ER 1ST Ergernis door spoorstaking deert 'Big Weselsky' niet 10 BUITENLAND SATIRE WO II is geen grappig onderwerp. Toch kan er in Duitsland vaker om gelachen worden, zeker op internet. WIEDER DA BERLIJN - Het Goethe Institut in New York wijdde vorige week een avond aan de 'Hit- Iersatire in de eigentijdse cultuur'. Natuur lijk ontbrak daar de onvermijdelijke Timur Vermes niet. Vermes, een Duits-Hongaarse auteur, is een internationaal fenomeen sinds hij in 20t2 Er ist wieder da uitbracht. Van dat satirische boek over Adolf Hitier, in Nederland verschenen onder de titel Daar is hij weer werden twee miljoen exem plaren verkocht. Vermes laat de Führer in de zomer van 2011 ontwaken uit een winterslaap van 66 jaar. In het midden van Berlijn: zonder zijn ge trouwen, zonder zijn minnares Eva Braun en zonder zijn hond Blondi. In een moder ne stad waar het verkeer voorbijraast, men sen met smartphones surfen en waar hon derdduizenden Oost-Europeanen en Tur ken leven. Hitler is verbaasd dat de mensen die hij aanspreekt hem niet de Hitlergroet breng en en dat ze niet reageren op zijn waarschu wingen voor het oprukkende Rode Leger. Het is allemaal niet heel erg geestig of spits vondig, wat Vermes beschrijft, maar kenne lijk bestaat er een grote behoefte bij het pu bliek aan een luchtiger omgang met het duistere nationaal-socialistische verleden. Op debatavonden als die in New York wordt dan vanzelfsprekend de vraag ge steld of dit wel kan en of Hitlersatire, zeker in Duitsland en door een Duitse auteur, niet de ernst van de Holocaust relativeert. Maar die vraag is allang achterhaald. Op het internet, waar de jeugd rondhangt, woekert de Hitlersatire immers al jaren. De Hitler-memes - grappig bedoelde, bewerkte plaatjes, die via internetfora worden ver spreid - vliegen je er om de oren, consta teert ook Gavriel D. Rosenfeld in zijn recen te boek Hi Hitler, how the nazi-past is norma lized in contemporary culture (Hoe het nazi verleden in de eigentijdse cultuur wordt ge normaliseerd). Kijk op YouTube naar de grappige persifla ges op de beroemde woedeuitbarsting van acteur Bruno Ganz als Hitler in de film Der Untergang. Jongeren over de hele wereld vermaken zich ermee Ganz/ Hitier en aici.xiy diens commandanten heel andere, absur distische teksten in de mond te leggen. In de Duitse context was dit soort 'triviali sering' van Hitier en de geschiedenis tot nog toe riskant. Duitsers kunnen zich als 'dadervolk' niet zoveel vrijheid veroorlo ven, vinden critici. Maar ook hier zijn er steeds meer auteurs en cabaretiers die grap pen maken over Hitier en de nazitijd. In een briljante satire op de Duitse om gang met de Griekse minister Varoufakis zette cabaretier Jan Böhmermann (34) zich zelf en zijn landgenoten te kijk als een volk dat meestal met tanks en gevechtsvliegtui gen bij de buren op bezoek gaat: „Wij zijn Duitsers en hard als staal. We begonnen twee wereldoorlogen en wonnen ze allebei bijna. Wij zijn niet bang voor de dood." Zo veel zelfspot was nog maar enkele jaren ge leden ondenkbaar. Dit soort luchtigheid sluit aan bij de wens van een grote meer derheid van de Duitse bevolking, 81 pro cent, om die zware deken van schuld, die sinds het einde van de Tweede Wereldoor log over het land hangt, af te schudden. Gavriel Rosenfeld waarschuwt voor die 'normalisering' van Hitier. Hij vreest het ontstaan van een generatie die werkelijk denkt dat 'Hi Hitler' de juiste begroeting was en niet 'Heil Hitier!'