'Breng onthaal en bieb onder in het Oosterscheldemuseum' Gemeenteraad buigt zich na zomer over nieuwbouw megakerk Yerseke PvdA hekelt 'onzinnige' ingreep gemeentehuis 30 BEVELANDEN en THOLEN Nieuw bestemmingsplan geeft iedereen duidelijkheid hoeveel lawaai vertrekkende Scheepswerf Reimerswaal mag maken. HANSWEERT/SCHORE - Na jaren ver traging, spreken de gemeentera den van Reimerswaal en Kapelle zich eind deze maand uit over een nieuw bestemmingsplan voor de bedrijven die gevestigd zijn aan de loswal langs het Kanaal door Zuid-Beveland. Het oude bestemmingsplan da teert uit de jaren tachtig en moest hoognodig worden geactuali seerd, te meer omdat veranderde activiteiten van vooral Scheeps werf Reimerswaal tot nu toe wa ren geregeld met verordeningen. Dat leidde volgens David Steen bergen van de gemeente Reimers waal tot onduidelijkheid over wat er nu wel en niet mag onder zo wel de bedrijven zelf maar ook overheden en buurtbewoners. Eén van de belangrijkste onderde len van het nieuwe bestemmings plan is dat helder is in welk ge bied geluid harder dan 50 decibel mag klinken en wat bedrijven moeten doen om er te voor te zor gen dat deze grenzen worden ge respecteerd. Dat bestaat vooral uit het aanbrengen van een geluids wal. Ter hoogte van Scheepswerf Reimerswaal wordt deze bijna acht meter hoog. De wal mag uit een muur van zeecontainers in één egale kleur bestaan. Ten op zichte van de huidige situatie be tekent het dat er één laag contai ners bovenop komt. Dit moet ge regeld zijn zodra het bestem mingsplan onherroepelijk is. Op Kapels grondgebied moeten Zandhandel Faasse en aannemer Van der Straaten een betonnen muur van 3,75 meter hoog plaat sen. Eerst zou de wal hier ook bijna acht meter hoog moeten worden, maar herberekeningen wezen uit dat de bedrijven min der geluid maken dan gedacht. Ook was volgens Steenbergen een foutje in het geluidsonderzoek ge slopen. Dit gaf aanleiding om het ontwerpbestemmingsplan dat in 2013 ter inzage lag, aan te passen. Dat er bijna twee jaar zit tussen presentatie en vaststelling van het plan, heeft met verschillende factoren te maken. Zo was er lan ge tijd onduidelijkheid over de toekomst van Scheepswerf Rei merswaal. Ook voerden beide ge meentebesturen rechtszaken om vergunningen die de provincie Zeeland aan de werf heeft ver leend. Zo won Kapelle een juridi sche strijd over een vergunning om 12 dagen per jaar extra lawaai te maken en kreeg Reimerswaal gelijk van de rechter in haar be zwaar tegen het afsluiten van een openbare weg (Kaai) die langs het bedrijventerrein loopt. Dit zou vooral nadelig uitpakken voor Van der Straaten, die gebruik maakt van de weg. Als alles volgens plan verloopt, is Scheepswerf Reimerswaal eind volgend jaar in Vlissingen-Oost gevestigd. Volgens Steenbergen is het plan niet voor niets gemaakt en hield de gemeente ook reke ning met het scenario dat de werf toch niet verhuist. Verder biedt het volgens hem helderheid aan bedrijven die het terrein van de werf straks willen kopen. Boone denkt dat Yerseke een stuk aantrekkelijk wordt voor toeristen als het museum beschikt over een ruimte waar 50 a 60 mensen tege lijk kunnen worden ontvangen. „Nu gebeurt het dat bussen even stoppen in Yerseke om vervolgens meteen door te rijden naar Neel- tje Jans", schetst hij. Het Oosterscheldemuseum is ge vestigd in het oude gemeentehuis van Yerseke. Een onthaalruimte annex filmzaal kan gerealiseerd worden door de voormalige wo ning van de gemeentebode bij het museum te trekken. „Het mu seum wordt dan twee keer zo groot omdat dan ook de depen dance die we sinds enkele jaren gebruiken bij het hoofdgebouw kan worden getrokken", schetst hij. De bouwgroep heeft de plan nen al helemaal uitgewerkt. Met een speciale maquette demon streert vrijwilliger Leo Pekaar in een handomdraai hoe de bestaan de panden kunnen worden sa mengevoegd. „Dat voorziet ook in een nieuwe toiletgroep, wat hoog nodig is", geeft Pekaar aan. Ook komt er extra ruimte om exposi ties in te richten rondom de schel pencollectie, de verdronken dor pen en huidige mosselvisserij. Boone schat in dat de verbouwing 'enkele tonnen' kost. Dat geld zou eventueel gehaald kunnen wor den uit de opbrengst van bouw van