Soapserie in Goes DIZZIE 17 Een Zeeuws-Vlaming in Middelburg. Eentje die na zoveel jaren zijn dialect niet is vergeten. Lees en luister maar naar de radiocolumns van Jan Lauret. Alexander Münninghoff komt in Porgy Bess Junker en Orphelia's vloek ie trouw naar de Zeeuwse radio luistert zal niet echt worden ver rast. Jan Lau ret is daar met zijn in Hoeks dialect gesproken co lumns een vertrouwd geluid. Nu heeft hij dertig van die radiopraatjes gevan gen in het boek Radiopraot, een geza menlijke uitgave van de Zeeuwse Dia lect Vereniging en Omroep Zeeland. Wie zelden afstemt op de Zeeuwse zen der komt toch aan zijn trekken. Achter in het boekje wordt in een hoesje een cd met vijftien gesproken columns mee geleverd. Jan Lauret werd in 1939 geboren in Hoek. Hij voigde de Rijkskweekschool in Middelburg, stond dertien jaar voor de klas en was actief als (educatief) uit gever. Na zijn pensionering kwam hij in Middelburg wonen. Omroep Zeeland strikte hem als columnist, zo begon hij met het schrijven van gedichten en kor te verhalen in het dialect van het Land van Axel. In 2010 verscheen zijn eerste boek: Oekse Praot. In zijn nieuwste boek laat Lauret zich als een goede waarnemer van zijn dage lijkse leven zien. Daar zit nogal wat fa milieliefde in verweven. Zoals zijn twee kleindochters, Xenia de donkere, Simo- ne de blonde, twee 'stadskinders' uit Utrecht. Toen ze kwamen logeren had den ze hun rapporten bij zich: „Vroeger was da zoo'n klein schriftje mee wa de fers. Noe is da een groote map mee amao bolletjes om 't nivoo aon te duuen en groote verhaolen van de juffrouws om uut te legen oe a 't staot mee de ont- wikkelieng op allerlei gebied. Niet al leen rekenen en taol, aordriekskunde en geschiedenis, maor ook sociaole vaordig- heden en communicatieve competen ties. 't Is van geen wonder da die kin- ders zo goed kunnen redeneren, ee." Een jongerenhangplek in Middelburg, een wandeling in Oranjezon, een griep aanval, vakantie op de 'Aozoren', het komt allemaal voorbij. Lauret neemt zel den stelling. Een enkele keer, zoals: „Laot ze d'r toch alsjeblieft vanaf bluu- ven, van die wa kleinere durpsschool- tjes."Ook als het over de Zeeuwse iden titeit gaat is hij overtuigd: „En, jao, Zee land is een prachtgebied om te weunen en te recreëren. Mao m'n eigen druk maoken over M'N of DE Zeeuwse identi teit, 'k vin 't zonde van m'n tiet." Hij beschrijft hoe hij voor de brug in Middelburg staat. Als de slagboom open gaat flitsen scooters en elektrische fiet sen hem voorbij. Lauret: „Ik gun ut ze van arte. Om mee een paor gezegdes te einduggen: leden z'n meug zei d'n ezel en vrat steenen en, mee een kleine vaor- iaotie: Beter langzaome pier as dooie pier zan'k mao zeggen." aar dat is Goes! Het uitroepteken slik ik vlug in. Vooral niets van mijn opwinding laten merken. Voor je het weet, vraagt zo'n boekenboer twee euro in plaats van één euro voor het mij onbekende boek, door een mij onbekende schrijfster. Nog eens kijken, het is inderdaad Goes, het schilderachtigste plekje, de hoek van de Kleine Kade en de Turfkade. Binnenin meer prentjes van vertrouwde plaatsen, maar zonder dat is aangegeven waar die zich bevinden. 'Tekeningen van de schrijfster,' staat er alleen. De naam van de tekenares en de schrijfster is Meta Donker, en haar boek heet Snippers en spaan ders. 'De geschiedenis van het le ven in een klein, Nederlands stad je!' belooft de flaptekst. De snip pers zijn 'het geluk en de spaanders het ver driet', wordt uitgelegd. Het zou ook een fraaie ti tel zijn voor een soapse rie, zo'n serie waarbij je na dertig afleveringen te hebben overgeslagen toch niets hebt gemist. Alles is hetzelfde, hoog uit zijn wat relaties beëindigd en nieuwe re- Meta Donker laties begonnen. Een van (Meta Johanna de stralende sterren in Remijn) het boek is Stanny, ze 1902-1949 wordt afgedankt door Snippers en haar echtgenoot maar spaanders vindt het geluk terug bij een rijke nieuwkomer. Een roman als een soap serie, maar dan gesitueerd in Goes. De naam wordt niet ge noemd, maar de details over de Stenen Brug, de markt op dins dag, de toondagkoeien, het Rave lijn zijn duidelijk genoeg. Meta Donker kon over Goes mee praten, ze werd er in 1902 geboren als Meta Johanna Remijn. In 1921 ging ze aan het werk als onderwij zeres, in Goes natuurlijk. Ze heeft verder in Axel en Nisse les gege ven, tot ze in 1924 trouwde met Toon Donker. Daarna verliet ze Zeeland, maar in deze roman uit 2948, een jaar voor haar vroege dood, keerde ze dus terug. Het gaat te vaak over de benepen zeden in Goes, waar roddelen het belangrijkste tijdverdrijf is. Maar soms krijgt dit grijze boek kleur. Meta Donker liet haar personages graag Zeeuws praten: 'Zenuwen bin akelikke diengers'. En af en toe toonde ze te kunnen schrij ven als de besten, prachtig zoals ze een stormnacht oproept of de sneltrein Zeeland binnen laat rij den. Snippers en spaanders was me ook wel twee euro waard ge weest. VRIJDAG 8 MEI 2015 AUTEUR VAN DE STAMHOUDER Alexander Münninghoff (Pozna, 1944), journalist en Ruslandkenner, komt woens dag 13 mei voor een lezing in Porgy Bess in Terneuzen (20.00 uur, 10 euro). Hij is winnaar van de Prijs voor de Dag bladjournalistiek en auteur van Tropen jaren in Moskou (1991Zijn vorig jaar ver schenen boek De stamhouder is autobio grafisch en berust op feiten en familiever halen. Zijn familie maakte het eind van de Tweede Wereldoorlog mee in Posen, een Poolse stad die eeuwenlang Pozna werd genoemd. Münninghoff: „Over hen gaat dit boek. En over de gevolgen van de oorlog. Over een sluwe grootvader, die moest vluchten naar Nederland." FANTASY VAN RONALD SPIESSENS Kunstenaar, verzamelaar en knutselaar Ronald Spiessens (1959) uit Boerenhol (bij Groede) debuteert nu ook als schrij ver. Bij Uitgeverij Durenkamp verschijnt Junker en Orphelia's vloek, een rijk geïllus treerd fantasyverhaal. Spiessens is be kend als beheerder van het museumcafé Het Koekoeksnest bij Nieuwvliet. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf Radiopraot van Jan Lauret door Jan van Damme w M SNIPPERS Radiopraot Jan Lauret met cd Zeeuwse Dialect Vereniging en Omroep Zeeland 64 pagina's 12,95 euro Jan Lauret, spreker en schrijver van het dialect van het Land van Axel. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17