Tweede Kamer niet happig op omstreden Mohammed-expo NEWS hXCLU 4 IN HET NIEUWS GEERT WILDERS IS kondigt meer aanslagen aan in de VS. Een pizzabakker en een bekeerling beten de spits af. GARLAND - Op de radiozender van het kalifaat werden Elton Simpson (31) en Nadir Soofi (34) gisteren geprezen als 'broeders' die gehoor hadden gegeven aan de oproep om Amerika in eigen huis te raken. IS mag de (mislukte) aanslag in Garland dan wel claimen, harde bewijzen dat de twee in directe opdracht van Islamitische Staat het vuur openden, zijn er nog niet. Wel wordt steeds meer bekend over de jihadistische sympathieën van de daders, die zondag bij de Muhammad Art Exhibit het vuur openden op een agent. PW-leider Geert Wilders was een van de genodigden op de anti-is- lambij eenkomst, waar ook spotpren ten van Mohammed te zien waren. Wellicht vielen de mannen niet in op dracht aan, zeker hadden zij de wens om bij terreurorganisatie IS te horen. Vooral Simpson verborg zijn liefde voor de jihad niet. In gesprekken met een 'vriend', in werkelijkheid een FBI-informant, zei hij in 2009: „Ik zeg je, man, we kunnen naar het slagveld. Het is tijd om te gaan." Hij doelde dan op de strijd in Somalië. „Als je sterft, ga je direct naar de hemel." De rechtbank veroordeelde hem tot drie maanden voorwaardelijke celstraf. Niet voor de wens om op jihad te gaan, wel voor liegen tegen de FBI. Sinds een paar maanden hield de FBI Simpson weer in de gaten, omdat hij veel twitterde over IS. Maar een aan wijzing voor wat er afgelopen zondag zou gebeuren, zagen de veilig heidsagenten niet. De andere dader, Nadir Soofi, ver scheen nooit op de radar van de FBI. Zijn moeder is Amerikaans, zijn va der Pakistaans. De eerste maanden van zijn leven bracht hij door in het Texaanse Garland, de plek waar hij zondagavond zijn aanval uitvoerde. Het gezin woonde ook een paar jaar in Pakistan. Soofi wilde dokter worden, maar werd eigenaar van Cleopatra Bistro Pizza in Phoenix. 'Voor al uw halal eten.' Volgens zijn moeder was hij een belijdend moslim, maar gaf hij vooral om zijn 8-jarige zoontje. Een tijdje geleden verkocht Soofi de pizza- plek en begon samen met Simpson een bedrijf in tapijtreiniging. Hoe ze elkaar hebben leren kennen is nog onduidelijk. Wel woonden de twee tot dit weekend in hetzelfde ge bouw in Phoenix. Vanuit daar reisden ze 1700 kilometer naar Garland. Ze stapten zondag met kogelwerende ves ten aan en automatische wapens in de hand uit hun auto bij de hal waar Geert Wilders net was vertrokken. Ze verwondden één agent en werden daarna zelf doodgeschoten. De moeder van Soofi, Sharon, zei gis teren op televisie: „Ik ben dankbaar dat hij niemand heeft gedood en ik neem het de politieman niet kwalijk dat hij heeft geschoten. Nadir heeft een normale opvoeding gehad. Dit is een stomp in mijn maag." Vlak voor de aanval begon, twitterde - waarschijnlijk - Simpson: 'Moge Al lah ons accepteren als moedjahedien'. Als strijder dus. Dat is waar Amerika al een tijdje voor vreest. Volgens president Barack Oba- ma strijden zeker honderd Amerika nen in Syrië aan de kant van jihadisti sche groepen. Veertig zouden er in middels terug zijn in de VS en een po tentieel gevaar vormen. De aantallen zijn minder groot dan in Europa: er zijn bijna tweehonderd Nederlanders en ruim duizend Fransen in Syrië. Maar in de verklaring die IS over de Garland-aanval via de radio uitgaf, zei de terreurorganisatie ook: 'Wij zeg gen nu al tegen Amerika dat wat gaat komen groter en bitterder zal zijn. Jul lie zullen onze strijders verschrikkelij ke dingen zien doen'. De FBI onderzoekt nu of Simpson en Soofi onderdeel uitmaken van een net werk. Wilders bood dat de organisato ren van het anti-islamcongres aan tijdens zijn bezoek aan de Vere nigde Staten. Volgens de islam is het afbeelden van Mohammed godslasterlijk. Het presidium, het achtkoppige dagelijks bestuur van de Kamer, moet toestemming ge ven voor tentoonstellingen in het Kamergebouw. Kamerleden zit ten met het onderwerp in hun maag, blijkt uit een rondgang. De tegenzin om over dit onderwerp te praten, is merkbaar. „We zullen het verzoek beoorde len als het binnenkomt", klinkt het afgemeten. „Het besluit is ge heim, daar moet je zeker niet op vooruitlopen", vindt SP-Kamerlid Ronald van Raak. Anderen zijn openhartiger. „Het lijkt mij niet verstandig provocerende tekenin gen op te hangen in het parle ment", oordeelt Joël Voordewind van de Christenunie. Als er al toestemming wordt gege ven voor een expositie - wat zel den voorkomt - dan gaat het om algemene tentoonstellingen zon der politieke kleur of lading. PW-Kamerlid Martin Bosma kan zich niet voorstellen dat het presi dium niet akkoord gaat met het plan van zijn fractieleider. „De Tweede Kamer vindt de vrijheid van meningsuiting een groot goed. Juist in de tempel van de de mocratie moeten deze cartoons gezien kunnen worden." Al eer der waren er in de Kamer 'verbo den' werken te zien. In 2008 start ten PVV'er Fleur Agema en toen malig WD-fractieleider Mark Rutte met een vrijdenkersruimte. In de hal hingen omstreden teke ningen van cartoonist Gregorius Nekschot, werken van Theo van Gogh en controversiële foto's van Iraanse homo's met een masker van Mohammed. Niet lang daarna werd de ruimte geruisloos door de WD opgeheven. Groen- Links-Kamerlid Jesse Klaver nam de ruimte kort over van de libera len. Er volgde in 2012 nog een ex positie in het Van Abbemuseum in Eindhoven. Daarna bleef het stil, tot de jonge- rentak van de WD in november 2014 een digitale variant begon, devrijdenkersruimte.nl, ter herin nering aan de moord op Van Gogh. Volgens Voordewind is er een groot verschil tussen een ex positie in fractiegangen of in de openbare ruimtes van het Kamer gebouw. „Dit is geen plek voor controverse." Ik ben dankbaar dat hij nie mand heeft gedood. Dit is een stomp in mijn maag Elton Simpson. Hij wilde in 2009 al deelnemen aan de jihad in Somalië. Zijn aanslag in Texas mislukte foto ABC News Nadir Soofi (34) foto Facebook door Hanneke Keultjes DEN HAAG - De expositie met spot prenten over de profeet Moham med bezorgt de Tweede Kamer kopzorgen. PVV-leider Geert Wil ders wil de cartoons, die zondag leidden tot de door IS opgeëiste aanslag in Texas, in het Nederland se parlement tentoonstellen. De Tweede Kamer is geen plek voor controverse, vindt de Christenunie Juist in de Kamer is de vrijheid van meningsuiting een groot goed, meent de PW Dader Texas handelde uit liefde voor de j ihad door Cyril Rosman Sharon Soofi, moeder van gedode schutter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4