Geen cel voor fatale rit van appende chauffeur Kunstmest in big bag maakt opmars door precisielandbouw Stresstanden ONTWAAKT UIT COMA 26 ZEELAND 'Bijlman' niet verder vervolgd Ouders van coureur uit Heinkenszand zien hem sterk vooruitgaan, tweeënhalve week na zwaar ongeluk op Engels circuit. vrijdag Kun je met je tanden je tanden opeten? Dat je elke nacht onbewust met je boventanden je ondertanden naar de malle moer kauwt, met je ondertan den je boventanden afschraapt. De kiezen die langs elkaar za gen, de tanden die elkaar weg krassen. Het zal zó langzaam gaan dat je het niet doorhebt. Eerst het glazuur, stukje bij beetje. Dan het tandbeen. Ver volgens zijn de holte en het merg aan de beurt. Waarna ze nuwen en bloedvaten genade loos blootgelegd worden. Mis schien heb je bij het ontwaken wat kramp in je kaken, een zeurderig gevoel in het gebit. Maar het proces gaat door. Want wat je in je slaap doet, valt buiten je controle. Je kunt enkel lijdzaam ondergaan hoe de ivoren wachters verbrokke len. Het lichaam heeft veel verschil lende manieren om op stress te reageren. Waar bij sommige mensen die uitingen nogal een duidig zijn (hoofdpijn, ziekte, chagrijn), kiest mijn lichaam er voor om me steeds opnieuw te verbazen met andere sympto men. De nieuwste respons die de stresskip in mij heeft be dacht is knarsetanden. Vandaar het bovenstaande schrikbeeld; ik loop nu al een paar weken rond met een acuut bewustzijn van mijn gebit. Het zorgt er voor dat ik een bovengemid deld percentage van mijn tijd besteed aan het denken over tanden. Naast mijn horrorfantasieën be dacht ik ook het volgende: tan den zijn een van de laatste en een van de nieuwste indicato ren van sociale klasse. Iedereen kan voor een habbekrats redelij ke kleding kopen. Maar met de goedkoopste verzekering kun je tandzorg gevoeglijk verge ten. In de lelijkste en armste stad van Engeland (Huil), waar ik een jaartje studeerde, kon je de kwaliteit van de buurt on verbiddelijk aflezen aan de tan den van de bewoners: in de slechtere buurten had men per definitie een tamelijk rampza lig gebit. Ook in Nederland zul len keurig in het gelid staande, hagelwitte tanden weldra een luxeproduct worden. En dat geldt ook voor vrijheid van stress... D. veroorzaakte met zijn truck met oplegger op 8 oktober 2013 op de A58 een verkeersongeval, waar bij de toen 47-jarige wegwerker A. Timmerman uit Yerseke om het leven kwam. Zijn werkbus had de alarmlichten en het zwaai licht aan. Plotseling knalde de half op de vluchtstrook rijdende D. met zijn truck tegen de werk bus. Direct na het ongeval had D. - vol gens hem in paniek - alle berich ten op zijn smartphone gewist en ontkende hij met het apparaat in de weer te zijn geweest. Door ook de smartphone van zijn vriendin uit te lezen kwam de politie erach ter dat D. vanaf het moment dat hij in zijn vrachtwagen was ge stapt hij 94 whatsappjes naar zijn vriendin had verstuurd. Ook vlak voor de dodelijke aanrijding had hij nog zitten appen. Verder had hij al rijdend foto's met zijn mo bieltje gemaakt en op het internet gesurft. Volgens de advocaat van D. viel hem weinig te verwijten omdat hij 'slechts' gedeeltelijk over de vluchtstrook reed. Ook zou Tim merman zich niet aan de regels hebben gehouden door op de vluchtstrook met zijn werkbus 27 centimeter van de rijweg te gaan staan in plaats van de voorgeschre ven 110 centimeter. Of het OM in beroep gaat is nog niet bekend. MIDDELBURG - De 44-jarige G. V. - een voormalige inwoner van Hein- kenszand bijgenaamd 'de bijl man' - is gisteren door de Middel burgse rechtbank opnieuw ontsla gen van rechtsvervolging. Het vonnis was conform de eis. De of ficier van justitie eiste in oktober 2013 ook al eenzelfde straf, maar toen besliste de rechtbank in een tussenvonnis dat V. nog eens moest worden onderzocht door gedragsdeskundigen. V. klom op 28 februari 2103 tij dens 'een psychotische episode' in verwarde toestand op het schuurdak van zijn buurman, be schadigde dat met een zwaard, be dreigde de buurman en bewerkte diens voordeur met een bijl. Vroeger haalden boeren enkelvou dige meststoffen in bulk