Panelen Aleo potentieel dodelijk Cadeau bij een energiecontract? Dat betaalt u helemaal zelf De banengroei valt tegen in de VS. En de bedrijvigheid ook. Wat is er aan de hand? ECONOMIE 15 ECONOMISCHE GROEI WASHINGTON - In de VS is het feest over. De Fed, de centrale bank, is opgehouden honderden miljarden dollars in de economie te pompen om de groei aan te ja gen. Het beleid zorgde voor spec taculaire groeicijfers en een steil dalende werkloosheid. Maar de afgelopen maanden bleek het herstel toch niet zo krachtig als gedacht. De economie groeide nauwelijks in het eerste kwartaal. Volgens de monetaire autoritei ten lag dat aan de strenge winter, waardoor consumenten thuisble ven, en aan de sterke dollar. „Maar er lijkt meer aan de hand", zegt Emile Cardon, econoom bij de Rabobank. „Want de economi sche cijfers blijven tegenvallen." Dat is een groot contrast met Eu ropa. Hier vallen de cijfers juist keer op keer mee. De Europese Commissie verhoogde recent nog de groeiverwachting voor de Euro pese economie. Logisch, want de Europese Centrale Bank (ECB) is op haar beurt begonnen met een ongekend stimuleringsprogram ma. Maar liefst 1,1 biljoen euro wordt de komende zestien maan den in de economie gepompt. Alleen al de aankondiging van het stimuleringsbeleid door de ECB zorgde voor een elektroshock. De rentes daalden en de euro ver zwakte. Dat zorgde weer tot een forse plus in de export. Aan de an dere kant zorgde de daling van de olieprijs voor extra koopkracht bij de consument. In de VS ondervonden ze de nade len. Daar werd eerst gerekend op een renteverhoging, wat tot een dure dollar leidde. Die dure dollar zorgde weer voor minder export en dat tastte de winstgevendheid van veel bedrijven aan. Boven dien stijgen de lonen nauwelijks, wat de groei van de consumptie beperkt. Daarnaast speelde de strenge win ter nog mee en was er sprake van een langdurige havenstaking. „Maar ook zonder die factoren blijven de cijfers tegenvallen", zegt Cardon. „De onzekerheid neemt daarom toe." Nu het econo misch herstel vertraagt, lijkt die renteverhoging ver weg. Het ge volg is dat de dollar weer daalt ten opzichte van de euro. Dat kan de Europese industrie nu juist niet hebben. Want de goed kope euro stuwde de export, maar dat effect wordt nu kleiner. Boven dien loopt de rente ook weer op. „De rente was ook kunstmatig laag door het ECB-opkooppro- gramma", zegt Cardon. En de olie prijs is weer opgelopen. In Europa speelt ook nog speci fiek het Griekse probleem. Een vertrek van Griekenland uit de eu rozone hoort nog steeds tot de mogelijkheden. De gevolgen van zo'n gebeurtenis zijn onduidelijk en dat verhoogt de onzekerheid. De hogere rente en dalende beurs koersen zeggen ook iets over de toenemende onzekerheid over het Europees herstel. Want ook hier is het maar de vraag of de eco nomie ook zonder steun van de centrale bank blijft groeien. Het euvel van de zonnesystemen zit in de contactdozen, die zich aan de achterkant van de panelen bevinden. Wanneer het deksel van die doos is losgeraakt, ligt de bedrading bloot. Aanraking daarvan kan tot een dodelijke elektrische schok leiden, waarschuwt Aleo. Ook is het mogelijk dat mensen na con tact met de stroomdraden ge wond raken of van het dak vallen, als gevolg van de schok. De draden staan onder spanning zodra er licht op het paneel valt. Bij 'serieschakeling', wanneer een aantal zonnepanelen naast elkaar op het dak ligt en met elkaar is verbonden, kan de spanning tot wel ï.ooo volt bedragen. „De eigenaren die we konden tra ceren hebben een brief van ons ge had", zegt Hermann Iding van het Duitse bedrijf. „Maar we kon den niet iedereen bereiken." Daar om plaatste de fabrikant een ad vertentie in diverse regionale kranten en opende het