naar vrijheid in land zonder vrede 44 We leven in een land waar de premier zo rond kan lopen: geweldig! 44 Het bluespodium is een goede zet. Ik zie mensen die ik al jaren ken van andere optredens 44 Ik heb opgetreden met de jazzband van de UCR. En nu fleur ik gezichten op van mensen ZEELAND 27 de mogelijkheid van vrede' aan de woorden van Hillesum. „Wij allen, ieder van de aanwe zigen hier in de zaal, leven in veel betere en gunstiger omstandigheden dan die waarin Et- ty Hillesum deze regels schreef', aldus Gross man. Toch sloot hij niet uit dat ook wij 'ieder moment kunnen geraken in een situatie waar in we de vrijheid kwijt zijn', bijvoorbeeld door racisme, nationalisme of religieus en poli tiek fanatisme. Als we dan in staat zijn 'geen moment op te houden hart te zijn, geen mo ment op te houden te denken', zijn we toch vrij, aldus de schrijver. „Het denkende hart te zijn. Telkens weer, het denkende hart. Er is geen grotere vrijheid dan die." Voor de 5 mei-lezing nodigt het Nationaal Co mité 4 en 5 mei elk jaar een vooraanstaande spreker uit om de verbinding te leggen tussen herdenken en vrijheid vieren. Grossman is een internationaal vermaard auteur die schrijft over situaties waarin idividuen staan tegenover een intimiderende, onderdrukken de macht. Hij sprak zijn voordracht 'Ademen met twee longen' in Vlissingen, uit omdat daar dit jaar de nationale vrijheidsviering be gon. De andere sprekers - burgemeester Letty Demmers, commissaris van de koningin Han Polman en voozitter Joan Leemhuis-Stout van het Nationaal Comité 4 en 5 mei - benadruk ten allen het belang van de lang onderbelicht gebleven Slag om de Schelde voor de bevrij ding van Nederland. WOENSDAG 6 MEI 2015 de zon door Herman Hullegie uit Vlissingen Jéröme Boddaert uit Vlissingen Merel van Lent uit Middelburg Nadat Mark Rutte om 13.00 uur het festival geopend heeft, omdat Zeeland dit jaar gastprovincie is voor de Natio nale Viering van de Bevrijding, maakt hij een wandeling over het festivalterrein. Hij neemt de tijd om met tiental len bezoekers op de foto te gaan. Ook gaat hij bij het 'We love college'-podium kort in debat met studenten van University College Roosevelt en de HZ. Zodra Liberty Dance om half zes begint, staat de Spuikom vol. Ze dansen op beats van onder meer Rowen Clark, Carma Collectiv en Soundmill. Het dancefeest vond vorige jaren plaats op het dijktheater. „We hebben het ver plaatst vanwege de veiligheid van bezoekers", zegt organisator Onno Bakker. „Bovendien kunnen we op dit terrein veel meer mensen kwijt." Het middagprogramma moest vanwege de wind afgelast worden, foto Lex de Meester De complete lezing van Grossman staat op www.pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27