af bij het CZAV-depot in Middelburg. Ge woon met een kar of direct met de kunstmeststrooier. Dat ge beurt nog wel, maar steeds min der, zegt Antoon van Vugt, alge meen directeur van de CZAV. Or ganische, maar vooral kunstmest wordt in toenemende mate in big bags verhandeld. In 2005 ging 46 procent van de meststoffen in big bags, in 2013 was dat 65 procent. „De opmars van de big bag is on der meer het gevolg van de opruk kende precisielandbouw. Boeren gaan per perceel, maar ook per ge was steeds nauwkeuriger bemes- ten. Dat geldt trouwens ook voor gewasbeschermingsmiddelen. Ze hoeven daardoor minder voor raad op het bedrijf te hebben. Een tweede reden voor de populariteit van de bigbag is de groei van het aantal speciale meststoffen." CZAV heeft bewust in Middel burg de opslagcapaciteit met 1800 vierkante meter uitgebreid. De vestiging - het hoofdkantoor staat in Wemeldinge - bevindt zich aan het Arnekanaal, zodat kunst- mestproducenten met schepen kunnen aanleveren. Daar wordt de bulk in big bags verpakt, die per vrachtwagen naar telers en groothandels worden gebracht. VLISSINGEN - Er is goed nieuws vanuit Londen: het gaat steeds be ter met Jordy de Jonge, de motor coureur uit Heinkenszand die maandag na meer dan twee we ken ontwaakte uit zijn coma. „Hij praat al weer in hele zinnen", meldt zijn vader Peter vanuit het ziekenhuis. „En het zou me niks verbazen als hij over een paar da gen al over de gang loopt hier. Maar we moeten ook nog heel voorzichtig zijn. Het is immers nog onzeker hoe hij er helemaal uitkomt. Of hij straks bijvoor beeld nog hetzelfde is als voor heen." Peter en zijn vrouw Sylvia zijn al drie weken in Engeland. Ze wij ken zo weinig mogelijk van de zij de van Jordy, hun zeventienjarige zoon. Ze verblijven in een soort Ronald McDonald-huis. „We heb ben er twee bedden, een toilet en een douche", vertelt Peter. „Het is prima, we worden goed opgevan gen. In het ziekenhuis zijn ze ook erg met Jordy en ons begaan. We mochten, toen hij op de intensive care lag, ook vaak bij hem zijn. De officiële bezoektijd is hier van twee tot acht uur. Maar daarbui ten heten ze ons altijd wel even tien minuten aan zijn bed zitten. En we konden altijd naar zijn ver pleging bellen, 's ochtends als we opstonden, 's avonds als we pro beerden te gaan slapen en zelfs als één van ons midden in de nacht wakker was geworden." Het ongeluk met Jordy gebeurde op 19 april op een circuit ten zuid oosten van Londen. Het Beveland- se talent reed voor het eerst mee in het British Superbike Cham pionship, een grote wedstrijden reeks voor veel publiek. En hoe cru: meteen in de eerste ronde ging het mis. Een rijder voorin het veld schoot onderuit, waarna Jor- Ik weet nog dat ik vooraf tegen hem zei: 'Geen druk, gewoon lekker rijden' dy één van de twee coureurs was die niet meer konden uitwijken. Peter de Jonge: „Ik had Jordy gehol pen met de laatste voorbereidin gen op de race. Ik stond dus in de pitstraat. Ik weet nog dat ik vooraf tegen hem zei: 'Geen druk, ge woon lekker rijden'. Heel snel na de start kregen de rijders de rode vlag. Dat betekende dat de wed strijd was stilgelegd. Ik zag toen de ene na de andere coureur terug komen naar de pitstraat. Maar dan Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ad Roos MIDDELBURG - De 27-jarige vracht wagenchauffeur Sander D. uit Huis- sen hoeft niet vier maanden de cel in zoals de officier van justitie had geëist, maar krijgt een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelij ke celstraf van twee maanden opge legd. Daarnaast is hij drie jaar (waarvan een jaar voorwaardelijk) zijn rijbewijs kwijt met een proef tijd van vijf jaar. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Door de opkomst van de precisielandbouw wordt kunstmest steeds vaker in bigbags van 600 tot 700 kilo verkocht. Om die reden heeft de agrarische coöperatie CZAV in Middelburg een tweede opslagloods gebouwd. Boeren hoeven door geavan ceerde landbouwtechnieken steeds minder kunstmest te strooien 'Jordy begint al een door Roeland van Vliet Peter de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26