Israëlische auteur Grossman zoekt 44 Vrede en vrijheid zijn mensenwerk. Daarvoor zijn we met z'n allen verantwoordelijk 44 Als ik dans, voel ik me vrij. Ik kan er mijn gevoel in kwijt En vandaag voel ik me vrolijk 44 Het is een dag om solidair te zijn met de hele wereld. En genieten van muziek en elkaar Bevrijdingsfestival in Vlissingen is vanaf de eerste minuut een groot feest. 26 ZEELAND BEVRIJDINGSDAG Vandaag vanwege ziekte geen colum van Cuido van der Heijden H VLISSINGEN - De Israëlische schrijver David Grossman legde gisteren in de nationale 5 mei-lezing in de Sint Jacobskerk in Vlissingen een duidelijke link naar Zeeland. Hij noemde Etty Hillesum - met gevoel voor de plek waar hij speechte memoreerde hij dat ze in Middel burg werd geboren - als voorbeeld van ie mand die onder de moeilijkste omstandighe den erin slaagde vrij te blijven. De in 1943 in Auschwitz omgekomen Hil lesum schreef in haar dagboek dat ze temid den van de mensen die niet meer wilden den ken omdat ze bang waren gek te worden zelf juist 'het denkende hart van het concentratie kamp' wilde zijn. In een imponerende toe spraak vertelde Grossman zijn publiek, onder wie minister-president Mark Rutte, dat hij zelf de vrijheid niet kent die hoort bij vrede, omdat hij leeft in een land dat voortdurend in staat van oorlog is. Hij wil zich daar niet bij neerleggen. Hij streeft naar een Israël dat een echt thuis is, waar bewoners zich veilig en ge borgen voelen. Dat kan volgens hem pas als ook de Palestijnen een eigen thuis hebben. In Israël is het idee van een Palestijnse staat naast een Israëlische zeer omstreden. Maar pas als beiden een echt thuis hebben, betoog de Grossman, ervaren ze 'vrijheid in de diep ste zin van het woord: vrijheid van existen tiële angst die geen moment luwt'. Hij noem de dat een veiligheid waarin hij volledig kan ademhalen, 'ademen met twee longen.' Grossman, wiens zoon Uri in 2006 sneuvelde in Libanon, denkt op 'dagen van wanhoop aan ben. De premier prijst het Vlis- singse plein. „Dit is de echte sfeer, zo tussen de huizen." „Vrijheid moet je doorgeven", ver volgt Rutte. „Het is niet normaal dat je mag zeggen en geloven wat je wilt. Vrijheid heeft geen begin en geen eind. Het vergt onder houd. Dat moeten alle Nederlan ders zich elke dag realiseren." De premier stapt de massa men sen in en neemt de tijd voor be zoekers die een selfïe met hem willen maken. Ondertussen krijgt zangeres Caro Emerald, dit jaar Ambassadeur van de Vrijheid, het Bellamypark al los met Back it up. Het plein staat vanaf het ope ningsnummer vol. Volgens organi sator Onno Bakker heeft het Be vrijdingsfestival meer bezoekers getrokken dan vorig jaar. „We heb ben heel veel geluk gehad met het weer", zegt hij. Toch moest Liberty Urban, het dancefestijn dat dit jaar voor het eerst verplaatst was van het dijk- theater naar het Spuikom, 's mid dags afgelast worden vanwege de harde wind. „Het was windkracht 8 met windstoten van 95 kilome ter per uur", zegt Bakker. „We wil den geen risico lopen: we zagen dat er spullen rondvlogen. Het LED-scherm van de stellage bij het podium ging gevaarlijk heen en waar. Daarom kon het feest niet doorgaan." In de Spuistraat moesten enkele kraampjes afge broken worden en bij de opening werden de acts uit voorzorg ach terwege gelaten. Als het Spuikom om half zes weer open gaat voor Liberty Dance, staat het terrein vrijwel meteen vol met dansende jongeren. VLISSINGEN - Het lijkt alsof het zo gepland is. Tien minuten voor het officiële startsein van het Bevrij dingsfestival, om 13.00 uur, klaart de lucht op. Even daarvoor regende het nog pijpenstelen op het Bellamypark. Kliko's en terrasstoelen waaiden om. Tientallen dappere bezoekers wachtten onder paraplu's en ge huld in poncho's voor het po dium op de komst van premier Mark Rutte en zangeres Caro Emerald. Maar als theatergroep Gajes zich met een groot metalen paard over het festivalterrein beweegt, wordt het langzaam droog. Daarna ontsteekt Rutte het bevrij dingsvuur, samen met estafettelo pers die het vuur van Wagenin- gen naar Vlissingen gebracht heb- door Ernst Jan Rozendaal René van Deelen uit Vlissingen Fleur de Jonge uit 's-Heerenhoek Sophie Rawejai uit Vlissingen Met Caro breekt Op het Bellamypark was een muur gemaakt van ballonnen. Bezoekers wer den uitgenodigd om er hun interpretatie van vrijheid op te schrijven. Het bevrijdingsfestival vierde een jubileumeditie. Het bestaat 25 jaar. De achtjarige Danae van Kats uit Houten, die bij haar oma in Wis- senkerke logeert, heeft zich laten schminken door Marisa Laperdrix. „Ik ben nu Elsa uit de film Frozen." door Cornelleke Blok Caro Emerald, dit jaar ambassadeur van de vrijheid, verzorgde het eerste optreden op het hoofdpodium. Ze kreeg het publiek meteen los met Back it up. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26