. Zo'n vaart zal het niet lopen. In Duitsland worden parodie en satire - ook van ogen schijnlijke nazisymboliek, bijvoorbeeld door het Front Deutscher Apfel -juist ge bruikt om rechts-extremisten in hun hemd te zetten. In Wunsiedel bijvoor beeld, waar extreem-rechts jaarlijks mar cheert, beloofden winkeliers en burgers tien euro te spenderen voor elke meter die de neo-nazi's aflegden. De onwetende na zi's werden onderweg door de lokale bevol king aangemoedigd. Uiteindelijk haaalde de organisatie onder het motto Mein Mampf (Mijn Voer) 10.000 euro op. Die gin gen naar een organisatie die jongeren helpt te breken met neonazigroepen. Vakbondsman Claus Weselsky (56), chef van de Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer (GDL), de machinistenvakbond, krijgt elke keer als hij de treinen in Duitsland laat stilstaan een wa re storm over zich heen. Op inter net, in kranten, vanaf het spreek gestoelte in de Bondsdag, op ra dio en tv: Weselsky wordt nog net niet met Hitier vergeleken. Ook nu weer, nu de machinisten in het goederen- en persoonsver keer voor de achtste maal in een jaar het werk stilleggen, in wat mogelijk de langste spoorwegsta king in de na oorlogse Duit se geschiedenis wordt. Wesels ky zei gisteren nog dat de ac ties doorgaan tot zondagoch tend. De staking kost de economie honderden miljoe nen euro's. De ergernis onder bur gers is reusachtig. Van Weselsky, de 'man van staal' met de karakte ristieke snor, lijkt alle kritiek af te glijden. De vakbondsleider uit Dresden vindt dat hij in z'n recht staat. „Hij kijkt erbij alsof hij tot een Heilige Oorlog oproept", schamperde Weselsky's voorgan ger Manfred Schell. „Alleen maar om z'n eigen ego op te pompen." Dat Weselsky en Schell geen vrienden zijn, hoeft geen betoog. Het gaat in dit conflict tussen de kleine GDL (34.000 leden) en Deutsche bahn (DB) om ogen schijnlijk kleine verschillen: GDL wil 5 procent meer loon en geen 39-urige, maar een 38-urige werk week. Deutsche Bahn biedt 4,7 procent loonsverhoging en een eenmalige vergoeding van 1000 euro. Het draait niet alleen om minder arbeidsuren en meer geld. Het gaat uiteindelijk om de werk nemersmacht in het concern. De GDL wil voor alle werknemers, niet alleen voor de machinisten, maar ook voor het horecaperso- neel, de conducteurs en rangeer ders kunnen onderhandelen. Op die eis liepen de besprekingen vast want Deutsche Bahn heeft voor het andere spoorwegperso neel afspraken met de concurre rende, veel grotere Spoor- en Ver- keersvakbond EVG (200.000 le den) en DB wil geen ongelijke ta rieven in het concern. De rechtlijnige Weselsky houdt koers, maar volgens commentatoren werkt hij aan zijn eigen ondergang Een 'Schlichtef, een ook door bondskanselier Angela Merkel voorgestelde neutrale bemidde laar, wees Weselsky opnieuw af. Bedreigingen aan het adres van de vakbondschef, die ooit een lu cratief aanbod van DB om in de bedrijfsleiding plaats te nemen af wees, zijn aan de orde van de dag. De rechtlijnige 'Big Weselsky' laat zich niet intimideren. Ook nu houdt hij koers, maar volgens commentatoren werkt hij aan zijn eigen ondergang. Het verzet van de GDL biedt de regering- Merkel een uitgelezen kans een aangekondigde wet door te voe ren, waardoor in bedrijven de ta riefafspraken van de grootste vak bond gelden. Dan is de macht van de kleine GDL gebroken. Lachen om Hitier? Ja, dat kan door onze correspondent Wierd Duk Foto links: Boekomslag Er ist wieder da Foto onder: Het Front Deutscher Apfel paro dieert rechts-extremistische partijen, vooral de Nationaldemokratische Partei Deutschlands. Ze willen bijvoorbeeld de grenzen sluiten voor tropisch fruit. door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Hij wordt 'der Bahnsinni- ge' genoemd en geldt als de 'meest gehate man van Duitsland'. I Claus Wesels ky foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10