. De groot ste bouwers (omzet groter dan 10 miljoen euro) zagen hun omzet sinds 2008 met gemiddeld 10 pro cent dalen. Met name 2014 is een moeilijk jaar geweest voor deze groep. De kleinste bouwbedrijven (omzet tot 2 miljoen) hebben sinds 2008 gezamenlijk 35 tot 40 procent omzet moeten inleveren, aldus de brancheorganisatie. Dat staat volgens de Zeeuwse bouwbe drijven in schril contrast met con clusies van het ING Economisch Bureau. Dat meldde in april dat het kleine bouwbedrijf vorig jaar een recordomzet heeft behaald. Toch zijn de Zeeuwse bouwbedrij ven positief over de toekomst. De helft verwacht dat in 2016 de om zet weer zal stijgen. De kleinste bedrijven zijn over 2015 nog voor zichtig over de verwachtte groei. De grootste bouwbedrijven zien in de tweede helft van het jaar een duidelijk herstel optreden. VLISSINGEN - Gelijktijdig met de landelijke première in Utrecht ver toont Film by the Sea dinsdag 12 mei in Vlissingen de nieuwe Ne derlandse film Ventoux. De film is gebaseerd op de gelijknamige best seller van Bert Wagendorp. De hoofdrollen worden gespeeld door Wilfried de Jong, Kasper van Kooten, Leopold Witte, Wim Op- brouck en Maruschka Detmers. De voorstelling in bioscoop Cine- City begint om 19.30 uur. Film by the Sea presenteert vol gende week tevens de voorpremiè re van de Ethiopische film Difret. De voorstellingen zijn maandag om 20.00 uur in CineCity in Ter- neuzen en dinsdag om 14.00 uur in Vlissingen. Op die manier kunnen zij de capa citeit van de riolering maximaal benutten, overstorten voorkomen en zorgen voor een meer constan te aanvoer van afvalwater naar de rioolwaterzuiveringen. De gemeenten zijn verantwoorde lijk voor de verwerking van afval water binnen hun grenzen; het waterschap transporteert het wa ter buiten de gemeentegrenzen naar de rioolwaterzuiveringen. De buizenstelsels zijn al fysiek op elkaar aangesloten. Nu worden ook de besturingssystemen digi taal gekoppeld. Dat is inmiddels gelukt in de gemeente Veere. De overige twaalf Zeeuwse gemeen ten volgen binnen twee jaar. Dankzij de digitale koppeling kun nen allerlei gegevens snel worden uitgewisseld. Het gaat dan bijvoor beeld om informatie over het wa terniveau, de status van pompen, de hoeveelheid afValwater die wordt verpompt en de druk in de persleiding. De samenwerking past in het stre ven om uiteindelijk te komen tot één organisatie en één systeem voor het Zeeuwse afvalwater. VRIJDAG 8 MEI 2015 beetje praatjes te krijgen' Motorcoureur Jordy de Jonge in 2014, samen met zijn vriendin Chayenne Westerweele en zijn ouders Sylvia en Peter, foto Monique Babtist Peter de Jonge VLISSINGEN - De Zeeuwse bouwbe drijven hebben een absoluut diep tepunt bereikt sinds het uitbreken van de crisis in 2008. De gezamen lijke omzet daalde in 2014 met tien procent. Toch heeft de sector weer vertrouwen in de toekomst. MIDDELBURG - De Zeeuwse ge meenten en waterschap Schelde- stromen stemmen de besturing van hun rioleringen op elkaar af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27