appartementen op de oude plek van de Zaete. De gemeente wil met dat geld een 'onthaal' in De Zaete realiseren, maar Boone gelooft, mede gelet op het feit dat er nog steeds geen exploitant is, niet in de haalbaarheid daarvan. Terwijl de uitbreiding met de bo dewoning nog lang niet zeker is, speelt Boone al met de gedachte voor een veel grotere uitbreiding, door ook het pand van de biblio theek bij het museum te trekken. „De gemeente is al eigenaar van het pand. De bibliotheek zou dan, in de kleinere vorm die de ge meente voor ogen heeft, ook kun nen blijven. De 25 vrijwilligers van het museum zijn bereid om dat er bij te doen", verwacht hij. Boone vindt de huidige plek in het dorpscentrum bovendien een betere plek voor een biblio theek dan in zorgcentrum Moer- zicht, zoals de gemeente wil. Het is een ambitieus plan, dat lange adem vergt. „Maar onze vrijwilligers zijn professioneel en ik heb geleerd dat als je denkt in mogelijkheden je heel veel kunt bereiken", zegt Boone. Het college van B en W van de ge meente Reimerswaal heeft de ge meenteraad hier gisteren over geïnformeerd. Een jaar geleden sloten de gemeente en het kerkbe stuur een overeenkomst over het te volgen pad voor de bouw van het godshuis aan de Steeweg dat plaats biedt aan 2000 mensen. Tot eind maart konden mensen hun mening geven over het voor ontwerp van het bestemmings plan dat de bouw mogelijk maakt. Omdat de kerk de antwoorden op de ingediende zienswijzen met de bouwcommissie wil bespre ken, is het rapport niet meer op tijd bij de gemeente om op 30 juni te worden besproken door de Opinieraad. Zoals het er nu naar uitziet, kunnen raadsleden in sep tember zich voor het eerst over het plan buigen en een mening kenbaar maken. De WD liet bij monde van fractievoorzitter Thea Laban al eerder in deze krant we ten tegen te zullen stemmen, als er niets veranderd aan de verkeers afwikkeling van de kerkgangers. De raad zou aanvankelijk in no vember een definitief oordeel vel len over het plan. Dit schuift nu waarschijnlijk ook op. Het college van B en W besloot drie weken geleden tot deze uitga ve. Door een eerdere interne ver bouwing komen veel bezoekers aan het gemeentehuis in een 'rom melige ambiance' terecht. Het col lege wil nu door de interieurbou wer een reeks van klussen uit te laten voeren, het nu druk gebruik te trappenhuis een zelfde uitstra ling geven als andere publieks ruimten van het gemeentehuis. Verburg vindt dat het college de uitgave aan de raad had moeten voorleggen. „Wij hadden een bud get vastgesteld voor de verbou wing en daar komen nu allerlei kosten bij." Wat hem betreft gaat het geld bijvoorbeeld naar het op knappen van het strandje in Hans- weert, waar de PvdA een voorstel voor heeft ingediend. De PvdA stelt de kwestie binnenkort aan de orde bij het college. Leefbaar Reimerswaal heeft zich ook al kritisch uitgelaten. schept helderheid Plan loswal door Joeri Wisse 7,8 meter hoog wordt de uit zeecontai ners bestaande geluidswal die door het nieuwe bestemmingsplan moet worden opgetrokken om geluidshin der van de werf te voorkomen. Adri Boone wil de bodewoning (achter hem) met museum (I) en dependance (r) verbinden, foto Mechteld Jansen door Joeri Wisse YERSEKE - Laat het onthalen van busladingen Belgen en andere toe risten maar over aan het Ooster scheldemuseum. Daar pleit voorzit ter Adri Boone voor. Hij hoopt dat de gemeente Reimerswaal wil mee werken aan verbouwing van het pand in het centrum van Yerseke. door Joeri Wisse YERSEKE - De bouw van één van de grootste kerken van Zeeland loopt vertraging op. Omdat de Gerefor meerde Gemeente in Yerseke niet op tijd inhoudelijk antwoord kan geven op zienswijzen die ingediend zijn door buren en andere belang hebbenden, kan de gemeenteraad zich pas na het zomerreces inhou delijk over het plan buigen. Beantwoording van de in spraakreacties op de bouw van de kerk in Yerseke duurt langer dan voorzien door Joeri Wisse KRUININGEN - De 30.000 euro die de gemeente Reimerswaal wil in vesteren om onder meer printers en afvalcontainers in het gemeente huis uit het zicht te plaatsen, kan een stuk beter worden besteed. Dat vindt Kees Verburg (PvdA).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71