VERDIEPING 13 HET KOUDE EILAND maar die mocht niet bij zijn huis komen. Si mon (58) zou twintig jaar geleden twee we ken in retraite gaan bij de broeders en dan naar huis gaan. Hij is gebleven voor de rust. Hij voelt zich soms eenzaam, vertelt hij in Weather permitting. Net als de 69-jari- ge Greg: „Het is hier niet alleen rozengeur en manenschijn. Ik liep met kerst over het strand en kwam niemand tegen." Bijna elke bewoner heeft een taak die in dienst staat van het eiland, van boekhou der tot controleur van het drinkwater. De bewoners leven van hun pensioen en van het geld dat de dagjesmensen uitgeven die zomers het eiland bezoeken. Opvallend: de kleine gemeenschap is niet meer bijzonder hecht. Enkelen hebben be wust voor de afzondering gekozen en mij den contact. De jongeren zijn weggetrok ken, het basisschooltje is gesloten. Eerder was de melkfabriek al gestopt. John (64) kwam er in 1974 te werken. „Een van de problemen was dat we in de zomer veel yoghurt en ijs verkochten aan toeristen, maar in de winter bijna niets." Nu grazen er nog drie koeien op het eiland. Voor Wolf waren de twee maanden op Cal dey extreem. „Ik heb me er gelukkig ge voeld, maar ook eenzaam. Het positieve overheerst. De natuur is er prachtig en het was heerlijk om niet zo veel van de wereld mee te krijgen, om niet al die prikkels en onnodige informatie te moeten verwerken. Op Caldey is een omgewaaide boom een week het gespreksonderwerp", zegt de foto grafe, die het ook een verademing vond om een tijd zonder sociale media te leven. „Terug in Nederland duurde het maar even of ik zat er weer midden in." Rust zal Wolf de komende tijd weinig erva ren. Haar jonge carrière zit in de lift. Ze won een fotoprijs van de gemeente Breda en heeft inmiddels vijfhonderd exempla ren verkocht van Weather permitting, tot aan Tokio aan toe. Dat is een hoog aantal voor een fotoboek. „Ik ga graag nog een keer terug, maar dan zonder camera. Om echt tot rust te komen." WOENSDAG 6 MEI 2015 Broeder Titus (65) is de 'gast heer' van het eiland. Hij was ooit fotograaf. Hij ziet er niet uit als een monnik, met zijn muts met een wietplantje erop. „Ik bezit niets en dat wil ik ook niet. Waar geluk komt van binnenuit." De geschiedenis van Caldey gaat terug tot de zesde eeuw, toen op het eiland een keltisch klooster werd gesticht. De huidige abdij werd ge bouwd in 1910 door Bene dictijnen. Wegens finan ciële problemen verkoch ten zij het complex in 1925 aan de huidige orde van Cis terciënzers, afkomstig uit België. De veerboot vaart een keer per dag. 's Zomers vaker, vanwege de toeristen. In noodgevallen komt een traumaheli aanvliegen van het vasteland. De bewoners beschikken over een brandweerwagen. De laatste grote brand was in 1940, toen een deel van het klooster afbrandde. Caldey zou een verbaste ring zijn van Kald ey of Keld eye, de naam die Vikin gen aan het eiland hebben gegeven en 'koud eiland' be tekent. Ilse Wolf - Weather permitting. Aerial Media Company, 29,95 euro, te bestellen via www.ilsewolf.nl Blackie woont sinds 1974 op het eiland. Hij is 64 jaar en heet eigenlijk Cwyn, wat 'wit' betekent. Verder wil hij niets kwijt over zijn persoonlijke leven. Rita, 84 jaar, kwam in 1981 als non op Caldey. Ze is in middels uitgetre den: „Ik houd van afzondering. Als je God bij je hebt, dan ben je nooit alleen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13