Gootsteen almanak ZEEUWS-VLAANDEREN WOENSDAG 6 mei 2015 25 Kustmarathon Egyptische paus Tawadros II wijdt Koptische kerk in Steeds meer mosselen van drijvende installaties Havenbedrijf overlegt met Saudi-Arabisch bedrijf over bouw fabriek waarmee 3,7 miljard euro is gemoeid. ANTWERPEN - De Antwerpse ha ven wacht een mega-investering. Het Saudi-Arabische bedrijf Ener gy Recovery Systems (ERS) wil een fabriek aan het Delwaidedok bouwen voor hergebruik van af valstoffen. Het project kost 3,7 mil jard euro en zal goed zijn voor ne genhonderd banen. Het Delwaidedok op de rechteroe ver van de Schelde is nu nog de thuisbasis van de voor Antwer pen belangrijkste containerrede rij, de Mediterranean Shipping Company (MSC). De haven ligt echter achter de sluizen. MSC wil daarom binnen afzienbare tijd ver huizen naar het vrij toegankelijke Deurganckdok op de linkeroever van de Schelde, bij het dorp Doel. Het Delwaidedok komt dan be schikbaar. Via een marktverkenning heeft het Antwerps Havenbedrijf een nieuwe kandidaat voor het Del waidedok gezocht. Energy Re covery Systems is als beste partij uit de bus gekomen. De vestiging van een recyclingfabriek voor met name plastic past, volgens het ge meentebestuur van Antwerpen, binnen het streven om de haven als chemisch knooppunt in Euro pa steviger op de kaart te zetten. Het is de bedoeling in het bedrijf nog niet-herbruikbare afvalstof fen door middel van vergassings technologie om te zetten in am moniak en ureum (basisstof voor kunstmest; ook Yara Sluiskil pro duceert dat). De start is voorzien in 2020. Het 'stuivertje wisselen' in het ha vengebied van Antwerpen dreigt het doodvonnis in te luiden voor het al grotendeels verlaten Schel- dedorp Doel. Het Delwaidedok gaat als containerhaven verloren, in het Deurganckdok wordt het drukker. Het Antwerps havenbe- Antwerpen vraagt ook me dewerking Vlaamse rege ring voor aanleg eerste fase haven op plek van Doel drijf rekent bovendien op een jaar lijkse groei van de containerover slag met vijf procent. De maxima le benuttingsgraad van bestaande terminals is binnen twee a vier jaar in zicht, aldus de haven. 'De eerste fase van het Saeftinghedok (op de plek van Doel) moet dan ook technisch zo snel als mogelijk gerealiseerd worden', heeft het ha venbedrijf aan de Vlaamse rege ring gevraagd. Antwerpen wil nu actie, wat ook inhoudt: aanleg van compenserende nieuwe na tuur in de polders bij Doel en ver plaatsing van monumenten uit Doel (het Hooghuis, het kerkorgel en de molen) naar het dorp Pros- perpolder. KAPELLE - De Koptische kerk in Ka- pelle, de enige in Zeeland, is dins dag ingewijd door de Koptische paus Tawadros II. Hij was daar voor speciaal met een aantal bis schoppen uit Egypte gekomen. De kerk is opnieuw ingedeeld vol gens de koptische wetten van de kerk, onder meer het altaar en de voorhemel zijn aangepast. Ook is een iconenwand aangebracht die uit Egypte is gehaald. De Kopten hebben tot gisterochtend vroeg doorgewerkt om de kerk in orde te brengen voor het bijzondere be zoek. De Koptisch-orthodoxe kerk is de belangrijkste christelij ke kerk van het Afrikaanse land. De Koptische gemeenschap Zee land nam de kerk aan de Bieze- lingsestraat in Kapelle eind 2013 in gebruik en gaf deze de naam Heilige Maria Sint Arsenius Kerk. foto Johan van der Heijden Visserijnieuws heeft de cijfers van de laatste twee jaar op een rij tje gezet. De oogst in 2014 lag, al dus het vakblad voor de visserij sector, 23 procent hoger dan in 2013. Met name in de Waddenzee is meer mosselzaad ingevangen met zogenaamde mosselzaadin- vanginstallaties (mzi's), wat te danken is aan uitbreiding van mzi-areaal in dat gebied. De Wad denzee is toch de hofleverancier van mosselzaad, ingevangen met mzi. In 2014 is daar 13,75 miljoen kilo geoogst, tegen 3,1 en 0,62 mil joen kilo in respectievelijk de Oos- terschelde en Voordelta. Traditioneel gebruikten kwekers alleen mosselzaad dat op de zeebo dem was gevallen, om mosselen te kweken. Aan die mosselzaadvis serij is in 2008 paal en perk ge steld, omdat mosselbanken beter beschermd moeten worden, vol gens Europese regels en onder druk van natuurorganisaties. Veel Nederlanders zijn voetbalken ner. Nog meer landgenoten hebben een perfecte kijk op de waterhuis houding. Zie onze dijken, dammen en andere waterkeringen. Toch staat er wel eens wat blank, vooral na wolkbreuken. Zoals die welke het Zeeuws Museum trof. Het leidde tot zure reacties. „Was dit niet te voorkomen geweest„Het bouwontwerp deugde niet!" Geluk kig reageerde er ook een kenner: „Het water was een kwartier later gewoon weg hoor. Als jouw goot steen vol is en je trekt de stop eruit, dan is het water toch ook niet na 1 seconde verdwenen. Tegen zo veel water in korte tijd kan niks op." Kijk zo'n conclusie, die staat als een paal boven water. Toploopster Miriam van Reijen zal 3 oktober debuteren en is gelijk de grote favoriet Mega-investering in Antwerpen door Harmen van der Werf Tip? redactie@pzc.nl door Harmen van der Werf YERSEKE - Het invangen van mossel zaad met in het water drijvende in stallaties begint steeds meer op te leveren. In 2014 is door mosselkwe kers een record aantal kilo's ge oogst van deze installaties: 17,47 miljoen kilo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25