Megakunstwerk blijkt beschilderd doosje aupinq Jouw Auping Speciaal voor jou gemaakt IN HET NIEUWS 5 plaza Voor C 2.134,- Inzet is een enorme installatie van beschilderde dozen die de rij zende ster van de moderne kunst niet levert. Het Haags Gemeentemuseum is geen partij in de rechtszaak, maar het is wel de plek waar het con flict begon. In 2013 mocht Kreuk (50), die zijn geld verdiende in de Amerikaanse vliegtuigindustrie en wordt gezien als topverzame- laar, er een expositie samenstel len uit zijn eigen collectie van 800 stukken. Blikvanger moest een ruimtevullende installatie van Danh Vo worden. Daags voor de opening arriveerde een klein, beschilderd doosje, met leenover- eenkomst. Twee jaar en enkele rechtszittin gen verder windt Kreuk zich er nog altijd over op. Vooral omdat Vo en zijn Berlijnse galeriehoud ster Isabella Bortolozzi de afspra ken in alle toonaarden ontken nen. „Vo zou een nieuw werk ma ken voor mijn tentoonstelling, dat ik daarna voor 350.000 dollar zou aankopen voor mijn collectie", zegt Kreuk, die afwisselend in Ne derland, Zwitserland en Amerika woont. „We hebben alles bij een etentje besproken, ik heb hem het Gemeentemuseum laten zien en hij heeft er zelf de grootste zaal uitgekozen om zijn werk voor te maken. Niet erg bescheiden nee, maar dat vond ik geen probleem." Een contract is er niet, erkent Kreuk, maar in de kunstwereld wordt nooit wat op papier gezet. „Alles draait om vertrouwen. Ik verzamel al 20 jaar kunst en een 'handshake agreement' (handruk, red.) is altijd voldoende. Sterker nog, ik kocht eerder werk zonder contract bij Bortolozzi." Welk bewijs heeft hij dan voor de rechter? „Twee ordners met mail- Alles draait om vertrou wen. Een handdruk is in de kunst altijd voldoende wisselingen en verklaringen van getuigen die bij de gesprekken aanwezig waren." Ondanks alle strubbelingen wil Kreuk het kunstwerk nog steeds kopen. „Er zit een gelaagdheid in die ik voor mijn collectie zoek. Bo vendien heb ik werken verkocht om het te kunnen aanschaffen, er Het gaat mij om het principe en de kunst, niet om het geld zit nu een gat in mijn collectie." Een claim van 3 miljoen dollar voor een niet geleverd werk van 350.000 dollar, Kreuk vindt het niet buiten proporties. „Vo is we reldwijd opgepikt door toonaange vende galeries, zijn werk is enorm in waarde gestegen. De prijs van toen is nu een koopje." Op de vraag of de rechtszaak hem geen imagodeuk oplevert, haalt Kreuk de schouders op. Dat websi te Art News zijn geschil in de top-10 van grootste kunstschanda len plaatst, deert hem geenszins. „Het gaat mij om het principe en om de kunst, niet om het geld." Vandaar zijn compromisvoorstel om in plaats van een installatie drie wandvullende werken te ma ken. „Desnoods maakt hij een werk met daarop 'Bert is een klootzak' in het Vietnamees. Pri ma, dat zie ik dan als onderdeel van het maakproces." De recht bank doet op 13 mei uitspraak. Kom naar Auping Plaza voor professioneel slaapadvies Poortvliet: Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) 1 WOENSDAG 6 MEI 2015 De Deens-Vietnamese Dahn Vo (links) maakte een kunstwerk voor een expositie die Bert Kreuk (rechts) samenstelde. In plaats van een ruimtevullend stuk kwam er een klein doosje naar Nederland. Kreuk eist 3 miljoen dollar. door Yvonne Keunen ROTTERDAM - Afspraak is afspraak, vindt Bert Kreuk. En dus eist de Rotterdamse zakenman en kunst verzamelaar voor de rechter 3 mil joen dollar (zo'n 2,7 miljoen euro) van de Deens-Vietnamese kunste naar Danh Vo. Kunstverzamelaar Bert Kreuk Bert Kreuk Kijk voor onze koopzondagen op auping.nl Van C2.540t- Deze actie is geldig van 2 t/m 31 mei 2015. Genoemde prijs geldt voor de Auping Essential incl. hoofdbord, spiraalbodems en matrassen in de maat 180 x 200/210 cm. Jouw smaak is persoonlijk. Daarom stel je bij Auping je bed samen op basis van jouw persoonlijke voorkeuren. Je Auping wordt vervolgens speciaal voor jou gemaakt in onze eigen productielocatie in Deventer, én snel geleverd. Stel jouw unieke Auping samen en ontvang 15% voordeel op alle Auping bedmodellen. Bekijk de actievoorwaarden op auping.ni/bedmodel Auping Essential Tijdelijk 15% voordeel*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5