Nieuwe raadkaart Plein was hart van Aagtekerke Vrij fors geschapen exemplaar BUITEN 7 De raadkaart van 29 april is niet - zoals sommige inzenders schrij ven - Biggekerke, Clinge, Hulst, Kloetinge of Meliskerke. De op lossing luidt het Dorpsplein in Aagtekerke. Marjolein Verhage-de Bree uit Kerkwerve denkt dat de vrouw in klederdracht wei eens haar oma kan zijn. Dat is goed moge lijk want Hannie Brasser uit Aagtekerke her kent beide dames op het plein: mevrouw Louws-Bakker en mevrouw Verhage (in kle derdracht). P. Maljaars uit Oostkapelle woonde vroeger in Aagtekerke en schrijft: „De puzzel is het Dorpsplein Aagtekerke komende van af de Burgemeester Bosselaarstraat - Rijsoordse laan. Op de hoek het ouwe durps uus, de winkel van de familie Dekker en links het oude gemeentelokaal met aanplakbord. Daarnaast de rijwielhandel van Leo Joosse, deze zaak bestaat al ruim 90 jaar. Vroeger werd het het armenhuis genoemd, daar wer den de armen en alleenstaanden in onderge bracht. Rond 1920 is het verkocht aan de heer P. Faasse uit Westkapelle, die er een fietsenzaak begon." Wil Valckenier von Geusau-Brouwer uit Middelburg schrijft: „Het gebouw dat links op de foto staat, is het voormalige schoolge bouw. In de gevel van dit gebouw is nog steeds een steen te zien waarop wordt ver meld dat de eerste steen is gelegd door bur gemeester J. de Visser op 28 juni 1871. Deze burgemeester De Visser was mijn betover grootvader van vaderszijde. Nadat de kerke- raad van de Hervormde gemeente in 1881 uit de fondsen van de Hervormde Diaconie een bijzondere school stichtte, nam het aan tal leerlingen van de openbare school dras tisch af en werd deze openbare lagere school in 1905 opgeheven. Na de opheffing van de school werd dit gedeelte in gebruik genomen als gemeentehuis en is als zoda nig in gebruik gebleven tot de gemeentelij ke herindeling in 1966, toen Aagtekerke werd opgenomen in de nieuwe gemeente Mariekerke." Jaren geleden schonk een inwoner van Yerseke een zwaar beschadigd voorwerp van keramiek aan het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten in Middelburg. Vol gens zeggen was het voorwerp afkomstig van de plaats waar ooit de verdronken stad Reimerswaal had gelegen. Niemand had enig idee wat het was. Het voorwerp was vervaardigd van rood- bakkende klei en aan de buitenkant voor zien van loodglazuur. Aan het cilindervor mige deel zat een paddenstoelachtige knop, met vlak ernaast een gat waar kenne lijk zo'n zelfde (afgebroken) knop had geze ten. Er was een aanzet van, wat later bleek, een oor te zien. Aanvankelijk werd gedacht aan een fragment van een nokbekroning. In de middeleeuwen werden soms fraaie keramische voorwerpen op het dak ge plaatst, zoals ruiters te paard, jarenlang lag het onbekende voorwerp in een doos in het depot, prijsgegeven aan de vergetelheid. Tot bij het bladeren in een Duitse publicatie over Rijnlands steengoed het kwartje viel: het onbekende voorwerp was een drinkbeker in de vorm van een fal lus, een fallusbeker! In de publicatie ston den foto's van twee niets verhullende be kers (Scherzgefasse) en nu was het ook zon neklaar wat de paddenstoelachtige 'knop pen' en het afgebroken cilindervormige deel moesten voorstellen. Meten is weten; de diameter van de 'cilinder' is 6,4 centime ter, van de knop 6,8 centimeter. De oor spronkelijke lengte is helaas onbekend. Conclusie: een redelijk fors geschapen exemplaar! Het voorwerp is zeldzaam. We kennen in Zeeland geen vergelijkbaar exemplaar uit gedocumenteerde archeologische opgravin gen. Vermoedelijk dateert het uit de zes tiende eeuw, in elk geval van vóór 1631, want toen verlieten de laatste inwoners de door rampen geteisterde stad Reimerswaal. Wel zijn fallussen van glas gevonden, zo wel in ons land als in Duitsland en Oosten rijk. Eentje nota bene in een beerput die hoorde bij de woonvertrekken van de abdis van Herford. Was de lust misschien nog niet beteugeld De mens heeft het begrip seksualiteit op zeer uiteenlopende wijzen vormgegeven, soms op verbluffend creatieve wijze. Vond sten van erotische en seksueel getinte voor werpen uit allerlei materialen zijn niet zeldzaam bij opgravingen en laten een on gekende variëteit zien. Ze hebben te ma ken met vruchtbaarheid, imponeergedrag, worden geacht kwaadafwerend of geluk brengend te zijn. Bekend zijn bijvoorbeeld de vijftien- de-eeuwse sierborden met de afbeelding van een fallus, die gevonden zijn in Aarden burg en Dordrecht. De betekenis is nog al tijd duister. Was het een platvloerse grap, een huwelijksgeschenk? De vele profane draagtekens van tin/lood in de vorm van penissen en vulva's lijken op zelfstandige wezens die een eigen leven leiden en die, zelfs in onze ogen, absurde dingen doen. Ze vormen echter een materiële bron van het laatmiddeleeuwse denken over seksua liteit en erotiek. Preuts waren onze verre voorouders niet. Pas in de negentiende eeuw, het Victo riaanse tijdperk, verborg men archeologi sche voorwerpen met een onzedelijk karak ter in een 'secretum', een geheim museum. Zo'n vier eeuwen geleden zette iemand in een herberg in Reimerswaal deze 'onzede lijke beker' vol schuimend bier aan de lip pen. In het oeuvre van de Leidenaar Jan Steen, kunstschilder en herbergier, bekend om zijn toch al niet geringe repertoire van seksuele symbolen in zijn genrestukken, zou dit tafereeltje niet hebben misstaan. Leida Goldschmitz-Wielinga Vrijwilliger AWN/Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland WOENSDAG 6 MEI 2015 het midden Het Dorpsplein Aagtekerke, komende van af de Burgemeester Bosselaarstraat - Rijsoordselaan. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of ver halen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of Post bus 5046, 4380 KA Vlis- singen. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon. De winnaars van de raadkaart van vorige week zijn: C. v/d Burght uit Vlissingen, Piet en Koos Lievense-Blaas uit Aagtekerke en Gerard Deen uit Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47