6 BUITEN Uit de Zeeuwse klei RAADKAART Wie er niet bekend is of er nooit iets te zoeken had, rijdt het Dorpsplein in Aagtekerke zo voorbij. Tenzij je weet dat precies daar, op dat beschutte hof je, de kerk van Sint-Agatha staat. Van uit de wijde omtrek is de toren eeu wenlang al zichtbaar. Volgens de overleveringen gaat de historie van de kerk zelfs terug tot het klooster waarvan de abdis Agatha heette, en is er rond dertien honderd al sprake van een kerk van een gelijknamige Sint. Maar hoe het ook zij, van de Neder lands Hervormde Kerk op het Dorpsplein wijst men de kerktoren als het oudste ge deelte aan: deze dateert uit de vijftiende eeuw. Daarna is het eenbeukige schip met tongewelf gebouwd, met vier spitsbo- gige vensters. In de negentiende eeuw werd het geheel uitgebreid met een con sistorie en school, die nog moeiteloos te herkennen zijn aan de hoge ramen. In de schaduw van de bomen staat een grijze Volkswagenbus. Met sierlijke let ters prijkt er Schildersbedrijf Mark de Korte op de opengeschoven zijdeur. De aanblik binnen biedt schappen vol grote en kleine verfblikken met verschillende tinten en kleuren, poetsdoeken, kwasten, rollers, plamuurmessen en tubes. Zelf staat De Korte (33) op een ladder aan het plein en schildert bovendorpels in hoog glans ivoorwit. In stille concentratie haalt hij met rustige bewegingen de kwast heen en weer. Hij is hier geboren en getogen, vertelt hij. En hij heeft het hier nog prima naar zijn zin. Hij denkt ook niet dat het voor hem zal veranderen: „Want als je wieg op een dorp stond, wil je niet meer weg. Dat is bij de meeste mensen zo. Kom je uit de stad, dan gedij je misschien ergens an ders niet zo goed." En Aagtekerke heeft tenminste nog faciliteiten, wijst hij: "Er is een supermarkt, een souvenirwinkel, een rijwielzaak die ook fietsen repareert en verhuurt. Die is in trek bij de toeristen die op de campings in de omgeving staan 's zomers." Vooral tijdens die maanden veert Aagte kerke op. Als de zon schijnt en hij kan buiten werken zoals hier, tegenover de kerk, dan heeft Mark de Korte het enorm naar zijn zin, zegt hij. Want er is dan ook meer reuring om hem heen. Maar voor zijn business maakt het seizoen niet zo veel uit, want 's winters werkt hij im mers binnen. Het onderhoud aan al die woningen gaat altijd door. Hij heeft één jongeman in dienst en samen bestrijken ze ook de buitenhuisjes en vakantiebun galows die hij in portefeuille heeft. En er zijn klanten in de omliggende dorpen. Hij zegt dat hij bijna alle zestienhonderd inwoners van Aagtekerke van gezicht kent. De meeste mensen kent hij ook van naam. En dan telt hij alle buitengebieden en de lintbewoning langs de provinciale wegen mee: „Kijk, daar heb je Bram." Er fietst een grijnzende jongeman voorbij die 'Hé Mark!' roept. En De Korte steekt zijn kwast op. Lacht: 'Hé Bram!' Tijdens Koningsdag hingen er vlaggetjes in de bomen en waren er verschillende ac tiviteiten en spelen. De Oranjevereniging hield een rommelmarkt. Ook de Jaarlijkse voorjaarsevenementen als de solexrace en het ringsteken te paard trekken altijd veel bekijks. „Als er wat gebeurt, is het hier op de kerkring", zegt hij. En dan, omhoog naar de blauwe hemel: „We gaan de goede tijd weer tege moet." Bij de souvenirwinkel staat de kaarten- standaard al op de stoep. En ook het rekje met strandschepjes en harkjes. Het dorp laat de kerk in door Jacoline Vlaander Het Dorpsplein in Aagtekerke nu. foto Lex de Meester De fallusbeker uit Reimerswaal, zoals hij gevonden werd. Reconstructie van de Reimerswaalse fallusbeker foto aquarel L.C.J. Goldschmitz-Wielinga a Stichting jCulturet Erfgoed 'l Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46