een specia le website, www.zonnepanelen- veiligheid.eu. Bezitters van Aleo- systemen kunnen daar controle ren of ze de gevaarlijke variant hebben. Het gaat over het alge meen over wat oudere types. Iding wil niet zeggen om hoeveel panelen het gaat. SolarNRG, het bedrijf dat in ons land de defec ten voor Aleo repareert, zegt dat het de afgelopen tijd al op mini maal tweehonderd adressen langs is geweest. Op diverse plekken za ten de contactdozen inderdaad los, aldus een woordvoerder. De eigenaren die we konden traceren hebben een brief ontvangen Toon, de slimme thermo staat, kost bij een 4-jarig contract 862 euro extra. 'Los' kost de Toon 275 euro De Vastelastenbond haalde enkel cadeau-aanbiedingen door de re kenmachine. Conclusie: een i- Phone 6+ bij een 3-jarig Oxxio- contract, waarvoor de klant 'slechts' 349 euro bijbetaalt, kost de klant in werkelijkheid 1393 eu ro. Veel meer dus dan de aanbevo len winkelprijs voor het toestel (600 euro). De dubbele bodem zit in het zoge heten vastrecht, een bedrag dat maandelijks op de energiereke ning verschijnt. „Normaal is dat 2 tot 5 euro per maand, voor zowel gas als elektriciteit", zegt Dirk-Jan Wolfert van de Vastelastenbond. „Oxxio vraagt voor beide product groepen 14,50 per maand. Dat be tekent dat je elke maand ruim 20 euro duurder uit bent, en dat 3 jaar lang. Reken maar uit." Ander voorbeeld: voor de Toon, de slimme thermo staat die consumenten 'gra tis' bij een 4-jarig Eneco- contract krijgen, betalen consumenten onder de streep 862 euro extra. 'Los' kost de Toon 275 euro. Bij Eneco zitten de extra kos ten niet in het vastrecht, maar in een hoger tarief per kwh stroom en kubie ke meter gas. Een nuance bij de berekeningen is dat de Vastelastenbond de tarie ven in de langjarige aanbiedingen van de bewuste leveranciers ver gelijkt met tarieven voor kortlo pende contracten bij andere leve ranciers. 11:30 to i Aangenomen wordt dat die tarie ven de komende 3 of 4 jaar stabiel blijven, maar dat hoeft natuurlijk niet zo te zijn. Mocht de energie prijs gaan stijgen, dan vallen de verschillen kleiner uit. Vergelijkingssite Easyswitch raadt consumenten aan om, voor dat ze op een aanbieding ingaan, advies in te winnen. Volgens de vergelijkingssite is het in de mees te gevallen het voordeligst om al leen contracten voor 1 jaar af te sluiten en elk jaar weer te bekij ken of overstappen loont. Wolfert stelt dat energiebedrijven steeds vaker dit soort acties lance ren. „Het is voor leveranciers een lucratieve manier om geld te ver dienen en klanten te werven. Vooral consumenten die niet ge noeg geld hebben om een iPhone of iPad in één keer aan te schaf fen, zijn hiervan de dupe. Dat vind ik schrijnend." VRIJDAG 8 MEI 2015 door Peet Vogels Werknemer bij Chrysler, foto Jim West/ANP PRENZLAU - Een onbekend aantal Nederlanders heeft 'potentieel do delijke' zonnepanelen op het dak liggen. Het gaat om panelen van de Duitse fabrikant Aleo Solar, dat voorheen SMD Solar heette. De fa brikant roept de eigenaren van de panelen op om zo snel mogelijk contact op te nemen. Hermann Iding van Aleo IDe ECB pompt in 16 I maanden 1,1 biljoen euro in de markt om 111 - JL JL de Europese economii te steunen. door Sander van Mersbergen EINDHOVEN - Prachtig natuurlijk, een goedkope iPhone of gratis slim me thermostaat bij het afsluiten van een nieuw energiecontract. Maar hoe voordelig is dat cadeau eigenlijk? Helemaal niet, stellen de Vastelastenbond en Easyswitch, twee vergelijkingssites. Het pre sentje wordt namelijk terugbetaald via een hogere energierekening. u,s- 1500 w« 2000 toto 16,5°' Vüjtow»»» 1W It i f A S»r<»r-i ÜSi M*nj Baiaggl Dure hebbedingen in combinatie met een energiecontract.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15